Slováci ukončili prípravu na MS ďalšou prehrou. V Rige padli až po nájazdoch

V poslednom prípravnom zápase pred MS v Česku zaknihovali hokejisti Slovenska ďalšiu prehru. V Rige opäť nestačili na domáce Lotyšsko, ktorému podľahli 3:2 po samostatných nájazdoch. Hoci v záverečnej desaťminútovke sa dokázali vrátiť späť do zápasu, nakoniec sa im nepodarilo dotiahnuť duel do víťazného konca.

Lotyšsko – Slovensko 3:2 sn (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0, 2:0 )

Góly: 36. Daugavinš (Galvinš, Darzinš), 47. Daugavinš (Darzinš, Sotnieks), rozhodujúci nájazd: Darzinš – 53. Hudáček (Ďaloga, Daňo), 59. Surový (Hudáček)

Zostava Lotyšska: Mustukovs (Masalskis) – K. Redlihs, Jerofejevs, Sotnieks, Galvinš, Cibulskis, Širokovs, Ševcenko – M. Redlihs, Sprukts, Bukarts – Daugavinš (C), Džerinš, Darzinš – Cipulis, Berzinš, Saulietis – Jekimovs, Abols, Bajaruns – Lipsbergs.

Zostava Slovenska: Laco (Konrád) – Graňák, Meszároš, Ďaloga, Švárny, Jurčina, Sersen, Jánošík, Baranka, Kozák – Bartovič, Bližňák, Kopecký (C) – Viedenský, Miklík, Pánik – Réway, Surový, Tybor – Lušnák, Daňo, Hudáček- Haščák, Dej.

Podobne ako v prvom stretnutí aj dnes vstúpili lepšie do zápasu naši reprezentanti. Prvú šancu Slovenska mal Mário Bližnák, ktorý ale z dobrej pozície minul bránu. Slovákov v rozlete opäť zastavili zbytočné vylúčenia, keď dvakrát putoval na lavicu hanby Richard Pánik. Lotyši postupne vyrovnali hru a prvá tretina bola pomerne vyrovnaná. O niečo aktívnejší boli síce domáci, ale naša obrana si s útočnými akciami Lotyšov vedela poradiť. Až v závere prvej tretiny malo Lotyšsko obrovskú šancu na strelenie úvodného gólu zápasu. Po chybe Milana Jurčinu sa pred Lacom ocitol vo veľkej príležitosti Roberts Bukarts, ale slovenský gólman vytiahol fantastický zákrok lapačkou. Prvé dejstvo sa tak skončilo bezgólovou remízou.

Druhú tretinu začali Slováci presilovou hrou, v ktorej si ale vážnejšiu príležitosť nevypracovali. Na začiatku 25. minúty sa v dobrej príležitosti ocitol po prihrávke Bartoviča Richard Pánik, ale v koncovke zlyhal. O štyri minúty neskôr sa pri svojom tohtoročnom debute v reprezentácii prezentoval peknou strelou aj Marko Daňo, ktorú vyrazil Mustukovs pravým ramenom. O niekoľko sekúnd na to podržal slovenský výber aj Ján Laco, ktorý čaroval pri šanci Darzinša. V 33. minúte dostal dvojminútový trest za sekanie Martin Réway, no paradoxne najväčšiu šancu mali zverenci Vladimíra Vůjtka. Po chybe v rozohrávke domácich sa dostal do úniku Libor Hudáček, ale zoči-voči Mustukovsovi neuspel. Trest tak opäť prišiel na druhej strane. V 36. minúte si nakorčuľoval na os ihriska kapitán domáceho tímu Kaspars Daugavinš a strelou švihom prekonal Jána Laca.

Do tretej tretiny nastúpili Slováci s veľkým odhodlaním vyrovnať, ale Lotyši priebeh zápasu kontrolovali. Trinásť minút pred koncom sa dokonca dostali do dvojgólového vedenia, keď krásnu prihrávku Darzinša zužitkoval opäť Kaspars Daugavinš. Našich reprezentantov ale tento gól nepoložil a v 53. minúte dokázali streliť vytúžený kontaktný gól. Po strele Mareka Ďalogu sa pred bránou najlepšie zorientoval Libor Hudáček a pohotovou dorážkou znížil na 2:1. Lotyšský tréner Aleksandrs Beļavskis na tento gól okamžite reagoval oddychovým časom, ale ani ten jeho zverencom nepomohol. V 59. minúte sa po Hudáčkovej prihrávke krásne položil do strely Tomáš Surový a 83 sekúnd pred koncom tretej tretiny vyrovnal.

V predĺžení mali o niečo viac z hry Slováci, ale najväčšiu šancu pridanej päťminútovky mali na druhej strane Lotyši. Do zakončenia z tesnej blízkosti sa dostal obranca Aleksejs Širokovs, ale Ján Laco puk za svoj chrbát nepustil. O víťazovi tak museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. V nich v bráne slovenského tímu nahradil Jána Laca Branislav Konrád, no tento ťah sa neukázal byť tým šťastným. Brankára trenčianskej Dukly prekonal v prvej sérii Lauris Darzinš a v tretej aj výborne hrajúci Kaspars Daugavinš. Keďže na druhej strane neuspel Rastislav Dej a ani Marko Daňo, z víťazstva sa tešili hokejisti Lotyšska. Prípravu na MS 2015 v Česku tak ukončili zverenci Vladimíra Vůjtka s bilanciou 2 výhry a 6 prehier.

Foto: ©corund/fotky&foto