Slováci sa rozlúčili s MS ďalšou prehrou, Američanom podľahli 4:5pp

Slovensko ukončilo svoje účinkovanie na MS nešťastnou prehrou. Hoci Slováci prehrávali s USA už 0:3, ukázali svoj charakter, dokázali sa vrátiť späť do zápasu a napokon vybojovať aspoň bod. Na MS obsadia zverenci Vladimíra Vůjtka, pre ktorého to dnes bol posledný zápas vo funkcii hlavného trénera Slovenska, konečné 9. miesto.

USA – Slovensko 5:4pp (2:0, 2:4, 0:0 – 1:0 )

Góly  3. Smith (Moore, Arcobello), 5. Jones (Eichel, Lewis), 21. Lee (Faulk, Bonino), 40. Coyle (Redmond, Lee), 65. Eichel – 27. Gáborík (Dravecký, Meszároš), 31. Jánošík (Gáborík, Sersen), 37. Dravecký (Ďaloga, Kopecký), 39. Bartovič (Graňák).

Rozhodovali: T. Wehrli (SUI), D. Piechaczek (NEM) – J. Dahmen (SWE), N. Fluri (SUI)

Najlepší hráči: Anders Lee (USA) – Vladimír Dravecký (SVK)

Návštevnosť: 8812 divákov.

Zostava USA: Hellebuyck (Campbell) – Faulk (A), Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Redmond – Bonino, Coyle, Lee – Smith, Vesey, Arcobello – Eichel, Lewis (A), Nelson – Moses, Larkin, Hendricks (C) – Morin.

Zostava Slovenska: Laco (5. J. Hudáček) – Graňák (A), Meszároš, Mikuš, Ďaloga, Jurčina, Sersen, Jánošík, Baranka – Gáborík, Surový, L. Hudáček –Tatar, Viedenský, Miklík – Bartovič (A), Bližňák, Lušňák – Dravecký, Kopecký (C), Pánik.

Hokejisti Slovenka vstúpili do zápasu veľmi zle. Už v tretej minúte nechali po strele Stevea Mosesa dorážať z tesnej blízkosti kapitána Matta Hendricksa, ale Laco dokázal puk udržať pred bránkovou čiarou. Tento verdikt potvrdil aj videorozhodca, no Američanom to vôbec nemuselo vadiť. Už o 19 sekúnd neskôr vystrelil od modrej čiary obranca Moore a jeho strelu pred Lacom nechytateľne tečoval Ben Smith – 1:0. Bohužiaľ, Slováci nedokázali odpovedať na gól USA a o pár desiatok sekúnd inkasovali druhýkrát. V čase, keď na lavici hanby sedel Marián Gáborík, našiel Jack Eichel krásnou prihrávkou obrancu Nashvillu Predators Setha Jonesa, ktorý parádnou strelou pod hornú žrď nedal Lacovi žiadnu šancu. Po tom, ako brankár kazašskej Astany inkasoval zo štyroch striel dva góly, ho už v 5. minúte vystriedal Július Hudáček. Aktivita amerických hokejistov pokračovala ďalej. V 8. minúte sa prehnal našou obranou mladučký Larkin, ale našťastie trafil iba ľavú tyč Hudáčkovej brány. Prvú šancu si Slovensko vypracovalo až v 17. minúte. Po skrumáži pred bránou USA zakončoval z tesnej blízkosti Richard Pánik, no trafil len ľavý betón ležiaceho brankára Connora Hellebuycka.

Podobne ako do prvej, aj do prostrednej časti hry vstúpili Američania vo veľkom štýle. V 21. minúte Faulkovu strelu tesne pred Hudáčkom tečoval Anders Lee a upravil už na 3:0. V tej chvíli by na Slovákov už zrejme nikto nestavil ani deravý groš, no zverenci Vladimíra Vůjtka sa nevzdávali a v druhej tretine spustili hotový uragán. V 27. minúte sa presadil v presilovej hre štvrtýkrát na turnaji Marián Gáborík. Tento gól Slovákov poriadne nabudil a o 4 minúty neskôr zaznamenal svoj premiérový reprezentačný gól s výrazným prispením Brocka Nelsona aj obranca Adam Jánošík. Neuveriteľný výkon našich reprezentantov pokračoval ďalej. Necelé 4 minúty pred koncom druhej časti skóroval pohotovou beckhendovou dorážkou Vladimír Dravecký a vyrovnal stav bláznivého zápasu na 3:3. Fantastické galapredstavenie Slovenska vyšperkoval prvým gólom na šampionáte aj Milan Bartovič, ktorý zužitkoval milimetrový pas Dominika Graňáka. Bohužiaľ, krajine spod Tatier sa jednogólový náskok podarilo udržať len 36 sekúnd. V závere druhej tretiny sa presadil Coyle a vyrovnal na 4:4.

Po gólovo bohatom druhom dejstve sa v poslednej časti hry predsa len hra mierne upokojila. Oba tímy sa trápili v rozohrávke a brankári tak veľa práce nemali. Tretiu tretinu okorenila výmena názorov Toreyho Kruga a Libora Hudáčka, pri ktorej obranca Bostonu Bruins pocítil silu Hudáčkovej pravačky. Do bitky sa zapojil aj Marek Viedenský, ktorý zápasníckym chmatom zložil na ľad Moorea. V závere zápasu postupne pribúdali aj šance, najmä na americkej strane. Július Hudáček sa vyznamenal pri šanciach Coyla a o niekoľko sekúnd neskôr aj pri strele Mosesa. Po nevyužitých šanciach USA, mohli Slováci strnúť vedenie na svoju stranu. Patrik Lušňák sa pohotovo zorientoval pred bránou súpera, ale napokon trafil len ľavú žrď. Keďže v tretine nepadol ani jeden gól, v zápase Slovenska muselo už po štvrtýkrát rozhodnúť o víťazovi stretnutia predĺženie. V nadstavenej päťminútovke mali síce miernu prevahu hokejisti USA, ale dlho to vyzeralo, že budeme svedkami samostatných nájazdov. Bohužiaľ, necelých 28 sekúnd pred koncom z otočky vystrelil Jack Eichel a nenápadnou strelou prekonal Júliusa Hudačka – 5:4pp.

Slovensko tak prehralo na majstrovstvách sveta štvrtý zápas v rade a opäť bude medzi TOP 8 chýbať. Na tohtoročnom šampionáte obsadia zverenci Vladimíra Vůjtka 9. miesto. Zápas USA – Slovensko bol pre českého trénera posledným v pozícii hlavného trénera slovenskej hokejovej reprezentácie. Vladimíra Vůjtka dosiahol najväčší úspech s našim tímom v roku 2012, keď získal striebornú medailu. Najlepšími hráčmi tímu boli vyhlásení brankár Ján Laco, obranca Andrej Mezsároš a útočník Marián Gáborík.

Foto: ©corund/fotky&foto