Slováci kľúčový zápas zvládli, vo štvrťfinále ich čakajú Švédi

Slovenskí juniorskí reprezentanti vstúpili do roku 2018 úspešne. V dôležitom zápase proti Dánsku, síce inkasovali ako prví, ale napokon vyhrali presvedčivo 5:1. Zabezpečili si tak účasť vo štvrťfinále turnaja, kde ich čaká zatiaľ neporazené Švédsko.

Slovensko – Dánsko 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Góly a asistencie: 12. M. Roman (Tamáši), 30. Fehérváry (Buček, Ružička), 35. M. Roman, 45. Buček (Fehérváry), 46. Liška (Kundrik, Solenský) – 5. Blichfeld (Krag Christensen, Röndbjerg).

Najlepší hráči: Miloš Roman (SVK) – Joachim Blichfeld (DEN).

Zostava Slovenska: Durný (Hrenák) – Hedera, Korenčík, Bodák (C), Ivan, Fehérváry (A), Zeleňák, Matejovič, Fereta – Smolka, Kelemen, Kundrik – Studenič, Tamáši, M. Roman – Buček, Krivošík, Ružička – Čacho (A), Liška, Solenský.

Zostava Dánska: Krog (Gransöe) – Setkov, Jessen, Mogensen, Heine, O. Larsen, Ch. Larsen, Mortensen – Röndbjerg, Krag Christensen (A), Blichfeld – Mathiasen-Wejse (C), Andersen, Nielsen (A) – Ahlberg, Grundtvig, Madsen – Molge, Schultz, Gath – Schmidt-Svejstrup.

Rozhodovali: Andris Ansons (LAT), Jeremy Tufts (USA) – Franco Castelli (SUI) a Alexander Sysujev (RUS).

Slovenskí hokejisti nevstúpili do zápasu práve najlepšie. Po faule Petra Kundrika hrali v početnom oslabení, ale náš hráč si celý trest na lavici hanby neodsedel. Dáni sa dostali do vedenia po presnej dorážke Joachima Blichfelda, hoci prechod Severanov do útočného pásma zaváňal ofsajdom. Zverenci Ernesta Bokroša sa ale rýchlo dokázali otriasť z úvodného šoku. V prvej tretine súpera prestrieľali 13:4 a odmenou za ich aktivitu bol vyrovnajúci gól. Z ľavého kruhu na vhadzovanie prudko vystrelil Miloš Roman a puk namieril presne pod ľavý betón brankára Kroga. Slovensko mohlo v prvom dejstve aj otočiť vývoj stretnutia, ale Marián Studenič nastrelil iba konštrukciu súperovej svätyne.

Prostrednú časť sme začali opäť oslabením. Dáni si vďaka tomu vytvorili prevahu a náš brankár Roman Durný musel niekoľkokrát zasahovať. Vyznamenal sa najmä na začiatku 25. minúty, keď v priebehu pár sekúnd zlikvidoval snáď štyri strelecké pokusy súpera. Severania sa do opätovného vedenia nedostali, následne sme vyrovnali hru a v polovici zápasu strhli vedenie na svoju stranu. Martin Fehérváry nahadzoval puk na bránu a dokonale využil dobré clonenie Filipa Krivošíka. Tím pod vedením Ernesta Bokroša hral naďalej nedisciplinovane a zbytočne púšťal súpera k presilovkám. V 35. minúte Dáni mohli vyrovnať, ale paradoxne vo vlastnom oslabení sa dokázal druhýkrát v zápase presadiť Miloš Roman. Dá sa povedať, že práve tento gól bol kľúčovým momentom celého duelu.

Dvojgólový náskok našim hráčom ešte nezaisťoval víťazstvo, no ďalšie presné zásahy nenechali na seba dlho čakať. V tretej tretine v priebehu 76 sekúnd skórovali po presných strelách Samuel Buček a Adam Liška. Slovensko tak viedlo už 5:1 a o jeho postupe už nikto nepochyboval. Dáni následne trošku pritvrdili, ale našťastie sa to všetko zaobišlo bez zranení. Vo zvyšnom čase tretej časti hry sme videli šance na oboch stranách, ale skóre sa už nepohlo. Slováci tak v základnej skupine získali šesť bodov a len vinou horšieho vzájomného zápasu skončili za Fínskom na štvrtom mieste. Podobne ako vlani si tak vo štvrťfinále zahrajú proti mimoriadne kvalitnému výberu Švédska. Naopak, Dáni nenadviažu na úspech z predošlých majstrovstiev sveta a v súboji s Bieloruskom budú zachraňovať príslušnosť v elitnej kategórii.

Foto: Fotky&Foto