Slováci už nemajú čo stratiť, s Rusmi sa pobijú o tretie miesto

Slovenskí mladíci to napokon zvládli. Dnes v noci zdolali vo svojom treťom zápase v základnej skupine MSJ v Kanade Lotyšsko a účasť vo štvrťfinále tak majú istú. Už dnes v noci však môžu proti rovesníkom z Ruska dokonca zabojovať o tretie miesto v tabuľke. Stretnutie sa začína o 2:00 SEČ.

Výsledky neodrážajú kvalitu predvedených výkonov

Ruská hokejová reprezentácia do 20 rokov už tradične patrí medzi najväčších favoritov na zisk titulu majstra sveta v tejto vekovej kategórii. Veď od rozpadu Sovietskeho zväzu sa len štyrikrát stalo, že by zborná z juniorského šampionátu odchádzala bez medaily. Vlani, podobne ako rok predtým, Rusi nezvládli finálový duel a získali „len“ strieborné medaily. Na tohtoročných MSJ by chcelo mužstvo pod vedením Valeriho Bragina túto smolu prelomiť. Zatiaľ sa mu to však nedarí úplne podľa predstáv. Rusi síce nehrajú zle, no proti top favoritom skupiny Kanade (3:5) a USA (2:3) neuhrali ani jeden bod. Jediné víťazstvo si tím okolo kapitána Kirlla Kaprizova pripísal proti outsiderovi z Lotyšska, ktoré rozdrvil vysoko 9:1. Práve Kaprizov je zatiaľ jasným lídrom ruského výberu, keď je s 8 kanadskými bodmi (5+3) najproduktívnejším hráčom celého turnaja. Slovenskí hokejisti si budú musieť dávať veľký pozor na ruské presilovky. Mladíci zbornej totiž do týchto chvíľ dokázali na gól premeniť 35,71% početných výhod.

Cieľ splnený, proti Rusom bez stresu

Slovenská „dvadsiatka“ si splnila svoj základný cieľ, ktorým bol postup do štvrťfinále. Proti Rusku tak môže hrať uvoľnene. Zverenci Ernesta Bokroša doteraz na turnaji ani raz nepredviedli svoj úplne ideálny výkon. V ich prvom zápase to bola skutočná „skúška ohňom.“ Proti domácej Kanade sa chceli sústrediť najmä na defenzívu. Napokon inkasovali až päť gólov a kanadskú bránku ohrozili v priemere len dvoma strelami za jednu tretinu. Proti rovesníkom z USA to bol síce z našej strany o niečo lepší výkon, no ani to nestačilo a Američania si pripísali víťazstvo 5:2. Vo včerajšom dueli „o všetko“ proti Lotyšsku Slováci využili viacero chýb v defenzíve súpera a napokon vybojovali mimoriadne dôležité víťazstvo 4:2. Najproduktívnejšími hráčmi nášho tímu sú zatiaľ trojobodoví Michal Roman (1+2) a Boris Sádecký (0+3). Veľkým problémom slovenských mladíkov je zatiaľ disciplína. V oslabení hrali celkovo už 16-krát, čo je druhý najvyšší počet zo všetkých mužstiev na turnaji.