Slovensko podľahlo v gólovej prestrelke Bielorusku 4:5 sn

Slovenská hokejová reprezentácia dnes odohrala svoj priaty zápas v rámci Euro Hockey Challenge. Zverenci Vladimíra Vůjtka v košickej Steel Aréne nastúpili proti hokejistom Bieloruska. V zápase síce už po 13 sekundách viedli, ale napokon v gólovo bohatom zápase prehrali 4:5 po samostatných nájazdoch.

Slovensko – Bielorusko 4:5 sn (1:2, 2:0, 1:2 – 0:0 – 0:2)

Góly: 1. Baranka (Nagy, Marcinko), 22. Ďaloga (Miklík), 32. Miklík (Viedenský, Mikuš), 54. Podhradský – 2. Kalyuzhny (Kostitsyn), 20. Kovyrshin (Drozd, Kulakov), 48. Stepanov (Yefimenko), 51. Demagin (Gavrus, Kostitsyn), rozhodujúci nájazd: Kostitsyn.

Zostava Slovenska: Hudáček (Konrád) – Podhradský, Baranka, Ďaloga, Mikuš, Čerešňák, Graňák (C), Jurčina, Jánošík – Sýkora, Marcinko, Nagy (A) – Miklík, Viedenský, Tybor – L. Hudáček, Bližňák, Bartovič (A) – Haščák, Lušňák, Cehlárik, Vandas.

Zostava Bieloruska: Brikun (Goryachevskikh) – Usenko, Korobov (A), Goroshko, Stasenko, Ustinenko, Lisovets, Karev – Kostitsyn (A), Kalyuzhny (C), Gavrus – Kulakov, Kovyrshin, Stepanov – Demagin, Kitarov, Drozd – Demkov, Volkov, Yefimenko.

Rozhodovali: Baluška, Kubuš – Gajan, Smrek

V prvej tretine sme videli veľmi atraktívny hokej s množstvom šancí na oboch stranách. Slovenskí hokejisti vstúpili do zápasu vo veľkom štýle. Už v prvej našej akcii dobre zapracoval Ladislav Nagy, pekne prenechal puk Ivanovi Barankovi, ktorý s prispením bieloruského obrancu Usenka dostal už po 13 sekundách puk do siete. Po tej istej akcii ale stuhla divákom v Steel Aréne krv v žilách. Nagy totiž dostal tvrdý úder od Kostitsyna po ktorom ostal ležať na zemi. Našťastie ale košický rodák mohol v zápase pokračovať. Slováci sa z vedenia dlho netešili. Už o 49 sekúnd neskôr vyrovnal Alexei Kalyuzhny, ktorý ťažil z krásnej krížnej prihrávky Andreia Kostitsyna – 1:1. Po hektickom úvode zápasu sa oba tímy snažili strhnúť vedenie sa svoju stranu, no predsa len viac z hry mali Slováci. Za zmienku stojí najmä šanca Ladislava Nagya, ktorého v 16. minúte delili od presného zásahu len centimetre. Po prvej tretine boli ale napokon spokojnejší Bielorusi. V záverečnej minúte sa pred bránou Júliusa Hudáčka najlepšie zorientoval Evgeni Kovyrshin a 29 sekúnd pred koncom uzavrel gólový film prvej tretiny.

Úvod druhej časti hry spestrila pästná výmena, v ktorej zhodili rukavice Ladislav Nagy a Nikolai Stasenko. Nevyberavé údery bieloruského obrancu na nášho kanoniera potrestali Slováci tým najlepším možným spôsobom. V presilovej hre napriahol k strele od modrej čiary Marek Ďaloga a tvrdou strelou prestrelil všetko čo mu stálo v ceste – 2:2. Zverenci Vladimíra Vůjtka okamžite ožili, boli jasne lepším tímom a svoju prevahu dokázali zužitkovať na začiatku druhej polovice zápasu. V 32. minúte Marek Viedenský našiel na modrej čiare rozbehnutého Michela Miklíka, ktorý svojou tradičnou strelou švihom strhol vedenie na stranu Slovenska. Domáci hokejisti mohli svoj náskok o niekoľko minút aj navýšiť, ale po krásnej kombinácii kapitán Dominik Graňák nedokázal prekonať Brikuna. Bielorusi toho v druhej tretine príliš nepreviedli, a tak sme po 40 minútach viedli 3:2.

Do poslednej tretiny nabehli Bielorusi s obrovskou snahou vyrovnať. Na veľký tlak hostí reagoval Vladimír Vůjtek oddychovým časom, ale ani ten slovenskému tímu príliš nepomohol. V 48. minúte využil presilovú hru Andrei Stepanov, ktorý z ľavého kruhu na vhadzovanie prestrelil strelou z prvej Júliusa Hudáčka. O tri minúty neskôr sa dokonca Bielorusi opäť dostali do vedenia, keď sa presadil Demagin. Slovenskí hokejisti sa ale nevzdali a necelých 6 minút pred koncom zásluhou fantastického gólu Petra Podhradského vyrovnali na 4:4. Obranca Lady Togliatti si dokorčuľoval svoju odrazenú strelu a spoza brány krásne zasunul puk do bieloruskej brány.

Kedže sa v riadnom hracom čase nerozhodlo nasledovalo 5-minútové predĺženie. V ňom spálil veľkú šancu Radoslav Tybor, ktorý nedokázal využiť zaváhanie bieloruského brankára. Následne mohli rozhodnúť aj Bielorusi, ale početnú prevahu 4 na 3 nedokázali zužitkovať. O víťazovi zápasu tak rozhodli až samostatné nájazdy. Na rozdiel od našich hokejistov, v drese Bieloruska prekonali Júliusa Hudáčka Andrei Kostitsyn, a takisto aj Andrei Stepanov. Zo slovenského tímu sa nepresadili Radoslav Tybor a ani Marcel Haščák. Bielorusko si tak po troch prehrách napravilo chuť a v Košiciach zvíťazilo 5:4 po samostatných nájazdoch.

Foto: ©corund a tony4urban/fotky&foto