Premožiteľ slovenského tímu mieri do finále

Americký sen o zlatej obhajobe sa rozplynul. Domáci výber v prvom semifinále zlyhal a po prehre 2:4 so Švédskom ho čaká len súboj o bronz. Naopak, tri korunky si zahrajú o svoje tretie zlato z majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov.

Švédsko – USA 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)

Góly a asistencie: 34. Pettersson (A. Nylander, L. Lindström), 47. Andersson (Karlström), 48. Steen, 49. Jonsson Fjällby (Davidsson) – 53. Bellows (Yamamoto, B. Tkachuk), 57. B. Tkachuk (J. Anderson).

Najlepší hráči: Filip Gustavsson (SWE) – Josh Norris (USA).

Rozhodovali: Manuel Nikolic (AUT), Marc Wiegand (SUI) – Rene Jensen (DEN), Peter Šefčík (SVK).

Zostava Švédska: Gustavsson (F. Larsson) – Liljegren, Moverare (A), Dahlin, Brännström, G. Lindström, Sellgren, Högberg – Pettersson, A. Nylander (A), Andersson (C) – L. Lindström, Karlström, Zetterlund – Söderlund, Lundeström, Steen – G. Gustafsson, J. Boqvist, Jonsson Fjällby.

Zostava USA: Woll (49. Oettinger) – Fox (A), Samberg, R. Lindgren (A), Perunovich, Peeke, M. Anderson, Hughes – Poehling, Yamamoto, Bellows – B. Tkachuk, Mittelstadt, J. Anderson (C) – Norris, Harper, Jones – Brown, Tufte, Frederic.

Prvá tretina zápasu nebola divácky príliš atraktívna. O niečo viac mali z hry Američania, ale ťažko si vytvárali strelecké pozície. Švédi zostali verní svojmu prepracovanému systému a trpezlivo čakali na šance. Celkovo sme videli len trinásť zakončení smerom na bránu, čo je pri kvalitách oboch tímov veľmi málo. Jednoznačne najväčšiu príležitosť mal Alexander Nylander. V presilovej hre dostal vynikajúcu krížnu prihrávku, ale druhú gólovú radosť na turnaji mu pohotovým zákrokom prekazil Joseph Woll. Situáciu ešte posudzoval videorozhodca, no puk nepreťal bránkovú čiaru. V závere prvého dejstva sa pripomenuli aj Američania. Peknú individuálnu akciu predviedol Casey Mittelstadt, ale jeho prihrávku nedokázal zužitkovať číhajúci Brady Tkachuk.

V druhej tretine sa obraz hry zmenil a lepším tímom boli Švédi. Tri korunky mohli otvoriť skóre v 33. minúte, ale Isac Lundeström v brejku neprekonal amerického gólmana. Vybojoval však presilovú hru, počas ktorej sa už skóre menilo. Elias Pettersson ukázal svoju šikovnosť a strelou z ľavého kruhu na vhadzovanie zaskočil Wolla. Ten sa snažil zasiahnuť ľavým ramenom, no puku na ceste do siete nezabránil. Následne Američania zlepšili pohyb a niekoľkokrát zavreli Švédov do obranného pásma. Obrovskú šancu na vyrovnanie mali v početnej výhode, tesne pred druhou sirénou. Švédi katastrofálne striedali, na Filipa Gustavssona postupovali hneď traja hráči v modrých dresoch, ale Casey Mittelstadt v koncovke neuspel.

V tretej časti sa čakala jasná aktivita Američanov, ktorí doťahovali jednogólové manko. Tí sa ale nestačili čudovať tomu, čo s nimi vyvádza ich európsky protivník. Švédi v priebehu 128 sekúnd trikrát skórovali, z toho dvakrát pri vlastnom oslabení. Obhajcom zlatých medailí sa bezhlavé útočenie nevyplatilo a z protiútokov postupne skórovali Lias Andersson, Oskar Steen a Axel Jonsson Fjällby. Hokejoví fanúšikovia v Buffale len neveriacky krútili hlavami. V 53. minúte ich potešil presným zásahom Kieffer Bellows a vykresal ešte iskričku nádeje. Necelé štyri minúty pred koncom tréner Bob Motzko stiahol z hry brankára a Američania gólom Bradyho Tkachuka znížili už na 2:4. Na viac sa však už nezmohli a o necelých 24 hodín ich čaká len súboj o bronz. Naopak, Švédi si počkajú na finálového súpera, ktorý vzíde zo súboja medzi Kanadou a Českom.

Foto: Fotky&Foto