Slovensko nemá v boji o MS v hokeji protikandidáta!

Slovenská republika má po ôsmich rokoch opäť veľkú šancu usporiadať v domácom prostredí majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Jediným slovenským protikandidátom bolo totiž Švajčiarsko, ktoré ale dnes oficiálne stiahlo svoju kandidatúru.

Konečné rozhodnutie príde z Prahy

Pre Slovensko sa tak otvorila jedinečná príležitosť, opäť privítať tých najlepších svetových hokejistov. O konečnom dejisku majstrovstiev v ľadovom hokeji v roku 2019 sa rozhodne na kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF, ktorý sa uskutoční v dejisku tohtoročného šampionátu, v Prahe. Slovensko začalo pripravovať kandidatúru na MS v ľadovom hokeji 2019 koncom minulého roka. V auguste 2014 bola na zasadnutí exekutívy SZĽH pripravovaná kandidatúra schválená a 1. septembra 2014 bola oficiálne poslaná prihláška a následne zaevidovaná v centrále IIHF.

„K 1. septembru sme podali prihlášku a Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) túto žiadosť zaregistrovala. O usporiadanie MS v hokeji budeme bojovať spoločne so Švajčiarskom,“ uviedol prezident SZĽH, Igor Nemeček v septembri minulého roka.

Švajčiarsko si kandidatúru odložilo

Situácia sa ale medzičasom zmenila a po odstúpení Švajčiarska sa Slovensko stalo jediným kandidátom, ktorý sa uchádza o usporiadanie šampionátu v roku 2019.  Švajčiarsko už potvrdilo svoje kvalitné organizačne schopnosti, keď hostilo šampionát v roku 2009. Ten sa uskutočnil v Berne a Klotene. Nakoniec ale uprednostnila kandidovať v roku 2020. Prezident SIHF Marc Furrer sa vyjadril, že sa teší z novej kandidatúry a verí, že svetový šampionát mužov v roku 2020 pomôže k rozvoji hokeja vo Švajčiarsku.

Majstrovstvá sveta by sa podobne ako v roku 2011 mali uskutočniť v Bratislave a Košiciach. Pred necelými piatimi rokmi Slovensko zorganizovalo skvelý šampionát, ktorý spĺňal tie najprísnejšie kritéria. Veľké nadšenie neskrýval ani prezident IIHF Rene Fasel, ktorý bol s priebehom šampionátu taktiež veľmi spokojný. S najväčšou pravdepodobnosťou tak Slovensko bude môcť po ôsmich rokoch opäť zorganizovať majstrovstvá sveta v hokeji – druhýkrát v ére samostatnosti.

„I keď sme zostali jediným kandidátom a víťazstvo máme viac menej isté, nič to nemení na tom, že budeme naďalej pracovať na sto percent a zodpovedne pripravíme všetky potrebné podklady. Chceme, aby sa o majstrovstvá sveta v roku 2019, hovorilo ako o ešte vydarenejšom ako v roku 2011, ktoré malo obrovský úspech,“ dodal vo svojom vyjadrení Igor Nemeček.

Generálkou bude šampionát mladých hokejových hviezd

Generálkou na pripravovaný šampionát budú aj MS hráčov do 18 rokov, ktoré sa uskutočnia v roku 2017 v Poprade a Spišskej Novej Vsi. V septembri minulého roka Slovensko taktiež oznámilo aj oficiálne motto, respektíve slogan MS 2019. To znie: „Slovak Republic, Hockey Republic, play again“, čiže v preklade: „Slovensko, hokejová republika, hráme znova.“ Aj toto motto dokazuje, že žijeme v krajine, ktorá miluje tento šport.

Doposiaľ, na majstrovstvách sveta získala krajina spod Tatier celkovo štyri cenné kovy. Prvú medailu v ére samostatnosti dosiahli slovenskí hokejisti v roku 2000, keď vybojovali senzačné strieborné medaily. O dva roky neskôr svoje umiestnenie ešte vylepšili, keď v Göteborgu 2002 pod vedením trénera Jána Filca historický titul majstra sveta. Ďalšie medaily získali Slováci vo fínskych Helsinkách, keď sa v roku 2003 tešili z bronzu a v roku 2012 zo zisku strieborných medailí.

 

Slovensko nemá v boji o MS v hokeji protikandidáta!
4 - 1 (hlasy)
Zdielať článok na Facebooku

7 názorov na “Slovensko nemá v boji o MS v hokeji protikandidáta!”

  1. Nemecko a Francúzsko usporadúvajú MS 2017 spolu. My sme bojovali so Švajčiarskom, ale tí svoju kandidatúru stiahli.

   MS v hokeji 2019 bude usporadúvať Slovensko, písali sme o tom aj článok http://www.msvhokeji.sk/je-to-oficialne-slovensko-bude-hostit-ms-v-hokeji-2019/.

   Švajčiari budú hostiť MS 2020, viac v článku http://www.msvhokeji.sk/hokejove-ms-v-roku-2020-usporiada-svajciarsko/.

   A ešte jedna informácia na záver, pre istotu. Budúce majstrovstvá nemôžeme vypadnúť z elitnej kategórie, aj keby sme skončili v skupine poslední, nakoľko usporadúvame MS 2019. Tento rok sa napríklad nemuseli báť Dáni, tí usporiadajú MS 2018, viac info v článku http://www.msvhokeji.sk/dansko-ziskalo-95-hlasov-a-tym-sa-stava-hostitelom-ms-v-hokeji-2018/. A ak by ste náhodou nevedeli, na týchto MS bude aj Južná Kórea :), viac info na http://www.msvhokeji.sk/azijska-hokejova-rozpravka-ma-svoj-stastny-koniec-postupuje-aj-rakusko/.

    1. V tom článku, ktorý som písal vyššie je všetko napísané, ako sa im to podarilo :). Je to historický úspech pre hokej v Južnej Kórei. Ešte nikdy neboli v elitnej kategórii.

     Spolu s Južnou Kóreu postúpilo vyššie aj Rakúsko. Sklamané ostalo hlavne Maďarsko a taktiež aj Kazachstan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *