Slováci odvrátili blamáž, talianskeho outsidera zdolali po predĺžení

Slovenská hymna sa síce nehrala, ale náš tím si predsa len pripisuje na svoje konto víťazný vstup do turnaja. Zverenci Zdena Cígera zdolali Taliansko 3:2 po predĺžení, keď o zisku utrápených dvoch bodov rozhodol Peter Čerešňák.

Slovensko – Taliansko 3:2 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 – 1:0)

Góly a asistencie: 7. Miklík (Jánošík, Čerešňák), 59. L. Hudáček (Miklík, Sersen), 63. Čerešňák (Bližňák, Skokan) – 36. Morini (Frigo), 43. Frigo (Scandella, Frank).

Rozhodovali: Oliver Gouin (CAN), Antonín Jeřábek (CZE) – Joep Leermakers (NED), Alexander Otmachov (RUS).

Najlepší hráči: Michal Čajkovský (SVK) – Andreas Bernard (ITA).

Zostava Slovenska: J. Hudáček (J. Laco) – Sersen, Čajkovský, Jánošík, Čerešňák, Mikuš (A), Gernát, Šedivý, Trška – Skokan, Dravecký (C), L. Hudáček – Miklík (A), Bližňák, Haščák – Cingel, Kudrna, Hrnka – Suja, A. Šťastný, Skalický.

Zostava Talianska: And. Bernard (Cloutier) – T. Larkin, L. Zanatta, Hofer, Helfer (A), Egger, Marchetti, Miglioranzi, Glira – Scandella, Morini, Frigo – Insam, Ant. Bernard (C), Traversa – Andergassen, D. Kostner (A), S. Kostner – Goi, Lambacher, Frank.

Prvá tretina bola v podaní nášho tímu trochu rozpačitá. Zverencom Zdena Cígera chýbal väčší pohyb a aj preto sa nedostávali do mnohých gólových šancí. Celkovo vyslali na bránu súpera len osem striel, čo nie je oslnivá vizitka. Napriek tomu sa slovenskí fanúšikovia po úvodnej časti hry mohli tešiť z tesného vedenia. Peknú individuálnu akciu predviedol Adam Jánošík, taliansky brankár Bernard jeho strelu len vyrazil a puk pohotovo upratal do siete Michel Miklík. Hráč fínskeho tímu JYP Jyväskylä potvrdil svoj kanoniersky inštinkt a o pár sekúnd neskôr sa vytiahol aj Július Hudáček. Naša brankárska jednotka predviedla skvelý zákrok na konci ôsmej minúty, keď zlikvidovala pokus Daniela Franka z tesnej blízkosti. V úvodnej tretine sme mali výhodu jednej presilovej hry. Za zmienku stojí spomenúť šancu Michela Miklíka, no ten nedokázal zdvojnásobiť slovenský náskok.

Ani v druhej tretine sa obraz hry príliš nezmenil. Taliani neboli smerom dopredu príliš nebezpeční, ale to možno povedať aj o našich reprezentantoch. Slováci hrali v prvých desiatich minútach dve presilovky, ale nedokázali si vypracovať vážnejšiu možnosť na zveľadenie svojho náskoku. V 32. minúte putoval na trestnú lavicu Martin Gernát, no paradoxne po jeho návrate na ľadovú plochu sme mali veľkú šancu. Libor Hudáček sa dostal do brejku, no pri pokuse o blafák ho zastavil dobrým zákrokom brankár Andreas Bernard. Líder našej ofenzívy neskóroval a o minútu neskôr sme o vedenie prišli. Po smolnom zlomení hokejky Michala Sersena sa Taliani usadili v našom pásme a vďaka dorážke Giovannho Moriniho vyrovnali skóre duelu. V samotnom závere druhej tretiny mohol Slovensku vrátiť náskok Lukáš Cingeľ, ale jeho strela spoza kruhov mierila len do betónov talianskeho brankára.

Tretia tretina začínala za nerozhodného stavu, no ten dlho nevydržal. Taliani sa v 43. minúte zápasu dostali do vedenia, keď strelu Giulia Scandellu tečoval tesne pred našim brankárom Luca Frigo. Po inkasovanom góle hra nabrala na tempe, no šance pribúdali aj na strane outsidera dnešného zápasu. Taliani okrem toho výborne prehusťovali stredné pásmo a výber Zdena Cígera sa dlho nevedel presadiť. Minútky ubiehali a pomaly sa začala rodiť veľká senzácia. Minútu a pol pred koncom riadneho hracieho času Slovensko vrhlo všetky sily dopredu a začalo hru bez brankára. Našťastie sa nám podarilo vyrovnať skóre zápasu, keď 64 sekúnd pred koncom pretlačil puk do talianskej brány Libor Hudáček. Druhý bod v zápase si pripísal na svoje konto Michel Miklík, keďže práve on bol autorom strely od modrej čiary. V záverečnej minúte duelu už gól nepadol, a tak sa pokračovalo v pridanej päťminútovke.

Predĺženie v atraktívnom formáte troch proti trom otvorila obrovská talianska šanca. Giulio Scandella ušiel našim obrancom, no v samostatnom nájazde ho vychytal Július Húdaček. Dramatický zápas mal napokon šťastný koniec pre krajinu spod Tatier. Víťazný gól strelil Peter Čerešňák, ktorého strela od modrej čiary zapadla presne do horného kútu brány súpera. Slovensko si tak pripisuje víťazný štart do turnaja, hoci sa nerodilo ľahko. Záver duelu bol aj v znamení organizátorského faux pas, keď víťaznému mužstvu nebola zahraná hymna. Každopádne, dnešný zápas máme víťazne za sebou a snáď to zajtra proti Lotyšsku bude lepšie.

Foto: wikipedia.org, autor – Hans Peter Schaefer –> Hps-poll

Slováci odvrátili blamáž, talianskeho outsidera zdolali po predĺžení
Ohodnoťte článok
Zdielať článok na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *