Slováci po tvrdom boji postupujú z tretieho miesta

Slovenskú hokejovú reprezentáciu do 18 rokov čakal posledný zápas skupiny A. Po včerajšom víťazstve nad Lotyšskom sme mali istú účasť vo štvrťfinále. Proti Švajčiarom sme však bojovali o tretie miesto v skupine.

Švajčiarsko – Slovensko 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 33. Kurashev (Hischier) – 32.Fafrák (Ružička,Liška), 42. Baláž (Korenčík)

Rozhodovali: Holm, Thomspon – Caillot, Ondráček

Zostava Švajčiarska: Schmid (Trudel) – Matewa, le Coultre, Berni, Geisser(C), Barandun, Gross, Schupbach – Hischier(A), Eggenberger, Kurashev(A) – Simic,Sigrist,Weibel –Leuenberger, Dopfner, Petrig- Muller, Riat, Kohler- Patry

Zostava Slovenska: Sklenár (Kostelný) – Ivan, Fehérváry (C), Kupec (A), Žiak, Korenčík, Dúžek, Demo – Ružička, Liška (A), Fafrák –  Roman, Krivošík, Hrehorčák – Baláž, Köver, Urbánek – Stacho, Havrila, Regenda

Do zápasu sme naskočili s brankárom Sklenárom, ktorý vystriedal Kostelného. Švajčiari vyrukovali na Slovákov s tradične dobrou defenzívou. Prvá tretina bola vyrovnaná s niekoľkými šancami na oboch stranách. Za Švajčiarov hrozila najmä prvá formácia na čele s Nicom Hischierom, ktorého skauti pasujú za jednotku nadchádzajúceho draftu. Juraj Sklenár si však svoje miesto zastal. Helvéti dostali k dispozícií aj jednu presilovku, vážnejšiu šancu si však nevypracovali. Z našich zaujala v niekoľkých striedaniach najmä prvá formácia.

Druhá tretina bola oveľa zaujímavejšia ako tá prvá. Švajčiari poriadne pritvrdili a predviedli niekoľko zákrokov na hranici pravidiel. Rozhodcovské píšťalky však ostali nemé. V 32. minúte  vybojoval na kolenách puk Liška, posunul Ružičkovi, ktorý pred bránou našiel zabudnutého Fafráka. Ten rozjasal zaplnený popradský štadión. Z gólu sme sa netešili dlho. Hischier ukázal svoje individuálne majstrovstvo, obišiel dvoch protihráčov a nezištne prihral Kurashevovi, ktorý už zakončoval do prázdnej brány. Následne zaujal aj Fafrákov nájazd, alebo šanca Hrehorčáka. Obaja však stroskotali na brankárovi súpera. Na konci tretiny sme dostali k dispozícií presilovú hru, v ktorej sme si však nevypracovali vážnejšiu príležitosť.

Na začiatku tretej tretiny mali Slováci k dispozícií skrátenú presilovku. Tú sme nevyužili, ale o chvíľu sme sa tešili z gólu, keď Korenčík nastrelil puk od mantinelu a ten sa od Baláža odrazil za Schmidov chrbát. Potom sme videli parádny hokej z jednej strany na druhú. Publikum bolo v tranze a domácich hnalo za víťazstvom. Obrovské šance mali v polovici tretiny najmä švajčiarski hokejisti. Brankár Juraj Sklenár však zatiahol roletu a nepustil už za svoj chrbát ani jeden puk. Záver sme  odohrali s veľkým prehľadom a nedovolili sme súperovi odvolať brankára skôr ako štyridsať sekúnd pred koncom. Slovenskí hokejisti teda zaknihovali dôležité víťazstvo, vďaka ktorému sa vo štvrťfinále vyhneme suverénnym Američanom.

Zajtra čaká všetky tímy voľný deň. Zápasy štvrťfinále sú naplánované na štvrtok. Naši hokejisti sa o 17:30 stretnú s ruskými rovesníkmi.

Foto: Fotky&Foto