Rusko opäť neinkasovalo a bude bojovať o cenné kovy

Prvým semifinalistom majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov sa stali reprezentanti Ruska. Tí zdolali papierovo slabšie Dánsko 0:4 a siedmykrát za sebou postúpili medzi štyri najlepšie tímy turnaja. 

Dánsko – Rusko 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Góly a asistencie: 9. Polunin (M. Vorobjov), 20. Kaprizov (M. Vorobjov, Trenin), 48. P. Karnauchov (Gurianov, Kvartaľnov), 56. Kaprizov (Polunin).

Zostava Dánska: Petersen (21. Krog) – Gatz Nielsen, Weichel (A), Larsen, Mieritz (A), Koch, Røndbjerg, Jensen – Thykjær Andersson, From, True (C) – Blichfeld, Røndbjerg, Krag Christensen – Andersen, Boysen, Høeg – Korsgaard, Wejse, Madsen – Ladehoff.

Zostava Ruska: Samsonov (Krasotkin) – Sidorov, Rykov (A), Kudako, Sergačov, Zborovskij, Voronkov, Dronov – Kaprizov (C), Polunin, M. Vorobjov – Kvartaľnov (A), P. Karnauchov, Gurianov – Urakov, Beľajev, Trenin – Rubcov, Alexejev.

Rozhodcovia: Lemelin (USA), Rohatsch (GER) – Kohlmüller (GER), Suominen (FIN).

Hokejisti Ruska boli pred úvodným vhadzovaním jasným favoritom zápasu. Dáni sa ale súpera nezľakli a v prvých minútach mu značne vzdorovali. Zverenci Olafa Ellera predviedli dobrý výkon, ale ani ten nestačil na to, aby udržali nerozhodný stav. Severanom uštedril prvý úder ich vlastný brankár. Lasse Petersen totiž pustil ľahkú strelu od červenej čiary, ktorá Rusom dodala potrebný pokoj na hokejky. Šťastným strelcom gólu bol Alexander Polunin, pre ktorého to bol tretí presný zásah na turnaji. V prvej časti bol vidno najmä Kirill Kaprizov a svoju aktivitu korunoval dôležitým gólom do šatne. Spoza brány dostal presnú prihrávku a pohotovou strelou prekonal dánskeho brankára.

V druhej tretine sme veľa hokejovej krásy nevideli. Do nej nastúpilo Dánsko s novým brankárom, keď chybujúceho Lasseho Petersena nahradil Kasper Krog. Na začiatku tretiny hrali Rusi takmer šesť minút vkuse presilovú hru. Veľa šancí si ale nevypracovali a celkovo ich herný prejav nebol práve najlepší. To však platilo aj v prípade Dánska. Severania v prvých štyridsiatich minútach vystrelili na Iľju Samsonova len sedemkrát, a tak nemohli pomýšľať na dramatizáciu zápasu. Naopak, definitívne ich mohol zaklincovať Danila Kvartaľnov, ktorý ušiel vo vlastnom oslabení, no z tesnej blízkosti neskóroval. Pred treťou tretinou tak viedol favorit zápasu 0:2, no nič ešte nemal isté.

Tretiu tretinu Rusi dohrávali v pohode a definitívny klinec do dánskej rakvy zatĺkli v 48. minúte. Denis Gurianov zaviezol puk do útočného pásma a jeho dobrú robotu dokončil presnou strelou Pavel Karnauchov. Odvtedy sa zápas prakticky iba dohrával. Gólový účet zápasu uzavrel skvelý Kirill Kaprizov, ktorý sa aspoň na chvíľu dostal na čelo produktivity celého turnaja. Rusko tak zvíťazilo výsledkom 0:4 a opäť po roku skončilo dánsku hokejovú rozprávku. Severania napriek tomu môžu byť so svojim účinkovaním spokojní. Už pred zápasom bolo takmer jasné, že dosiahnu svoj historicky najlepší výsledok na MS tejto vekovej kategórie. Rusi si tak počkajú na súpera, ktorý vzíde z tretieho semifinálového  súboja medzi USA a Švajčiarskom.

©luzitanija/Fotky&Foto