Slovenskí mladíci neprekročili svoj tieň a Švédsku podľahli 3:8.

V polovici zápasu boli zrelí na uterák, no napriek tomu ešte zabojovali. Náskok súpera stiahli na rozdiel dvoch gólov, no napokon veľkej sile Švédska podľahli. Slovenskí hokejisti do 20 rokov končia na svetovom šampionáte opäť vo štvrťfinále a umiestnia sa na konečnom 8. mieste.

Švédsko – Slovensko 8:3 (3:0, 2:2, 3:1)

Góly a asistencie: 2. Eriksson Ek (Asplund, Karlström), 17. Söderlund (Wingerli, Gunnarsson), 18. Grundström (A. Nylander, Carlsson), 27. A. Nylander (Dahlén, Asplund), 34. Karlström (Ahl, Asplund), 43. Söderlund (G. Carlsson), 45. Andersson (Ja. Larsson, Lööke), 58. Eriksson Ek (Asplund, Kylington) – 36. Bodák (Sloboda), 37. Struška (Černák), 42. Ružička.

Zostava Švédska: Sandström (Gustavsson) – Gunnarsson, Ja. Larsson, G. Carlsson, Kylington, Carlsson, Bernhardt, Dahlin – Pettersson, Asplund (A), Dahlén – A. Nylander, Eriksson Ek (C), Grundström (A) – Lööke, Andersson, Ahl – Söderlund, Wingerli, Ohlsson – Karlström.

Zostava Slovenska: Húska (Tomek) – Černák (C), Fehérváry, Hatala (A), Michal Roman, Košecký, Bodák, Hain – Studenič, Sádecký, Hecl – Struška, Oško, Andrisík – Grman, Ružička, Bondra (A) – Lešťan, Pataky, Sloboda.

Rozhodcovia: Burchell (CAN), Hribik (CZE) – Davis (USA), Suchánek (CZE).

Slovenskí hokejisti vstúpili do zápasu tým najhorším možným spôsobom. Už na konci prvej minúty bol vylúčený Miroslav Struška a Švédi okamžite trestali. Až príliš veľa priestoru dostal Joel Eriksson Ek a strelou pod brvno prekonal Adama Húsku. Tri korunky v prvej tretine jasne dominovali a na slovenskú bránu vyslali až 20 streleckých pokusov. Okrem toho rozohrali a peknú zvonkohru, keďže do konštrukcie brány mieril spomínaný švédsky kapitán i Jacob Larsson. Švédi sa od našich chlapcom odpútali v poslednej pätminútovke, keď v priebehu 33 sekúnd strelili dva góly. Najskôr sa individuálnou akciou zaskvel Tim Söderlund a následne strelou z pravého kruhu na vhadzovanie skóroval Carl Grundström. Slováci doplatili na nedôraz v obrannom pásme a presvedčili sa o tom, že v súčasnosti má absolútna svetová špička inú kvalitu.

Švédski hokejisti po úspešnej prvej tretine stiahli nohu z plynu, no napriek tomu boli stále aktívnejší. V 27. minúte sa do listiny strelcov zapísal aj Alexander Nylander, ktorý zužitkoval krásny pas od Jonathana Dahléna. Slovenskí hokejisti v druhej tretine hrali oveľa lepšie, no nevedeli nájsť kľúč od výborne sformovanej obrany Švédska. Severania ešte v druhom dejstve navýšili svoje vedenie, keď si slovenského brankára vychutnal osamotený Fredrik Karlström. Až potom sa dostali k slovu naši chlapci a v priebehu 66 sekúnd dvakrát skórovali. Boli to góly ako cez kopirák a trošku zdramatizovali duel. Najskôr sa strelou od modrej čiary presadil Martin Bodák a následne strelu Erika Černáka perfektne tečoval pred bránou Miroslav Struška. Slováci boli rozbehnutí a takmer pridali ďalší gól. Z tesnej blízkosti zakončoval Adam Ružička, no v obrovskej šanci zlyhal.

Adam Ružička si chuť napravil na začiatku tretej tretiny, keď prepasíroval puk za brankára Sandströma. Slovensko zrazu ožilo a aj fanúšikovia určite verili, že sa zverencom Ernesta Bokroša podarí dosiahnuť pamätný zázrak na ľade. Bohužiaľ, veľmi skoro sme inkasovali šiesty gól, ktorý nás definitívne položil na lopatky. Navyše, na gól Tima Söderlunda ešte nadviazal Lias Andersson a tiež Joel Eriksson Ek. Slovensko tak prehralo vo štvrťfinále so Švédskom 3:8 a podobne ako vlani skončilo na konečnom ôsmom mieste. V zápase sme boli v hre len päť minút, čo je veľmi málo. Najlepšími hráčmi Slovenska na 41. juniorskom šampionáte boli vyhlásení Adam Húska, Erik Černák a Martin Fehérváry. Tri korunky opäť postupujú do semifinále a pokiaľ sa žiadne prekvapenie nestane, čaká ich náročné semifinále proti domácej Kanade.

Foto: fotky&foto