René Fasel dal ruskej kandidatúre zelenú

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji hráčov do 18 rokov budúci rok napíšu svoju jubilejnú 20. kapitolu. Štvrtýkrát ich bude hostiť Rusko, ktoré čaká na zisk zlatej medaily od roku 2007. Hrať sa bude v meste Čeljabinsk a tiež na štadióne dvojnásobného víťaza KHL Metallurgu Magnitogorsk.

Slovensko s hrdosťou predáva organizátorskú štafetu

Tohtoročný svetový šampionát hráčov do 18 rokov mal výrazne pozitívne ohlasy. Slovensko zvládlo organizačnú úlohu na výbornú a v návštevnosti vytvorilo nový divácky rekord. Celkovo zápasy v Poprade a Spišskej Novej Vsi sledovalo priamo na štadiónoch 73 690 divákov. Krajina spod Tatier sa nemá za čo hanbiť, naopak môže byť na seba právom hrdá. V podobnom duchu by určite chcelo pokračovať aj Rusko, ktoré bude organizovať toto podujatie po štvrtýkrát. Naposledy tomu tak bolo v roku 2011 v olympijskom Soči. Na týchto majstrovstvách sveta zažiaril 14-bodový Connor McDavid, ktorý doviedol Kanadu zatiaľ k poslednému zlatému kovu. Naopak, domáci výber zostal sklamaný. Prvých päť zápasov na turnaji síce jasne vyhral, no v semifinále nestačil na USA a v súboji o bronz podľahol Fínsku 1:2.

Kandidatúru nezastavil ani ruský dopingový škandál

Oficiálne boli majstrovstvá sveta tejto vekovej kategórie pridelené Rusku už v decembri minulého roka. Ruský šport síce bol a stále je poškvrnený dopingovým škandálom, ale napriek tomu dostala plošne najväčšia krajina sveta zelenú. Podľa ruskej tlačovej agentúry TASS prezident IIHF René Fasel dlho rokoval s Medzinárodným olympijským výborom. Napokon kandidatúre Ruska nepovedal nie a vyjadril sa, že šport by mal ľudí spájať a nie rozdeľovať. Takisto prisľúbil, že urobí všetko preto, aby platila prvá spomínaná možnosť. Obe haly majú kapacitu približne 7 500 miest. Najmä pri zápasoch zbornej sa tak očakáva búrlivá divácka kulisa, ktorá bude hnať svojich miláčikov dopredu. Istým spôsobom budú tieto majstrovstvá pre Rusko akousi generálkou pred svetovým šampionátom vo futbale, ktorý sa začne 14. júna 2018.

Slovensko má opäť veľké šance

Majstrovský titul budú obhajovať hokejisti USA. Zo zisku zlatých medailí sa tešili už desaťkrát a niet pochýb o tom, že opäť poskladajú mužstvo, ktoré bude mať len tie najvyššie ambície. Nie je žiadnym tajomstvom, že z pohľadu zámorských krajín sú MS v hokeji U18 či U20 veľmi sledované. Uspieť tak bude chcieť aj Kanada, ktorej posledné dva turnaje nevyšli. Určite si množstvo slovenských fanúšikov kladie otázku: Dokáže Slovensko nadviazať na kvalitné výkony z Popradu? Z tímu, ktorý si získal srdcia fanúšikov by sa v Rusku mali predstaviť lídri ako Adam Ružička, Adam Liška, Miloš Roman či kapitán Martin Fehérváry. Všetci menovaní hráči oslávia 19. narodeniny až na konci roka 2018, a tak verme, že ich ešte na MS hráčov do 18 rokov čaká ďalší vydarený šampionát.

Foto: ©ronniechua/fotky&foto