Slováci siahali po senzačnom obrate, sporný verdikt rozhodcov ale daroval výhru Fínom

Slovenskí hokejisti do 18 rokov majú za sebou prvé vystúpenie na svetovom šampionáte. Majstrov sveta z Fínska poriadne potrápili, no bodovať napokon nedokázali. V druhej tretine potešili popradské publikum štyrmi gólmi, ale aj s poriadnou dávkou smoly Suomi podľahli 4:5.

Slovensko – Fínsko 4:5 (0:1, 4:3,0:1)

Góly: 30. Hrehorčák, 32. Hrehorčák (Mil. Roman), 36. Kupec (Žiak), 37. Stacho (Fehérváry) – 10. Vesalainen (Ikonen), 24. Talvitie (E. Teräväinen), 29. Vesalainen (Ylönen, Ikonen), 39. Talvitie (Virtanen, Ylönen), 52. Talvitie (Heiskanen).

Rozhodovali: Alexandre Garon (CAN), Liam Sewell (GBR) – William Hancock II (USA), Jiří Ondráček (CZE).

Najlepší hráči zápasu: Patrik Hrehorčák (SVK) – Kristian Vesalainen (FIN)

Zostava Slovenska: Sklenár (Kostelný) – Ivan, Fehérváry (C), Kupec (A), Žiak, Korenčík, Dúžek, Demo – Ružička, Liška (A), Pospíšil – Mil. Roman, Krivošík, Hrehorčák – Fafrák, Köver, Urbánek – Stacho, Havrila, Regenda.

Zostava Fínska: Luukkonen (Lehtinen) – Utunen, Heiskanen, E. Teräväinen, Isiguzo, Anttalainen, Latvala – Vesalainen, Ikonen (A), Kupari – Virtanen, Talvitie (C), Ylönen – Aalto, Engberg, Maansaari – Kotkaniemi, Koskenkorva (A).

Slovenskí hokejisti do 18 rokov vstúpili do zápasu namotivovaní s túžbou zaskočiť úradujúcich majstrov sveta. V úvodnej tretine trojnásobne prestrieľali svojho súpera, no čaro fínskeho brankára neodkliali. Ako prví mali možnosť hrať presilovú hru, no krátko po návrate vylúčeného kapitána Aarneho Talvitieho udreli Suomi. Po pravej strane prenikol do útočného pásma Joni Ikonen, pred bránou našiel nestráženého Kristiana Vesalainena a ten strelou pod brvno otvoril skóre. Naši chlapci sa snažili streliť vyrovnávajúci gól, no v prvej časti sa im to nepodarilo. Snáď najväčšiu šancu mal Filip Krivošík, ale po jeho strele sa vyznamenal brankár Ukko-Pekka Luukkonen.

Kým v prvej tretine sme videli len jeden gól, v prostrednej časti zápasu sa roztrhlo vrece s presnými zásahmi. Fíni sa v 29. minúte dostali už do trojgólového vedenia a s našimi hokejistami to nevyzeralo vôbec dobre. Našťastie, slovenská gólová odpoveď na druhý gól Kristiana Vesalainena prišla už o 19 sekúnd. Po chybe v súperovej rozohrávke sa dostal k strele Patrik Hrehorčák a znížil náskok favorita zápasu. Útočník českého Třinca onedlho pridal aj druhý presný zásah. V presilovej hre trafil presne z pravého kruhu na vhadzovanie a Slováci boli razom v hre. Lietali po ľade a boli mimoriadne efektívni. V 36. minúte so šťastím vyrovnal strelou od modrej čiary Martin Kupec a o 64 sekúnd neskôr poslal Slovensko do vedenia Adam Stacho. Zverenci Norberta Javorčíka predviedli skvelý obrat, no svoj náskok pred druhou prestávkou neudržali. Suomi nás zatlačili vo vlastnom pásme a Aarne Talvitie opäť prekonal nášho brankára – 4:4.

Na začiatku tretej tretiny mali slovenskí hokejisti výhodu presilovej hry. Tú však nezahrali dobre a následne prevzali režisérsku taktovku do svojich rúk Fíni. Často sa nasťahovali do útočného pásma a neraz zvierali našu brániacu sa zostavu. Napokon ich tlak priniesol rozhodujúci gól zápasu. Po rýchlej akcii z ľavej strany tečoval prihrávku Mira Heiskanena pred bránkoviskom opäť Aarne Talvitie a svojim tretím gólom poslal Fínsko do vedenia. Slovenskí mladíci bojovali. Tri a pol minúty pred koncom im však výrazne uškodil verdikt hlavných rozhodcov. Adam Žiak prekonal brankára Luukkonena, no rozhodcovia gól neuznali pre údajne postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. Spomalené zábery im ale za pravdu nedali. Slováci bojovali do konca, záverečnú minútu hrali bez brankára, ale do šampionátu vstúpili tesnou prehrou.