Slováci proti Dánsku s imperatívom zvíťaziť

Slovenskí hokejisti mali dnes na svetovom šampionáte voľný deň, no už zajtra ich čaká možno existenčný duel v boji o štvrťfinálovú miestenku. Ich súperom bude výber Dánska, ktorý síce ešte nebodoval, no rozhodne nebude ľahkou prekážkou.

Stavte si na tento zápas na Tipsport.sk »

Aktuálne kurzy: 1 – 2.22, X – 4.20, 2 – 2.80
Zaujalo ma: M. Miklík dá gól

Zo šesťbodového plánu máme iba tretinu

V poradí 81. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji nezačali zverenci Zdena Cígera práve najlepšie. Mnohí slovenskí fanúšikovia očakávali zo zápasov s Talianskom a Lotyšskom plný bodový zisk, no opak je pravdou. Naši reprezentanti majú v tabuľke len dva body za utrápené víťazstvo nad Talianskom 3:2 po predĺžení. V úvodnom zápase sme mali veľké šťastie. Napriek slabému výkonu sme vyrovnali tesne pred koncom a v predĺžení rozhodol presnou strelou obranca Peter Čerešňák. V zápase s Lotyšskom to síce bolo o niečo lepšie, ale pobaltskú krajinu sme na MS v hokeji nezdolali ani na tretí pokus. Samozrejme, možno cítiť krivdu zo strany ruského rozhodcu Romana Gofmana, ktorý do konca zápasu vylúčil Tomáša Matouška a tiež sa upískol pri regulárnom góle Andreja Kudrnu. Jediný gól v dueli s Lotyšskom vsietil Michel Miklík, ktorý tak potvrdzuje dobrú formu a pozíciu kanoniera nášho tímu.

Dáni doplácajú na nedisciplinovanosť a slabú efektivitu

Výber Dánska sa v porovnaní s predošlými rokmi mení len minimálne, čo je nepochybne veľká výhoda. V úvodných dvoch zápasoch síce nebodoval, no rozhodne nevzdáva boj o postup do štvrťfinále. Práve v zápase so Slovenskom sa môže naladiť na víťaznú vlnu, pričom rozhodne disponuje konkurencie schopným tímom. Najväčšou hviezdou je Nikolaj Ehlers, ktorý má za sebou 64-bodovú sezónu v drese Winnipegu Jets. Zo známych mien možno spomenúť napríklad Petra Regina alebo Mortena Greena, ktorý hrá na svojom 19. svetovom šampionáte. Zverenci Janneho Karlssona v prvom zápase prehrali s Lotyšskom 3:0 a včera podľahli aj silnému mužstvu USA 7:2. V druhom dueli doplatili na svoju nedisciplinovanosť, keďže až trikrát inkasovali v oslabení. Dánom sa nedarí ani smerom dopredu, keď majú najnižšiu úspešnosť streľby.

Scenár spred siedmich rokov neprichádza do úvahy

Možno povedať, že pre oba tímy ide o kľúčový zápas. Určite však môžu byť pokojnejší Dáni, ktorí pre budúcoročné organizovanie MS v hokeji nemôžu vypadnúť do B-kategórie. Obidve mužstvá mali po náročnom víkende deň voľna, no snáď tento fakt viac pomohol zverencom Zdena Cígera. Slovensko na svetovom šampionáte vyhralo s Dánskom štyri z piatich duelov, no jediná prehra mala poriadne trpkú príchuť. Práve v kolínskej Lanxess Aréne sme prehrali so Severanmi vysoko 0:6, keď sme všetky góly inkasovali už v úvodnej tretine. Teraz sa vraciame na „miesto činu“ a veríme, že budeme sledovať diametrálne odlišný priebeh zápasu. Kvôli trestu nebude môcť nastúpiť Tomáš Matoušek, no okrem neho by mali byť k dispozícii a zdravotne fit všetci hráči. V bráne by mal dostať opäť prednosť Július Hudáček, ktorý v príprave dokonale vymazal dánskych strelcov.

Foto: Fotky&Foto