Slováci znovu doťahovali, získali však prvý bod

Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov má za sebou druhý zápas šampionátu. S favoritom z Kanady odohrali vyrovnanú partiu a pred skvelým publikom získali prvý bod. Rozhodla minúta a pol v závere prvej tretiny, keď sme inkasovali tri góly.  V predĺžení nás svojím druhým gólom potrestal Mattheos.  

Kanada – Slovensko 4:3pp (1:3, 2:0, 0:0-1:0)

Góly: 19. Olson (Entwistle), 19. Mattheos  (Chainey), 20. Ratcliffe, 63. Mattheos (McIssac) – 9. Liška (Ružička), 37. Hrehorčák (Roman),  43. Liška (Fafrák)

Rozhodovali: Hejduk, Piragic – Park, Yletyinen

Zostava Kanady: Scott (McGrath) – Brook, Smith, McIsaac, Mitchell, Chainey, Woo – Mattheos (A), Anderson- Dolan (C), Comtois (A) – Oslon, Entwistle, Strome – Ratcliffe, Schnarr, Dellandrea – Noel, Hawel, Thomas

Zostava Slovenska: Sklenár (Kostelný 20.) – Ivan, Fehérváry (C), Kupec (A), Žiak, Korenčík, Dúžek, Demo – Ružička, Liška (A), Fafrák –  Roman, Krivošík, Hrehorčák – Pospíšil, Köver, Urbánek – Stacho, Havrila, Regenda.

Po štvrtkovej prehre s Fínskom nastúpili mladí Slováci proti ďalšiemu favoritovi. Kanaďania v úvode už tradične doplácali na nedisciplinovanosť, vďaka čomu sme v prvých desiatich minútach hrali dve presilovky. Druhú sme aj využili, keď po Ružičkovej strele dorážal puk za chrbát kanadského brankára Adam Liška.  Kanada síce prevzala kontrolu nad zápasom, skórovať však nedokázala. Zaujali len desaťminútovým vylúčením Comtoisa. V predposlednej minúte prvého dejstva však po slovenských chybách, dostali za chrbát brankára Sklenára až tri puky. Góly dávali postupne Olson, Mattheos a Ratcliffe.

Do druhej tretiny sme išli s cieľom vyrovnať. V bránke nastúpil namiesto Sklenára, Jakub Kostelný. V rovnovážnom stave sa hralo málo. Zápas sprevádzali časté vylúčenia na jednej či druhej strane.  V presilovkách si tímy vypracovali niekoľko šancí, brankári však svoje mužstvá podržali. Druhú tretinu odohral náš tím aktívne a tri minúty pred koncom, po prihrávke Romana, trafil presne Patrik Hrehorčák . Slováci sa teda dočkali zaslúženého zníženia a do tretieho dejstva išli v nádejnej pozícií.

Hneď na začiatku tretej dvadsaťminutovky sme hrali v oslabení po vylúčení Hrehorčáka. V početnej nevýhode sme však dokázali skórovať, keď  prihrávku Fafráka premenil na svoj druhý presný zásah Adam Liška. Štadión sa otriasal v základoch a domáci hráči sa tlačili do útoku. Pomohlo im aj následné vylúčenie Entwislta. Štvrtý gól však nepridali. Šance mali aj Kanaďania, ale po strelách Olsona i Ratcliffa sa vyznamenal Kostelný. V závere sme získali presilovku po tom, čo Strome najskôr nastrelil žŕdku a o niekoľko sekúnd sa nechal vylúčiť za narazenie na mantinel. V početnej výhode sme sa ale nedostali do dobrých streleckých príležitostí. V tretej minúte následného predĺženia nedokázali  Slováci včas vystriedať a kanadský krídelník Mattheos, peknou strelou cez obrancu, rozhodol o dvoch bodoch pre Kanadu.

Slováci sa v doterajšom priebehu šampionátu nemajú za čo hanbiť. Proti favoritom predviedli kvalitné výkony podporené skvelými divákmi. V oboch zápasoch sme sa favoritom vyrovnali nielen v defenzíve, ale aj v ofenzívnej činnosti. Najbližšie sa na Veľkonočný pondelok stretneme s Lotyšskom.

Foto: Fotky&Foto