Slováci nepretrhli streleckú nemohúcnosť a dostali ďalší debakel

Slovenskí hokejisti prehrali na MS v Rusku už štvrtý duel v rade. V zápase s Fínskom dlho držali nerozhodné skóre, no bez strelených gólov sa jednoducho vyhrať nedá. Suomi si udržali svoju neporaziteľnosť a zverencov Zdena Cígera zdolali 0:5.

Slovensko – Fínsko 0:5 (0:0, 0:2, 0:3)

Góly a asistencie: 32. Koivu (Lindell, Aho), 32. Pihlström (Sallinen, Pokka), 47. Barkov (Hietanen, Jokinen), 60. Jokinen (Hietanen, Barkov), 60. Laine (Barkov).

Rozhodovali: Linus Ohlund (SWE), Marc Wiegand (SUI) – Jon Kilian (NOR), Judson Ritter (USA).

Najlepší hráči: Pavol Skalický (SVK) – Mikko Koivu (FIN)

Zostava Slovenska: J. Hudáček (Konrád) – Sekera (C), Marinčin, Meszároš, Švarný, Mikuš, Graňák (A) – Jurčo, Réway (A), Bakoš – Dravecký, Lušňák, L. Hudáček – Cehlárik, Marcinko, Skalický – Daňo, Bartánus.

Zostava Fínska: Saros (Koskinen) – Pokka, Lindell, Jaakola, Hietanen, Kukkonen (A), Ohtamaa, Kivistö – Jokinen (A), Barkov, Laine – Granlund, Koivu (C), Komarov – Pyörälä, Koskiranta, Aho – Pihlström, Sallinen, Rantanen – Lajunen.

Slovenský tím dostal veľkú ranu ešte pred úvodným vhadzovaním. Do hry totiž nezasiahol zranený Marek Viedenský ani siedmy obranca Christián Jaroš. Úvod zápasu sa hral vo veľkom tempe a takmer jedenásť minút sa hra neprerušila. V tomto úseku hry mali Fíni dve veľké príležitosti. Najskôr Tomi Sallinen trafil len pravú žrď Hudáčkovej brány a následne sa z tesnej blízkosti nepresadil ani Mikael Granlund. Slováci sa prvýkrát pripomenuli až na začiatku deviatej minúty. Pohotovú strelu Martina Réwaya fínsky brankár len vyrazil, ale Marek Bartánus nepretlačil puk do siete. Zverenci Zdena Cígera predviedli v prvom dejstve veľmi dobrý výkon a favoritovi zápasu boli viac ako vyrovnaným súperom. V 18. minúte sa dostal do šance Pavol Skalický, no v rozhodujúcej chvíli sa mu puk skĺzol z čepele. Celkovo sme zaregistrovali len sedem striel na bránu, a tak sa úvodné dejstvo logicky skončilo bez gólov.

Druhá tretina sa začala fínskym tlakom, z ktorého pramenila aj presilová hra. Pri vylúčení Ivana Švárneho zavreli Suomi náš tím do obranného pásma, no skóre zápasu ešte neotvorili. Na druhej strane mal príležitosť Patrik Lušňák. Avšak po prihrávke Pavla Skalického mieril len do brankára Jusseho Sarosa. Fíni v úvodným piatich zápasoch na šampionáte vždy strelili prvý gól a podarilo sa im to aj dnes. V presilovej hre vystrelil od modrej čiary Mikko Koivu a s prispením nechceného teču Marka Daňa sa puk odrazil do siete. Bohužiaľ, už o štyridsať sekúnd neskôr prišiel druhý úder krajiny tisícich jazier. Antti Pihlström dostihol odrazený puk od zadného mantinelu a strelou medzi nohy prekonal Júliusa Hudáčka. O kontaktný gól sa mohol postarať Juraj Mikuš, ale perfektnú prihrávku Petra Cehlárika nedokázal zužitkovať. V závere druhej tretiny malo Fínsko aj ďalšie šance, no tie našťastie zostali nevyužité.

Tretia tretina žiadny slovenský tlak nepriniesla. Suomi bez najmenších problémov kontrolovali hru a svoje víťazstvo podčiarkli ďalšími gólmi. Tretí gól krajiny tisícich jazier pridal Alexander Barkov, ktorý parádne tečoval strelu Jussa Hietanena. V samotnom závere skórovali Fíni ešte dvakrát, keď sa v poslednej minúte presadili Jussi Jokinen a Patrick Laine. Slovensko tak prehralo s Fínskom od roku 2008 už deviaty zápas na svetových šampionátoch po sebe. Napriek tomu, zverenci Zdena Cígera nemusia vešať hlavy. Vďaka nečakanej výhre Nemecka nad USA 3:2 majú svoj osud vo vlastných rukách. Pokiaľ v utorok predpoludním zdolajú USA v riadnom hracom čase, postúpia do štvrťfinále práve na úkor zámorského tímu.