Proti Bielorusku nastúpime už aj s posilami z Detroitu

Druhým súperom Slovenska na MS 2015 v Česku budú hokejisti Bieloruska. S minuloročným usporiadateľom svetového šampionátu si zverenci Vladimíra Vůjtka zmerajú sily už zajtra o 16:15 hod.

Hokejisti Bieloruska sa v elitnej kategórii predstavili po prvýkrát v roku 1998. Pri svojom debute dokázali poraziť Nemecko, Japonsko a i keď ostatné 4 zápasy prehrali obsadili celkom slušné 8. miesto. Za najväčší úspech bieloruského hokeja rozhodne možno považovať štvrté miesto zo ZOH 2002 v Salt Lake City . Do histórie sa zapísala najmä štvrťfinálová výhra nad Švédskom 4:3. O spomínanej výhre rozhodol kuriózny gól Vladimira Kopata, ktorý prekonal švédskeho brankára Tommyho Sala strelou takmer z polovice ihriska. Avšak na svetových šampionátoch tento úspech nedokázali Bielorusi zopakovať. Na MS ani raz neprešli cez štvrťfinálové brány a najlepšie sa umiestnili na šiestom mieste (2006). Na rozdiel od Slovákov, Bielorusko sa na MS v Česku predstaví po prvý raz.

V roku 2003 totiž vypadlo to B-kategórie, a tak pred 11 rokmi v Prahe a Ostrave chýbalo. Do tohtoročného šampionátu vstúpili zverenci Dawea Lewisa víťazne, keď v dnešnom zápase porazili Slovinsko 4:2. Slovinci síce hrýzli až do posledných sekúnd, ale gól Kitarova do prázdnej brány o všetkom rozhodol. V zápase sa v dobrom svetle ukázali aj najväčšie hviezdy tímu – bratia Andrei a Sergei Kostitsynovci. V zápase nazbierali dokopy 3 body a boli ťahúňmi svojej krajiny. V tíme Bieloruska chýba na svetovom šampionáte Geoff Plat, zranený Dmitriy Meleshko či skúsený obranca Vladimir Denisov. V bráne Bieloruska sa zajtra zrejme predstaví opäť Kevin Lalande. V drese CSKA odchytal v sezóne 34 zápasov a jeho priemer inkasovaných gólov bol približne len na hranici 1,5 gólu na zápas.

Slováci vstúpili do šampionátu poriadne divokým zápasom. S Dánmi dlho nevedeli prekonať výborne chytajúceho Patricka Galbraitha, no nakoniec sa im to predsa len podarilo. Gólmi Michala Sersena, Mareka Viedenského a Dominika Graňáka otočili stav zápasu z 0:1 na 3:2, ale svoje vedenie nedokázali udržať. Nakoniec sa Slováci tešili z výhry 4:3sn, keď nájazdovú lotériu rozhodol Marko Daňo. Najlepším hráčom Slovenska bol síce vyhlásený Vladimír Dravecký, ale určite treba vyzdvihnúť výkon celého tímu. V priebehu druhej a tretej tretiny vyslali na bránu 36 striel a nebyť skvelého Galbraitha mohlo byť víťazstvo našich reprezentantov oveľa výraznejšie. Dobrou správou je, že v nedeľu by mohla nastúpiť už aj dvojica hráčov Detroitu Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo. Obaja budú určite pre tím veľkým prínosom, no samozrejme potrebujú čas na aklimatizáciu. Na zápas s Bieloruskom sa ale tešia, a ak sa nevyskytne žiaden problém, budú zajtra hrať.

Vo vzájomných stretnutiach sa na MS stretli oba tímy celkovo 6-krát. V 4 zápasoch sa tešili z víťazstva hokejisti Slovenska a len dvakrát boli úspešnejší Bielorusi. Naposledy si na svetovom šampionáte zmerali sily v roku 2012, kde zverenci Vladimíra Vůjtka vyhrali pomerne jednoznačne 5:1. Bielorusi sú už tradičným súperom Slovenska aj v príprave. Pred dvoma týždňami boli v Košiciach úspešnejší Bielorusi (4:5sn), no o dva dni na to v Poprade zase uspeli Slováci (5:2). Slovenský tím sa jednoznačne musí poučiť z týchto zápasov, v ktorých inkasoval až 3 góly v oslabení. Práve disciplína bude jedným z kľúčových faktorov. Favoritom zápasu sú hokejisti Slovenska a pokiaľ podajú taký výkon ako dnes, zlepšia efektivitu v koncovke, tak sa o výsledok určite báť nemusíme.

Foto: ©corund a tony4urban/fotky&foto