Ruskí mladíci ďalšie predĺženie nezvládli, do finále postupujú Suomi

Majstrovstvá sveta hráčov do 18 rokov majú za sebou prvé semifinálové stretnutie. To prinieslo mimoriadne dramatický súboj, ktorý muselo rozhodnúť až predĺženie. Šanca na fínsku obhajobu ale stále žije, keďže o víťazný moment sa postaral Toni Utunen.

Fínsko – Rusko 2:1pp (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)

Góly a asistencie: 26. Ylönen (Virtanen, Kotkaniemi), 68. Utunen (Anttalainen) – 42. Slepec (Toropčenko, Klisunov)

Rozhodovali: Alex Dipietro (SUI), Manuel Nikolič (AUT) – William Hancock II (USA), Roman Výleta (SVK).

Najlepší hráči zápasu: Kirill Slepec (RUS) – Ukko-Pekka Luukkonen (FIN).

Zostava Fínska: Luukkonen (Lehtinen) – Heiskanen, Vaakanainen, E. Teräväinen, Räsänen, Utunen, Anttalainen, Isiguzo, Latvala – Vesalainen, Ikonen (A), Nyman – Ylönen, Virtanen, Talvitie (C) – Kotkaniemi, Koskenkorva (A), Kupari – Aalto, Engberg, Maansaari.

Zostava Ruska: Žukov (Ustimenko) – Dedov, Samorukov (A), Galeňuk, Rubinčik (A), Kalabuškin, Baranov, Pereljajev – Čechovič, Svečnikov, Lipanov (C) – Toropčenko, Bicadze, Alexejev – Slepec, Maximov, Klisunov – Muranov, Marušev, Koltygin – Šaškov.

Do prvého semifinálového zápasu vstupovali v pozícii mierneho favorita Fíni, ktorí na šampionáte ešte neprehrali. V úvode duelu mali oba tímy výhodu presilovej hry, no podstatne nebezpečnejší boli Rusi. Brankár Ukko-Pekka Luukkonen musel riešiť niekoľko náročných situácií, no čisté konto udržal. Fínsko sa nevedelo dostať do hernej pohody, o čom svedčia len tri strelecké pokusy. Výber zbornej bol aktívnejší, ale chýbal mu potrebný pokoj v zakončení. Nepresadil sa ani najlepší strelec mužstva Ivan Čechovič, ktorý dvoma gólmi prispel k vypadnutiu nášho tímu z turnaja. Jednu z najväčších šancí mal v polovici prvej časti Michail Bicadze, ale jeho strela z medzi kruhov mierila tesne vedľa. Do kabín sa tak oba tímy pobrali za bezgólového stavu.

V druhej tretine sme videli úplne iné Fínsko. V prostrednej časti Suomi vyslali 19 striel a ukázali, prečo sú úradujúcimi svetovými šampiónmi. Výrazne im pomohla využitá presilová hra. V 26. minúte sa z tesnej blízkosti presadil Jesse Ylönen, ktorý dokonale vyšachoval brankára Maxima Žukova. Treba ale dodať, že fínskemu gólu, ktorý prišiel dve sekundy pred návratom Pavla Koltygina, predchádzal obrovský tlak krajiny tisícich jazier. Tá mohla lepšie kontrolovať priebeh zápasu a sústrediť sa na pozornú defenzívu. V polovici zápasu ju ale takmer prekabátil Andrej Svečnikov. Ten sa zbavil obrancov súpera, no trafil len výstroj brankára Luukkonena. Fínsko svoj náskok mohlo zvýšiť v samotnom závere druhej tretiny, ale ďalšiu presilovú hru sa mu nepodarilo zužitkovať.

Do tretej tretiny vstupovalo Rusko s cieľom vyrovnať a podarilo sa mu to už 97 sekúnd po jej začiatku. Alexej Toropčenko pekne prešiel do pravej strane do útočného pásma, bekhendom našiel Kirilla Slepca a ten upratal puk do odkrytej fínskej brány. Stav zápasu bol opäť vyrovnaný, no aktivita na oboch stranách neutíchala. Mladíci z Fínska i Ruska sa snažili rozhodnúť už v riadnom hracom čase, no výborní brankári boli proti. Štyri minúty pred koncom mohol rozhodnúť Santeri Virtanen. Pekným individuálnym prienikom sa dostal až pred ruského brankára, no ten odolal. Veľkú šancu na rozhodnutie mali aj Rusi, ktorí mali v závere výhodu presilovej hry. V nej odmietol pozíciu hrdinu Ivan Čechovič, ktorý po prihrávke Alexeja Lipanova netrafil súperovu bránu.

Ruskí mladíci si tak v druhom zápase po sebe zahrali predĺženie. To sa spočiatku nieslo v opatrnom duchu, keďže ani jeden tím nechcel urobiť chybu. O niečo aktívnejší však boli zverenci Juusa Nieminena. Pridanú desaťminútovku mohol ukončiť už Jesse Koskenkorva, ale jeho dorážka našla len betóny Maxima Žukova. Ruský brankár bol v tomto momente hrdinom, no napokon sa stal smoliarom celého zápasu. Na začiatku 68. minúty vystrelil od modrej čiary Toni Utunen a tvrdou strelou prekonal ruského gólmana. Ten dráhu puku dobre videl, no napriek tomu ho lovil zo svojej siete. Fínsko tak vyhralo na turnaji aj šiesty zápas a opäť po roku postupuje do finále MS hráčov do 18 rokov. Naopak, premožiteľov Slovenska čaká len boj o bronzové medaily.