Prinášame vám 10 zaujímavostí z hokejových MS 2016 v Rusku

Svetový šampionát priniesol niekoľko situácii, ktoré sa navždy zapísali do hokejovej histórie. Ako pri každom turnaji sme však boli svedkami aj rôznych kuriozít či výnimočných situácii.

1. Reprezentanti Fínska mohli na majstrovstvách sveta v Rusku prepísať hokejovú históriu. Po triumfe na MS U20 a MS U18 siahali po treťom zlate v priebehu piatich mesiacov. V ceste za seniorským titulom ich však zastavila Kanada, ktorá lepšie zvládla finálový duel a zvíťazila 2:0.

2. Kanadský triumf nad Suomi znamenal aj rozšírenie Triple Gold Clubu. Do elitnej hokejovej smotánky pribudol v poradí 27. člen – Corey Perry. Ten v drese Anaheimu Mighty Ducks získal Stanley Cup v roku 2007, olympijské zlato v rokoch 2010 a 2014 a v Moskve svoju zbierku skompletizoval titulom majstra sveta.

3. Jednoznačne najväčším prekvapením turnaja boli výkony Patrika Laineho, ktorý prekonal bradatý rekord Jaromíra Jágra v produktivite 18-ročného hokejistu na seniorských majstrovstvách sveta. V roku 1990 získal fenomenálny Jágr päť bodov, no Laine ich získal ešte o sedem viac. Navyše, spoločne s Gustavom Nyquistom bol najlepším strelcom turnaja.

4. Hokejisti Maďarska sa po siedmich rokoch opäť dostali na MS A-kategórie a v zápase s Bieloruskom vybojovali
historicky prvé víťazstvo (5:2). Ani to im ale na udržanie v elitnej kategórii nestačilo, a tak na budúcoročnom šampionáte v Nemecku a Francúzsku budú chýbať.

5. Výkony slovenských hokejistov neboli práve najlepšie. Dokonca najrýchlejší gól celého šampionátu padol práve do slovenskej siete v zápase proti Francúzsku. Postaral sa oň francúzsky útočník Jordan Perret, ktorý už po 69 sekundách hry využil chybu našej obrany a prestrelil Júliusa Hudáčka.

6. Najvyššie víťazstvo na majstrovstvách sveta dosiahla domáca reprezentácia. Zverenci Olega Znaroka nemali v základnej skupine zľutovanie s hokejistami Dánska, ktorých vyprášili 10:1. V tomto zápase excelovalo trio Shipachyov-Panarin-Dadonov, ktoré dokopy nazbieralo úctyhodných štrnásť bodov.

7. Úlohou brankára je v prvom rade gólom zabraňovať. Na tohtoročnom šampionáte sa však do kanadského bodovania zapísali až štyria brankári, ktorí si pripísali asistenciu pri góle svojho mužstva. V tomto smere bol najúspešnejším Vitali Koval, ktorý dokonca asistoval na dva bieloruské góly.

8. Výrazným sklamaním bolo samotné vyvrcholenie šampionátu. Vo finálovom zápase nebol moskovský Ľadový palác vypredaný, keďže v ňom absentovalo Rusko. Domáci priaznivci mali nakúpené lístky na finále vopred, no po semifinálovej prehre s Fínskom sa ich snažili predať za predražené sumy. To však mnohých priaznivcov hokeja odradilo.

9. Svetový šampionát v Rusku bol posledný pre dve trénerské legendy. Po pätnástich rokoch končí na reprezentačnej lavičke Nórska Roy Johanssen, ktorý bol v poslednom zápase symbolicky vyhlásený za najlepšieho hráča Nórska. Definitívny koniec hokeju povedal aj populárny Vladimír Vůjtek, ktorý s českým tímom obsadil piate miesto.

10. V posledný deň majstrovstiev sveta boli do Siene slávy IIHF uvedení štyria skvelí hokejisti. Okrem Sergeja Fiodorova, Valerija Kamenského a Villeho Peltonena sa tejto pocty dostalo aj slovenskému hrdinovi z Göteborgu – Petrovi Bondrovi. Ten v reprezentačnom drese zaznamenal 35 gólov, z ktorých je najpamätnejší ten do siete Maxima Sokolova sto sekúnd pred koncom finálového zápasu.