Slovensko na MS v hokeji 2017 zrejme bez hráčov zo zámorskej NHL

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji štartujú už o desať dní, a tak väčšina reprezentačných trénerov pomaly finišuje so skladaním záverečnej nominácie. Zdenovi Cígerovi ale nie je čo závidieť, keďže sa zrejme nebude môcť spoľahnúť ani na jedného hráča z NHL.

Úspešná generácia sa svojich nasledovníkov zatiaľ nedočkala

Slovenský hokej si v posledných rokoch prechádza náročným obdobím. Vlani došlo k zmene na pozícií prezidenta SZĽH, v médiách rezonoval hráčsky bojkot a najlepšia situácia nie je ani pred tohtoročnými majstrovstvami sveta. Reprezentačný tím už dávno nepatrí medzi favoritov na medailu a „zlatá“ generácia ako Šatana, Demitru, Bondru či Višňovského zatiaľ márne hľadá svojich nasledovníkov. Počet našich hráčov v NHL klesá, a tak si už nemáme príliš z čoho vyberať. V súčasnosti za veľkou mlákou pôsobí jedenásť hokejistov, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ani jeden z nich neposilní Slovensko na MS v Nemecku a Francúzsku. Ako prvý sa pre zranenie ramena ospravedlnil Tomáš Tatar a následne sa k nemu pridali ďalší. Len včera sa operácií podobril aj Marián Gáborík a pre zdravotné problémy neodporučili lekári Chicaga Blackhawks štartovať Tomášovi Jurčovi.

Niet zmluvy, niet reprezentačnej miestenky

Iné dôvody pre odmietnutie reprezentačnej pozvánky majú Peter Budaj, Richard Pánik alebo Marko Daňo. Týmto hráčom končí v zámorí zmluva, a tak nechcú riskovať prípadné zranenie. Ich rozhodnutie je pochopiteľné, pretože ide o hráčov, ktorí nemajú isté miesto vo svojich kluboch a chcú sa dobre pripraviť na novú sezónu. Marián Hossa, Zdeno Chára či Jaroslav Halák odmietli reprezentovať z dôvodu únavy z náročnej sezóny. Samozrejme, títo hráči budú slovenskému výberu chýbať, no najmenej by sme mali absencie pocítiť na brankárskom poste. Zdeno Cíger si môže vyberať hneď z niekoľkých kvalitných gólmanov, ktorí pôsobia v Česku alebo chytajú iných európskych ligách.

Situáciu môže zachrániť Marinčin či vypadnutie Edmontonu

Slovensko sa na MS v hokeji predstavilo bez hráčov z NHL naposledy v roku 1994, keď hralo ešte v C-kategórií. Napríklad, pri zisku titulu majstra sveta sme mali v tíme dvanásť hráčov z NHL a o rok neskôr dokonca až šestnásť. Postupne počet hráčov klesal a aj preto reprezentačný výber postúpil do štvrťfinále len dvakrát z posledných ôsmich svetových šampionátov. Nelichotivú situáciu môže zachrániť Martin Marinčin, ale jeho štart je pre problémy s chrbtom otázny. Do úvahy ešte pripadá skoré vypadnutie Edmontonu, v ktorom pôsobí bojnický rodák Andrej Sekera. Ten prispel k postupu Oilers do druhého kola play off a momentálne je jediným Slovákom, ktorý môže v tejto sezóne pomýšľať na zisk Stanley Cupu. Bohužiaľ, k tímu sa nepripojí ani banskobystrický kapitán Tomáš Surový či skúsený obranca Dominik Graňák.

Foto: ©ronniechua/Fotky&Foto