Slovensko na MS opäť vyhralo, hrdinom zápasu dvojgólový Andrej Meszároš

Slovensko úspešne zvládlo na svetovom šampionáte v Česku aj druhé stretnutie. V zápase s Bieloruskom síce opäť inkasovalo ako prvé, ale najmä zásluhou Andreja Meszároša dokázalo otočiť zápas na svoju stranu. Obranca Buffala Sabres strelil v reprezentačnom drese premiérové dva góly a rozhodol o výhre našich reprezentantov 2:1 po predĺžení.

Bielorusko – Slovensko 1:2pp (0:0, 0:0, 1:1 – 0:1)

Góly: 52. S. Kostitsyn (Kaľužnij, A. Kostitsyn) – 53. Meszároš (Hudáček, Dravecký), 62. Mezsároš (Tatar, Jurčo).

Rozhodovali: T. Mayer (USA), V. Šindler (CZE) – P. Carnathan (USA), J. Dahmen (SWE)

Najlepší hráči: Kevin Lalande (BLR) – Andrej Meszároš (SVK)

Návštevnosť: 8812 divákov

Zostava Bieloruska: Lalande (Kovaľ) – Korobov (A), Usenko, Stasenko, Yevenko, Shinkevich, Lisovets, Ustinenko – S.Kostitsyn, A. Kostitsyn (A), Kaľužnij (C)– Drozd, Stas, Gavrus – Kulakov, Stepanov, Kovyrshin – Demkov, Demagin, Kitarov – Volkov.

Zostava Slovenska: Laco (Hudáček) – Meszároš, Graňák (A), Sersen, Jurčina, Mikuš, Ďaloga, Jánošík – Gáborík, Kopecký (C), Daňo – Pánik, Bartovič (A), Bližňák- Tatar, Viedenský, Jurčo – Dravecký, Surový, Hudáček – Lušňák.

Prvá polovica úvodnej tretiny bola v znamení veľkej nedisciplinovanosti. Práve kvôli vylúčeniam bol začiatok prvého dejstva veľmi rozkúskovaný. V piatej minúte malo Slovensko obrovskú šancu na to, aby otvorilo skóre stretnutia. Počas našej presilovky totiž Alexander Kitarov úmyselne kopol zlomenú hokejku Kopeckého do strely Meszároša, a tak nasledovalo trestné strieľanie. Exekútorom trestného strieľania bol Marián Gáborík, ale ani svoj tretí samostatný nájazd nedokázal premeniť. Postupne sa čoraz viac dostávali do hry aj Bielorusi a Ján Laco mal čo robiť pri šanciach Stepanova a Andreia Kostitsyna. Na druhej strane sa tvrdou strelou prezentoval Vladimír Dravecký. Brankár Kevin Lalande jeho strelu dokázal vytesniť mimo priestoru troch žrdí. Prvá tretina sa tak podobne ako včera v súboji s Dánskom skončila 0:0.

Začiatok druhej tretiny sa začal v podobnom duchu ako prvá časť hry. Už v úvodnej minúte bol vylúčený náš hráč, no paradoxne pri vylúčení Gáboríka mali najväčšiu šancu Slováci. Po chybe Kaľužnijho sa dostali do prečíslenia Bartovič s Bližnákom. Výborný zákrok však predviedol Lalande, ktorý strelu Bartoviča skryl vo svojej výstroji. Bielorusi si nevedeli vytvoriť vážnejšie šance a keď už aj ohrozili Jána Laca, náš gólman si s ich strelami poradil. Svoj debut na MS mohol gólovo osláviť Adam Jánošík, ale po prihrávke Daňa trafil len bieloruského brankára. Zaujímavé veci sa diali pri diskutabilnom vylúčení Mária Bližňáka. V 33. minúte sa v obrovskej šanci ocitol Kulakov, no našťastie z dobrej pozície minul bránu. Podobne pochodil na druhej strane aj Dravecký, ktorý neváhal zaútočiť ani pri vlastnom oslabení. Zverenci Vladimíra Vůjtka dokázali otupiť črtajúci sa tlak Bielorusov a v závere mohli otvoriť skóre. Marián Gáborík puk nahodil pred Lalandea, ale Kopecký nedokázal svoju dorážku usmerniť do siete.

V úvode tretej tretiny mali Slováci výhodu presilovej hry. Do dobrej príležitosti sa dostal Marián Gáborík, ale jeho strela skončila iba v lapačke bieloruského brankára. V polovici posledného dejstva mal veľkú šancu Bartovič. Bohužiaľ, aj jeho tretia šanca ostala nevyužitá. Trest tak prišiel na druhej strane. Bielorusi dokonale vyšachovali obranu nášho tímu a po nezištnej prihrávke Kaľužnijho otvoril skóre stretnutia Sergei Kostitsyn. Našťastie Slovensko dokázalo expresne rýchlo vyrovnať. Už o 64 sekúnd neskôr zbavil Lalandea čara nepriestrelnosti obranca Andrej Meszároš. Obranca Buffala Sabres ťažil z dobrej prihrávky Libora Hudáčka a strelou švihom vyrovnal na 1:1. Pre Meszároša to bol prvý reprezentačný gól. V závere mali Bielorusi výhodu presilovej hry, ale aj vďaka skvelej diváckej podpore dokázali tieto strastiplné chvíle prežiť bez inkasovaného gólu.

Podobne ako v zápase s Dánskom muselo o víťazovi rozhodnúť predĺženie. Hrdinom Slovenska sa stal obranca Andrej Mezsároš, ktorý strelil svoj druhý gól v zápase a rozhodol o víťazstve 1:2pp! Zverenci Vladimíra Vůjtka tak majú na konte 2 víťazstva a v tabuľke B-skupiny 4 body. Teraz si slovenskí hokejisti môžu užiť deň voľna a dobre sa pripraviť na zápas so Slovinskom, ktorý na našich reprezentantov čaká v utorok večer.

Foto: ©corund/fotky&foto