Slováci vydreli kľúčové víťazstvo, sú vo štvrťfinále

Nebolo to jednoduché, ale podarilo sa! Slovenskí hokejisti zvládli kľúčový zápas v boji o postup do štvrťfinále na MS tejto vekovej kategórie, keď vo svojom treťo vystúpení zdolali Lotyšsko 4:2. Zverenci Ernesta Bokroša si tak pripísali po dvoch prehrách premiérové víťazstvo na turnaji.

Slovensko – Lotyšsko 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Góly a asistencie: 9. Lešťan, 39. Miloš Roman (Michal Roman, Sloboda), 41. Hatala (Michal Roman, Sádecký), 46. Sloboda (Miloš Roman, Grman) – 4. Čukste (Balcers, Buncis), 54. Buncis (Čukste, Dzierkals)

Zostava Slovenska: Húska (Tomek) – Fehérváry, Černák (C), Michal Roman, Hatala (A), Bodák, Grman, Košecký, Hain – Hecl, Sádecký, Pataky – Andrisík, Struška, Oško – Bondra (A), Studenič, Ružička – Sloboda, Miloš Roman, Lešťan.

Zostava Lotyšska: Egils Mitens (56. Grigals) – Rubins, Čukste (A), Ponomarenko, Zile (C), E. H. Jansons, G. Jansons, Zeile, Zeilis – Dzierkals, Balcers, Buncis (A) – Puide, Baranovskis, Apfelbaums – Tralmaks, Krastenbergs, Klavinš – Blugers, Bernhards, Smirnovs.

Rozhodcovia: Lemelin (USA), Rohatsch (GER) – Kohlmüller (GER), Suominen (FIN)

Slovenskí juniori vedeli, že v prípade akéhokoľvek víťazstva nad Lotyšskom si bez ohľadu na výsledok svojho posledného duelu proti Rusku zabezpečia postup medzi osem najlepších mužstiev turnaja. Vstup do zápasu však našim chlapcom vôbec nevyšiel. Vo 4. minúte vypálil od modrej čiary lotyšský obranca Karlis Čukste, Adam Húska jeho strelu trochu podcenil a puk mu prepadol pomedzi betóny. Následne sa Slováci museli dokonca brániť presilovej hre súpera pri vylúčení Andreja Hatalu. V nej si Lotyši vytvorili zopár zaujímavých streleckých pozícií, no Húska ich všetky dokázal zneškodniť. K vyrovnaniu pomohla slovenským mladíkom hrúbka súperovej defenzívy. Tomass Zeile sa nedohodol so svojím gólmanom Mareksom Mitensom a Filip Lešťan už nemal problém zasunúť puk do odkrytej svätyne. Po tomto góle sa Slováci osmelili a začali si vytvárať príležitosti na skórovanie. Azda tú najväčšiu spálil Radovan Bondra v 18. minúte, ktorý nevyužil prihrávku od Mariána Studeniča.

Druhá tretina bola z oboch strán poriadne nervózna. Slováci hrali v oslabení trikrát, chvíľu dokonca aj o dvoch hráčov, no mladí Lotyši to využiť nedokázali. Naopak, sami sa dostávali pod tlak, keď sa počas druhej dvadsaťminútovky dopustili až štyroch nedovolených zákrokov. Prvú veľkú príležitosť v tejto časti zápasu mal Radovan Bondra, ktorý však v 27. minúte nedokázal využiť ďalšie okno v defenzíve lotyšskej „dvadsiatky“. Pri jednej z našich presiloviek v 36. minúte spravil chybu Oliver Pataky, k puku sa dostal Eduards Tralmaks, v samostatnom nájazde na Adama Húsku však neuspel. Následne zverenci Ernesta Bokroša prežili ďalšie oslabenie, aby v 38. minúte opäť sami udreli. Tentokrát v tom mali prsty bratia Romanovci. Od modrej čiary pálil Michal Roman a nikým nekrytý Miloš Roman si stihol ešte aj prehodiť puk z bekhendu na forhend a nekompromisne zavesil. Do kabín sa tak našim išlo opäť o niečo veselšie.

Lepší vstup do tretej tretiny sme si ani nemohli želať. Už v 41. minúte Michal Roman posunul puk na Andreja Hatalu a proti jeho delovke nemal Eriks Mitens žiadnu šancu. Tento gól Slovákov upokojil a v nasledujúcich minútach na ľadovej ploche jasne vládli. Definitívny pokoj na naše hokejky mal prísť v 46. minúte, keď tentokrát pálil Miloš Roman a jeho strelu za lotyšského gólmana tečoval Marek Sloboda. To sa však nestalo a slovenskí mladíci sa akoby zľakli víťazstva. Začali kopiť chybu za chybou a v 54. minúte sa dokonca dostali po druhý raz v zápase do oslabenia o dvoch hráčov, keď na trestnej lavici sedeli dvaja centri – Marián Studenič a Miroslav Struška. No a Lotyši túto ponúknutú príležitosť na skórovanie po oddychovom čase ideálne využili. Po 17 sekundách presilovky 5 na 3 Húska neudržal strelu od modrej čiary a puk za jeho chrbát nasmeroval Filips Buncis. V závere hrali Lotyši už absolútny vabank, no Slováci sa záverečnému tlaku súpera dokázali veľmi dobre ubrániť.

Od slovenskej dvadsiatky to síce opäť nebol úplne ideálny výkon, no napokon sa môžu naši juniori tešiť z vytúženého postupu do štvrťfinále. Dnes, krátko potom, čo na Slovensku privítame nový rok 2017, však zverencov Ernesta Bokroša čaká ešte posledný zápas v základnej skupine. Od 2:00 SEČ nastúpia proti výberu Ruska.