Skvelý hokej, Kanada v tretej tretine otočila zápas

Prvé semifinále splnilo všetky očakávania. Videli sme výborný zápas plný tvrdých súbojov, emócií  i zvratov. Po opatrnom prvom dejstve, dokázala „zborná“ v druhej tretine dvakrát skórovať. Kanada však ukázala nezlomnú vôľu a v tretej časti zápas otočila vo svoj prospech.

Kanada – Rusko 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)

Góly a asistencie: 41. Scheifele (MacKinnon, Parayko),56. Mackinnon (Konecny),57. O’Reilly (Matheson) ,59.Coutorier(O’Reilly,Parayko) – 33. Kuznecov (Panarin, Kučerov),35.  Gusev (Panarin, Šipačov)

Zostava Kanady: Pickard (Johnson) – Parayko, Vlasic, Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux, O’Reilly – Duchene, Couturier, Killorn – Schenn, Konecny, Marner – Point

Zostava Ruska: Vasilevskij (Sorokin) – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Belov, Provorov, Zub, Orlov – Telegin, Andronov, Ničuškin – Dadonov, Šipačov, Gusev – Kučerov, Namestnikov, Kuzněcov – Panarin, Plotnikov, Barabanov – Tkačov

Oba tímy nastúpili bránke s najlepšími gólmanmi šampionátu. Pickard i Vasilevski zatiaľ podávali výborné výkony. Zámorský tím sa do súpera zahryzol a z aktívneho napádania vyťažil prvú šancu. Coutorier však z výbornej pozície bránku netrafil. Kanada Rusov vysoko napádala a tí sa ťažko dostávali do útočného pásma. Keď sa už ocitli vo výhodných pozíciách, akcie prekombinovali zbytočnou prihrávkou. Zahrali si aj dve presilovky. V nich zaujala iba šanca Kučerova. Prvá tretina bola najmä o zodpovedných výkonoch v defenzíve.

Do druhej nastúpili oba tímy aktívnejšie aj smerom do ofenzívy. Kanada inkasovala dve zbytočné vylúčenia za príliš veľa hráčov na ľade. V presilovkách zaujala najmä čistá šanca Dadonova, ktorý však zblízka nenamieril presne. V polovici zápasu si zahrala v početnej výhode aj Kanada po vylúčení Antona Belova. Vytvorili si síce tlak, gól však nedali. Na druhej strane už o pár minút vyšla Rusom ukážková kombinácia, ktorú zakončil Jevgenij Kuznecov strelou do odkrytej bránky. O dve minúty neskôr prišla ďalšia skvelá akcia petrohradskej úderky a Nikita Gusev dosiahol druhý ruský gól. Ich ďalšiu veľkú šancu z prečíslenia zmaril Pickard.

Do tretieho dejstva nastupovali Kanaďania s imperatívom konečne skórovať. Dokonale sa im to podarilo po niekoľkých sekundách hry. Strieľanú prihrávku MacKinnona usmernil za chrbát Vasilevskeho Mark Scheifele. Zámorský súper zrazu ožil a zahral si ďalšie tri početné výhody. V nich však nepremenili niekoľko dobrých príležitostí. Až päť minút pred koncom sa po veľkom tlaku a nedostatočnom dôraze ruskej obrany presadil Nathan Mackinnon. Keď sa už zdalo, že zápas oba tímy dovedú do predĺženia, zaskočil Rusov presnou dorážkou Ryan O Reilly. Zborná zostala šokovaná a v záverečnej powerplay inkasovala ešte raz z hokejky Couturiera.

Rusi teda znova nedosiahnu na zlaté medaily. Naopak, Kanada má šancu na unikátny zlatý hetrik. Dnes večer sa rozhodne o ich finálovom súperovi.