Proti USA nám ani zisk troch bodov stačiť nemusí

Zverenci Vladimíra Vůjtka zajtra odohrajú svoj posledný zápas v základnej B-skupine. Našim súperom bude priebežný líder tabuľky, tím Spojených štátov amerických. Kým Američania majú postup do štvrťfinále už istý, Slováci musia o účasť v play off ešte poriadne zabojovať. Zápas sa začína už o 16:15 hod.

Hokejisti USA čakajú na úspech z MS dlhých 11 rokov. Naposledy sa tešili zo zisku medaily v roku 2004, keď v súboji o bronz porazili 1:0 po samostatných nájazdoch práve Slovensko. Hoci na svetový šampionát neprišli ani zďaleka v najsilnejšom zložení, mladý ambiciózny tím svojimi výkonmi prekvapil nejedného hokejového odborníka. Už v prvom zápase proti Fínom rozhodne nebol v úlohe favorita, ale krajinu tisícich jazier dokonale zaskočil. Zverenci Todda Richardsa vyhrali nad „Suomi“ 5:1 a zisk dôležitých bodov potvrdili aj v druhom zápase s Nórskom. Kto ale čakal, že spanilú jazdu Američanov zastavia v treťom zápase sebavedomí Rusi sa poriadne mýlil. Hokejisti Ruska si doslova vylámali zuby na mimoriadne takticky vyspelom výkone mladého tímu, a po prehre 2:4 utŕžili prvú prehru na turnaji.

Po spomínanej výhre prišlo na strane USA zrejme menšie uspokojenie, ktoré sa prejavilo v zápase s Bieloruskom. Minuloročnému usporiadateľovi MS podľahli prekvapujúco 2:5 , čím výrazne skomplikovali aj šance Slovenska na postup do štvrťfinále. Po zbabranom zápase s Bieloruskom nepredviedli Američania oslnivý výkon ani proti Dánsku. Po góle Brocka Nelsona vyhrali len futbalovým skóre 1:0. Práve útočník NY Islanders je najproduktívnejším hráčom USA a s 9 bodmi mu patrí druhé miesto v celkovej tabuľke produktivity. V doterajšom poslednom zápase USA zdolalo Slovinsko 3:1, čím odsunulo zverencov Matjaža Kopitara opäť do B-kategórie majstrovstiev sveta. I keď už má tím Todda Richardsa postup do play off istý, nedá sa predpokladať, že by zajtrajší zápas proti Slovákom len tak vypustil.

Hokejisti Slovenska už nemajú svoj osud len vo vlastných rukách. Po prehre s Nórskom si svoju situáciu poriadne skomplikovali a zlyhanie so zápasu s Vikingami sa im nepodarilo napraviť ani proti dvom najväčším favoritom skupiny. S Fínmi síce dlho držali nerozhodný stav, ale poslednú desaťminútovku nezvládli. V priebehu 5 minút nestačil Ján Laco na teč Donskoia a presnú strelu Juhamattiho Aaltonena. Dielo skazy zavŕšil gólom do prázdnej brány klubový spoluhráč Richarda Pánika z Toronta Maple Leafs, Leo Komarov (3:0). Včera odohrali zverenci Vladimíra Vůjtka na MS svoj 6. zápas a jednoznačne treba povedať, že podali fantastický výkon. Proti hviezdami nabitým tímom Ruska hrali viac ako vyrovnanú partiu a dokonca siahali po plnom bodovom zisku. Najmä vďaka Júliusovi Hudáčkovi vybojovali v riadnom hracom čase aspoň bod, ktorý môže mať v konečnom účtovaní cenu zlata. V predĺžení rozhodol o výhre Rusom čerstvý hráč Chicaga Blackhawks, Artemi Panarin.

Slovensko je napriek trom prehrám stále v hre o postup. Dnes zachovali šance slovenského tímu Fíni, ktorí aspoň po samostatných nájazdoch porazili Bielorusko. Na to, aby Slováci postúpili ďalej, musia svoj zápas s Američanmi vyhrať za tri body a dúfať, že Bielorusi nezískajú proti Nórom ani bod! Proti USA máme v poslednej dobe dobrú bilanciu. Na MS posledné dva zápasy vyhrali, keď v helsinskej Hartwall Arene porazili v roku 2012 USA 4:2 a o rok na to dokonca 4:1. Slovensko navyše hrá aj o olympijskú miestenku.  V prípade, že by sa náš tím nedostal do semifinále bude veľmi dôležité aby sa umiestnil v celkovom poradí čo najvyššie.

Foto: ©corund/fotky&foto