Slovákov čaká na úvod turnaja hokejová maturita

Dnes v noci sa 41. svetový šampionát hráčov do 20 rokov začína aj pre slovenskú reprezentáciu. Tá si náročnejší vstup do turnaja nemohla želať, keďže v torontskom Air Canada Centre bude čeliť domácemu výberu Kanady.

Javorové listy vstúpili do turnaja cenným triumfom

Hokejisti Kanady sú jasným favoritom na zisk zlatých medailí. Na predošlom šampionáte síce skončili už vo štvrťfinále, no pred vlastnými fanúšikmi zakaždým získali cenný kov. Kolíska hokeja má tradične k dispozícii talentovaný tím, ktorý tvoria aj hráči so skúsenosťami z NHL. Svoju silu ukázali už v prvom stretnutí. Ruských rovesníkov zdolali 5:3, pričom využili až tri presilové hry. Súpera jasne prestrieľali, vývoj zápasu kontrolovali a pokojne mohli pridať ďalšie presné zásahy. Na začiatku sa gólom uviedol Tyson Jost, ktorý bol na MS U18 vyhlásený za najlepšieho útočníka turnaja. Okrem neho sa zaskvel aj kapitán Dylan Strome. Kmeňový hráč Arizony Coyotes bol už vlani najproduktívnejším hráčom tímu a v zápase proti Rusku dvakrát skóroval. Kanadskou slabinou by mohol byť brankársky post. Carter Hart toho v prvom zápase príliš veľa nechytil a zo 17 striel inkasoval až trikrát. Každopádne domácich budú hnať dopredu plné tribúny, ktoré si nič iné ako výhru nepripúšťajú.

Lídrami mužstva budú hráči zo zámoria

Slovenskí hokejisti sa na MSJ stretávajú s Kanadou pomerne často. Od roku 2009 si zmerali sily päťkrát, no ani v jednom prípade neboli úspešní. V porovnaní s minulým ročníkom je v tíme Ernesta Bokroša len päť známych mien. Mužstvo by mali potiahnuť najmä hráči pôsobiaci za veľkou mlákou. Okrem kapitána Erika Černáka sa slovenskí priaznivci budú spoliehať aj na Adama Húsku, ktorý mal na predošlom šampionáte úspešnosť zákrokov približne na hranici 90%. Ofenzívnym lídrom by mal byť Adam Ružička, ktorý bol zaradený do TOP 10 talentov turnaja. Slováci sa budú musieť vyvarovať zbytočných chýb v obrannom pásme a hrať maximálne disciplinovane. V príprave príliš neoslnili, keď podľahli oslabeným Švédom 3:4 a následne utrpeli krutú prehru 1:8 od Fínska. Pred troma rokmi sme Kanade vzdorovali až do záverečných sekúnd, a tak by bolo dobré napodobniť výkon partie okolo Martina Réwaya, Marka Daňa či Milana Kolenu.

Foto: fotky&foto