Proti Fínom s nutnosťou bodovať

Po dvoch dňoch voľna nastúpia slovenskí hokejisti na svoj piaty zápas na MS 2015 v Česku. Ich súperom bude v sobotu o 16:15 Fínsko, ktoré sa po úvodnom výprasku od USA opäť ukazuje na turnaji v dobrom svetle.

Fínsko dlhé roky patrí medzi stabilných účastníkov bojov o medaily. Od zmeny hracieho systému v roku 1992 „Suomi“ ani raz nechýbali vo štvrťfinále a z posledných 9 rokov až sedemkrát postúpili do záverečných bojov o medaily. Na premiérový majstrovský titul ale čakala krajina tisícich jazier nekonečných 46 rokov. Po prvýkrát sa zo zlatých medailí tešili v roku 1995 a druhý zlatý kov pridali o 16 rokov neskôr v Bratislave. Takisto treba spomenúť, že Fíni sú úradujúci vicemajstri sveta. Zverenci Errku Westerlunda síce na MS 2014 prehrali v základnej skupine až trikrát, no zlepšenými výkonmi si nakoniec vybojovali striebornú medailu. Vo finále dokonca aj chvíľu vyhrávali 1:2, ale napokon prehrali s Ruskom 5:2. Po úspešných MS v Bielorusku však nastala zmena na trénerskom poste, keď Errku Westerlunda nahradil Kari Jalonen.

Fínsko má na tohtoročnom šampionáte kvalitný tím, v ktorom nájdeme 6 hráčov pôsobiacich z NHL. V prvom stretnutí ale „Suomi“ vyhoreli ako fakľa, keď podľahli Američanom jednoznačne 1:5. Odvtedy ale Fíni vyhrali 3 zápasy, keď postupne porazili Dánov, Nórov i Slovincov. Navyše tieto výhry dosiahli s fantastickým skóre 12:0. Hviezdou tímu Kariho Jalonena je najmä brankár Pekka Rinne, ktorý síce v prvom zápase inkasoval 4 góly, ale odvtedy neinkasoval už ani raz. Celkovo tak brankár Nashvillu Predators neinkasoval viac ako 193 minút a atakuje tak 67-ročný rekord Kanaďana Murraya Doweyho, ktorý držal čisté konto ešte o 32 minút dlhšie. V ofenzíve disponujú veľmi kvalitnými 4 formáciami. Najproduktívnejším hráčom je zatiaľ 7-bodový Joonas Kemppainen, ktorý zatiaľ nechal za sebou aj mená ako Barkov, J. Jokinen, Komarov či Kontiola.

Slovensko na MS zatiaľ zaostáva za očakávaniami. V úvodných štyroch zápasoch proti najpriechodnejším súperom získali zverenci Vladimíra Vůjtka iba 7 z možných 12 bodov. Nie príliš oslnivé výkony vyvrcholil stredajšou prehrou s Nórsko 2:3. Už úvodné zápasy s Dánskom a Bieloruskom, ktoré vyhrali Slováci len po predĺžení, naznačili kde náš tím tlačí topánka. Efektivita v koncovke nášho tímu je zatiaľ veľmi chabá a proti výborne brániacim Fínom to budeme mať opäť veľmi ťažké. Krajine spod Tatier takisto vôbec nepomohla ani výhra Bieloruska nad USA (5:2), ktorá ešte viac zamotala situáciu v základnej B-skupine. Slováci tak v zápase s Fínskom nutne potrebujú bodovať. Našťastie slovenskému trénerovi bude k dispozícii Andrej Meszároš, ktorý sa vyhol dištancu po tom ako pichol hokejkou do nórskeho protihráča. Kapitánom nášho tímu bude opäť Tomáš Kopecký, ktorý v predošlom zápase sedel len na tribúne. Dôležitým mužom našej zostavy bude Ján Laco, ktorého skvelé zákroky Slovensko nutne potrebuje.

Na svetovom šampionáte Slovensko prehralo so „Suomi“ posledných 7 zápasov. Bohužiaľ, k tejto negatívnej sérii sa pripojila aj prehra na ZOH 2010. V zápase o bronz síce Slováci po góle Pavla Demitru viedli už 3:1, ale zbabranou treťou tretinou o bronz po prehre 3:5 prišli. Na MS naposledy vyhralo Slovensko nad Fínskom v roku 2004, keď v tej istej ČEZ Arene vyhralo 5:2. V spomínanom zápase sa dvakrát presadil vtedy len 22-ročný Marián Gáborík. Slovenskí priaznivci pevne veria, že sa trenčianskemu rodákovi podarí tento zásah minimálne vyrovnať.

Foto: ©corund/fotky&foto