Slováci nedotiahli dobre rozbehnutý zápas do víťazného konca, Nórom podľahli 2:3

Slovenskí hokejisti nedokázali na svetovom šampionáte skompletizovať víťazné kvarteto. Hoci v 22. minúte viedli už 2:0, nakoniec podľahli svojmu nórskemu súperovi 2:3. Zverenci Vladimíra Vůjtka si tak výrazne skomplikovali svoju pozíciu a ak chcú postúpiť do play off, musia v ďalších troch dueloch nutne bodovať.

Slovensko – Nórsko 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Góly: 19. Surový (Gáborík, Hudáček), 22. Ďaloga (Mikuš, Tatar) – 26. Nörstebö (Holos, M.Olimb), 36 Roselli Olsen (Ask, Martinsen), 42. Nörstebö (Thoresen, Holos)

Rozhodovali: D. Stricker (SUI), M. Vinnerborg (SWE) – J. Dahmen (SWE), R. Tosenovjan (CZE)

Najlepší hráči: Marek Ďaloga (SVK) – Matthias Nörstebö (NOR)

Návštevnosť: 8812 divákov.

Zostava Slovenska: Laco (Hudáček) – Meszároš (A), Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, Mikuš, Baranka – Hudáček, Surový, Gáborík (C)- Bartovič (A), Bližňák, Pánik – Jurčo, Viedenský, Tatar – Daňo, Lušňák, Dravecký – Miklík.

Zostava Nórska: Haugen (Volden) – Holös, Nörstebö, Trygg, Tollefsen (C), Bonsaksen, Sorvik, Odegaard, Stene – Ask, Thoresen (A), M. Olimb – Martinsen, K. A. Olimb, Roselli Olsen – Trettenes, Bastiansen (A), Forsberg – Roymark, Roest, Dahlström.

Začiatok zápasu čiastočne ovplyvnili hlavní rozhodcovia. Tí totiž veľmi prísne posúdili faul Milana Bartoviča ako úder do hlavy a krku, a okrem dvojminútového trestu udelili hráčovi bratislavského Slovana aj 10-minútový osobný trest. Do hry sa tak prakticky od úvodu zapojil aj Michel Miklík, ktorý plnil funkciu 13. útočníka. Pri spomínanom vylúčení mali Nóri dobré šance na to, aby sa dostali do vedenia. Najmä po prihrávke Thoresena sa v dobrej príležitosti ocitol Andreas Martinsen, ale Ján Laco pri jeho strele predviedol výborný zákrok a o niekoľko sekúnd pravým betónom zlikvidoval aj jeho dorážku. Prvá tretina veľa hokejovej krásy nepriniesla, keďže v hre oboch tímov viazla kombinácia. V závere prvého dejstva dobre zapracoval Surový a vybojoval pre náš tím presilovú hru. Po prihrávke Hudáčka spoza brány síce ešte Marián Gáborík neskóroval, no jeho strelu Haugen vyrazil priamo pred Tomáša Surového, ktorý si svoj 50. reprezentačný zápas osladil úvodným gólom stretnutia.

Slovákom sa tak konečne podarilo skórovať a dobrý záver prvej tretine pretavili aj do začiatku prostrednej časti hry. V polovici 22. minúty Juraj Mikuš posunul na modrej čiare puk na Mareka Ďalogu, ktorý exportnou ranou prestrelil Haugena. Na góle čerstvej posily tímu Ak Bars Kazaň treba vyzdvihnúť aj Mareka Viedenského, ktorý vynikajúco clonil pre nórskym gólmanom. Slovensko tak viedlo už 2:0, ale svoje dvojgólové vedenie si dlho ustrážiť nedokázalo. Pri vylúčení Surového sa na modrej čiary oprel do puku Matthias Nörstebö a s miernou dávkou šťastia prekonal Jána Laca. Strela nórskeho obrancu sa totiž odrazila od pravej tyčky do nášho brankára, ktorý si tak nešťastne vrazil puk do vlastnej siete. Po inkasovanom góle sa Slováci dostali do mierneho útlmu a ani presilová hra ich dostatočne nenakopla, práve naopak. V 36. minúte Nóri dokázali vyrovnať. Spomedzi kruhov sa dostal do zakončenia Morten Ask, jeho strelu nechytateľne tečoval Mats Rosseli Olsen a vyrovnal na 2:2. V závere druhej tretine mohol Slovákom prinavrátiť vedenie Tomáš Jurčo, ale z dobrej pozície netrafil bránu súpera.

Hoci Slovensko viedlo už 2:0, na začiatku tretej tretiny Nóri otočili vývoj zápasu vo svoj prospech. Po diskutabilnom vylúčení Ďalogu využil presilovú hru tvrdou strelou od modrej čiary opäť len 19-ročný Matthias Nörstebö . Ako by toho nebolo dosť, v 48. minúte dostal trest 5+20 DKZ Andrej Meszároš, ktorý zbytočne pichol hokejkou protihráča. V 51. minúte naši reprezentanti dokonca hrali viac ako minútu len v trojici, no úžasnou bojovnosťou dokázali odolať. V závere hokejisti Slovenska poriadne zatlačili svojho súpera, ale na rozdiel od predošlých zápasov sa v tretej tretine nedokázali presadiť. Posledné dve minúty hrali dokonca zverenci Vladimíra Vůjtka powerplay, ale vytúžený vyrovnajúci gól nedosiahli. Po víťazstve 3:2 tak zaznamenali Nóri prvé víťazstvo na turnaji a vrátili sa späť do hry o postup do play off.

Foto: ©corund/fotky&foto