Pražska 02 Aréna opäť priniesla Američanom bronzový lesk

Podobne ako minulý rok v bieloruskom Minsku, aj v domácom prostredí ostanú hokejistom Česka len oči pre plač. V zápase o bronz totiž nestačili zverenci Vladimíra Růžičku na tím USA, ktorému podľahli po výsledku 0:3. Američania tak zopakovali svoj úspech spred 11 rokov, keď v Prahe porazili v boji o tretie miesto Slovensko 1:0 sn.

USA – Česko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 8. Bonino (Nelson, Coyle), 19. Lewis (Eichel), 40. Coyle ( Bonino).

Rozhodovali: M. Vinnerborg (SWE), R. Jyri (FIN) – J. Dahmen (SWE), G . Lazarev (RUS).

Návštevnosť: 15 007 divákov.

Najlepší hráči: Nick Bonino (USA) – Tomáš Plekanec (CZE)

Zostava USA: Hellebuyck (Campbell) – Faulk (A), Krug, Jones, Reilly, Murphy, Gardiner, Redmond – Moses, Larkin, Hendricks (C) – Smith, Arcobello, Sexton – Eichel, Lewis (A), Nelson – Bonino, Coyle, Lee – Morin.

Zostava Česka: Pavelec (Salák) – Hejda (A), Jordán, Kolář, Nakládal, Krejčík, Čáslava, Němec – Erat, Sobotka, Voráček (C) – Klepiš, Plekanec, Jágr (A) – Červenka, Kovář, Vondrka – Koukal, Novotný, Zaťovič – Simon.

Hokejisti Česka nastúpili do zápasu s veľkou túžbou po víťazstve. V úvode zápasu lepšie korčuľovali, viac strieľali na bránu, ale svoj tlak nedokázali zužitkovať. Naopak, sami inkasovali v 8. minúte gól z hokejky Nicka Bonina, ktorý vyrazenú strelu Nelsona dorazil do prázdnej brány -1:0. Čechov tento gól poriadne zaskočil a vo zvyšku prvej časti hry si len sporadicky vytvárali gólové šance. Tú najväčšiu mal paradoxne vo vlastnom oslabení Martin Zaťovič, no svoj únik po pravej strane nedokázal dotiahnuť do úspešného konca. O niekoľko sekúnd neskôr pálil aj Hejda, ale strelu skúseného obrancu Hellebuyck vyrazil lapačkou. Už keď to vyzeralo, že sa prvá tretina skončí jednogólovým rozdielom, USA opäť udrelo. V 19. minúte sa mladý Eichel pohral s Čáslavom, pred bránou našiel voľného Trevora Lewisa, ktorý presnou strelou prekonal Ondrěja Pavelca 2:0.

Česi tak nevyhrali na tohtoročnom šampionáte ani jednu z desiatich prvých tretín, a tak museli doháňať dvojgólové manko. V úvode druhého dejstva mali výhodu presilovej hry, ale streliť kontaktný gól sa im nepodarilo. Presilovka ale zverencov Vladimíra Růžičku poriadne nakopla a v druhej tretine Američanov poriadne zatlačili. Najväčšiu šancu mal obranca Kolář, ktorý po prihrávke Vondrku trafil len hornú žrď americkej brány. O pár desiatok sekúnd Jágr peknou žabkou posunul puk na Klepiša, ale na jeho teč dokázal Hellebuyck včas zareagovať. Český tím prestrieľal USA v druhej tretine v pomere 12:4, no namiesto toho aby znížil na rozdiel jedného gólu, necelú minútu pred koncom inkasoval. Autorom tretieho amerického gólu bol Charlie Coyle, ktorý 50 sekúnd pred koncom druhej časti hry zvýšil už na 3:0.

V tretej tretine sa Česi všemožne snažili zdramatizovať zápas, ale brankár Hellebuyck dnes zatiahol roletu. Zverenci Todda Richardsa podali fantastický taktický výkon a keď sa už črtal tlak domáceho tímu, zakaždým sa z neho dokázali vymaniť. Veľmi dôležité bolo, že hokejisti USA dokázali eliminovať Jaromíra Jágra, ktorý sa prakticky nedostal do hry. V závere ešte Česi skúsili záverečnú hru bez brankára, no ani tá zmenu skóre nepriniesla. Česi tak podobne ako vlani neskórovali v semifinále a ani v zápase o bronz. Opäť tak končia len na štvrtom mieste, keď v zápase o bronz prehrali s USA 0:3. Američania sa tak tešia zo zisku bronzovej medaily, ktorá je pre nich už siedmou na svetových šampionátoch.

Foto: ©corund/fotky&foto