Poznáme všetkých trénerov reprezentácií MS 2015 v Česku

Do začiatku Majstrovstiev sveta v Česku zostávajú už len 3 dni. Hokejová horúčka stúpa a my sme sa rozhodli predstaviť vám hlavných trénerov všetkých zúčastnených reprezentačných mužstiev. Od nášho Vladimíra Vůjtka až po Kanaďana na rakúskej lavičke Daniela Ratushného. Ak ste zvedavý, aké bývalé hráčske či terajšie trénerské osobnosti budú viesť národné výbery na ceste za vytúženým ziskom titulu majstra sveta, prečítajte si nasledujúce riadky.

Nemusíte zbytočne hľadať a scrollovať, ak vás zaujíma len konkrétny tréner krajiny. Vyberte si:

Základná skupina A:
Švédsko / Kanada / Česko / Švajčiarsko / Lotyšsko / Francúzsko / Nemecko / Rakúsko

Základná skupina B:
Slovensko / Rusko / Fínsko / USA / Nórsko / Bielorusko / Slovinsko / Dánsko

Slovensko

Pre českého trénera Vladimíra Vůjtka to budú už štvrté MS na lavičke Slovenska. Predtým ako tento uznávaný tréner prijal v roku 2011 ponuku výkonného výboru SZĽH, trénoval okrem iného v sezóne 2010/2011 aj tím Lokomotiv Jaroslavľ, kde bol jeho zverencom aj zosnulý Pavol Demitra. Najväčší trénersky úspech dosiahol o rok na to, keď pri svojom debute na MS v pozícii hlavného trénera Slovenska získal striebornú medailu. Skúsený český lodivod oslávi 17. mája svoje 68. narodeniny a určite by si rád tento deň spestril finálovým duelom alebo zápasom o bronz. Záverečnú nomináciu na šampionát uverejní Vůjtek už zajtra. Vo svojom kádri sa bude môcť spoľahnúť minimálne na piatich hráčov z NHL, vrátane Mariána Gáboríka. V hre je ešte aj účasť Jaroslava Haláka, ktorý s tímom NY Islanders vypadol len dnes v noci z bojov o Stanley Cup. Na druhej strane, otázny štart je v prípade Ladislava Nagya, čo Vladimíra Vůjtka rozhodne neteší.

Česká republika

Český národný tím bude v domácom prostredí považovaný za jedného z najväčších favoritov turnaja. Jeho trénerom bude Vladimír Růžička, ktorý už počas svojej hráčskej kariéry dosiahol množstvo veľkých úspechov. Na ZOH 1998 v Nagane sa tešil zo zlatej medaily a úspešný je aj v trénerskej funkcii. Z titulu majstra sveta sa radoval v roku 2005, 2010 a tento päťročný cyklus by rád predĺžil v Prahe. Český tím na to rozhodne má a príchodom Jaromíra Jágra sa šance našich západným susedov ešte zvýšili. Momentálne je ale rodák z Mostu zapletený do korupčnej aféry, ktorá mu pred domácim šampionátom rozhodne na pohode nepridáva. Napriek týmto nepríjemnostiam vyjadril Růžičkovi podporu predseda Českého zväzu ľadového hokeja Tomáš Král, a takisto aj samotní hráči. Lídrami tímu budú okrem Jágra aj brankár Ondřej Pavelec, či útočník Jakub Voráček, ktorý sa stal piatym najproduktívnejším hráčom základnej časti NHL. Voráček bude zastávať v kabíne aj dôležitý post muža s „céčkom“ hrudi.

Rusko

Podobne ako na minuloročných MS aj v roku 2015 bude hlavným trénerom ruskej „zbornej“ Olegs Znaroks. Skúsený tréner má za sebou bohatú trénerskú kariéru, v ktorej sa 5-krát predstavil na MS v pozícii hlavného trénera lotyšskej reprezentácie. Na klubovej úrovni pôsobil v Dyname Moskva, s ktorým dvakrát vyhral Gagarinov pohár (2012, 2013). Navyše, vlani doviedol Rusko už k štvrtému titulu majstra sveta za posledných 7 rokov. Aj tieto majstrovstvá sveta, ktoré bude hostiť Česko, sa bude Znaroks môcť spoľahnúť na početnú enklávu hráčov z NHL. Už v priebehu týždňa sa pripojila k tímu pätica hráčov zo zámoria a chuť reprezentovať prejavil aj hviezdny Ilya Kovalchuk z tímu aktuálneho držiteľa Gagarinovho pohára SKA Petrohrad. V hre je aj účasť Evgeniho Malkina, ktorého však trápi menšie zranenie. Po vyradení Islanders je v hre aj Nikolai Kulemin, ktorý v NHL nazbieral 31 bodov.

Švédsko

Hlavným trénerom švédskej hokejovej reprezentácie bude Pär Mårts. Rodák z Falunu, ktorý deň pred MS v hokeji oslávi svoje 62. narodeniny, má za sebou bohatú hráčsku ale aj trénerskú kariéru. Vo Švédsku trénoval Västerås, AIK, HV 71, a takisto bol aj reprezentačným trénerom hráčov do 19 i 20 rokov. Na seniorských MS sa predstaví vo funkcii hlavného trénera už piaty rok po sebe. Najväčší úspech dosiahol s „troma korunkami“ v roku 2013, keď doviedol svojich zverencov k zisku zlatej medaily. Švédi tak prelomili prekliatie domácich tímov a po 27 rokoch sa stali prvým tímom, ktorý uspel v domácom prostredí. Vo svojej predbežnej zostave na MS uverejnil až 10 hráčov, ktorí odohrali sezónu v NHL. Bohužiaľ, Pär Mårts na MS nebude môcť rátať s bratmi Sedinovcami a ani Gabrielom Landeskogom, ktorý podstúpi operáciu zápästia. Avšak v prípade, že by Detroit rozhodujúci siedmy zápas série proti Tampe Bay prehral, na MS by mohli pricestovať Kronwall, Ericsson, Zetterberg, Nyquist či Andersson.

Kanada

Kolíska hokeja pomerne často mení reprezentačných trénerov a inak tomu nie je ani tento rok. Davea Tippeta, ktorý viedol Kanadu na MS v Bielorusku, vystriedal pred tohtoročnými MS bývalý hlavný tréner San Jose Sharks Todd McLellan. Za posledných 9 rokov je to deviaty rôzny tréner na lavičke „javorových listov“. Samozrejme, tento fakt súvisí s tým, že nie každý tréner je pred MS voľný, keďže ich väčšina pôsobí v NHL. McLellan získal ako asistent trénera bronz na MSJ v roku 2000 a v tíme San Jose pôsobil vo funkcii hlavného trénera nepretržite od sezóny 2008/2009. Hoci sa mu len túto sezónu nepodarilo dostať so svojim tímom do play off, San Jose s nim po vzájomnej dohode ukončilo spoluprácu. Na MS v Česku bude mať McLellan k dispozícii skutočne hviezdny tím. Tyler Seguin, Jason Spezza, Nathan MacKinnon, Jordan Eberle, Claude Giroux, či zlaté dieťa kanadského hokeja Sidney Crosby sú zárukou obrovskej ofenzívnej sily.

Fínsko

Aj hokejistov Fínska rozhodne možno zaradiť do širšieho okruhu favoritov. V roku 2014 získali strieborné medaily, keď prehrali až vo finále s Ruskom 5:2. Svoju zbierku z MS tak obohatili už o dvanásty cenný kov. Po šampionáte v Bielorusku tím opustil Erkka Westerlund, ktorého nahradil vo funkcii hlavného trénera Kari Jalonen. Skúsený 55-ročný tréner vo svojej kariére zažil aj ako chutí NHL, keď odohral v drese Calgary a Edmontonu celkovo 37 zápasov, v ktorých strelil 9 gólov. Vo svojej trénerskej kariére bol na lavičke troch fínskych klubov a nedávno doviedol pražského Leva do finále KHL. Napokon sa mu ale s jeho zverencami na Gagarinov pohár siahnuť nepodarilo. V pozícii hlavného reprezentačného trénera zažije Jalonen v Česku svoju premiéru na MS a určite verí, že sa mu s jeho tímom, ktorý posilnilo doposiaľ 6 hráčov z NHL, podarí minimálne obhájiť minuloročné umiestnenie.

USA

Spojené štáty sa s podobným problémom ako Kanada pasujú rok čo rok. Keďže tréner z minuloročného šampionátu Peter Laviolette ešte pred troma dňami bojoval o Stanley Cup ako tréner Nashvillu, do pozície hlavného trénera reprezentácie bol nominovaný Todd Richards. Pre Richardsa, ktorý je už štvrtú sezónu trénerom Columbusu Blue Jackets, to bude debut v pozícii hlavného trénera. Na MS v roku 2009 bol asistentom Scotta Gordona a na zimnej olympiáde v ruskom Soči zase kryl chrbát Danovi Bylsmovi. Do Ostravy, kde sa USA stretne vo svojom poslednom zápase v základnej skupine so Slovenskom, prichádzajú Američania predbežne s trinástimi hráčmi z NHL. Čerstvou posilou tímu je Nick Bonino z Vancouvru a hviezdami tímu by mali obranca Justin Faulk, či útočníci Ben Smith a Steve Moses. Dnešný postup Washingtonu znamená, že americký tím by mohol poslniť najproduktívnejší hráč NY Islanders Kyle Okposo, či jeho klubový spoluhráč Brian Nelson.

Švajčiarsko

Hlavným trénerom krajiny helvétskeho kríža bude hokejový svetobežník Glen Hanlon. Bývalý úspešný brankár, ktorý pôsobil v NHL v drese Vancouvru Canucks, St. Louis Blues, NY Rangers i Detroitu Red Wings začal svoju trénerskú kariéru na medzinárodnom fóre vo farbách Bieloruska. V roku 2006 doviedol bieloruský výber k historickému úspechu, keď obsadil výborné 6. miesto. Jeho trénerské schopnosti si okamžite všimli vo Washingtone a po úspešnej sezóne s ním predĺžili zmluvu o ďalšie dva roky. V rokoch 2010 a 2011 bol dokonca hlavným trénerom Slovenska, no na šampionáte v Nemecku a ani v domácom prostredí nedosiahol s krajinou spod Tatier vážnejšie úspechy. V minulom roku sa opäť dokázal s Bieloruskom dostať do štvrťfinále, čo sa mu podarilo v 3 zo 4 prípadov. Svoje schopnosti sa bude snažiť zužitkovať aj vo švajčiarskom tíme, ktorý opäť môže zamiešať postupové karty. Švajčiarov posilní z NHL dvojica– brankár Reto Berra a obranca Mark Streit.

Nemecko

Ďalším príkladom zahraničného trénera na lavičke jedného z účastníkov MS je angažovanie Pata Cortinu, ktorý bude hlavným trénerom Nemecka. Predchodcom Pata Cortinu bol výborný nemecký hokejista Uwe Krupp, ktorý bol hlavným trénerom od roku 2006 do 2011. Cortina sa tak na MS predstaví vo farbách Nemecka už po tretíkrát. Čerstvý päťdesiatnik dlhé roky trénoval aj Maďarsko, s ktorým sa dokonca raz dostal aj na MS A-kategórie. V roku 2009 síce jeho zverenci zo základnej skupiny nepostúpili, ale veľa nechýbalo k tomu, aby šokujúco obrali o body aj Slovensko (4:3). Nemecký tím ale k favoritom šampionátu rozhodne nepatrí a podľa papierových predpokladov bude mať dokonca veľké problémy aj so samotným postupom zo skupiny. Okrem trojice superfavoritov skupiny Kanada, Česko, Švédsko totiž Nemci narazia na Švajčiarov, či Francúzov.

Francúzsko

Hokejisti Francúzska v posledných rokoch zaznamenali obrovský progres. Z roka na roku sú čím ďalej nebezpečnejší na čom má nepochybne veľkú zásluhu aj kouč Dave Henderson. Rodák z kanadského Winnipegu sa ako hráč príliš nepresadil, keď hrával len vo francúzskej najvyššej súťaži. Vo funkcii hlavného trénera Francúzska je už 11-ty rok a ôsmykrát v rade sa so svojim tímom predstaví na MS A-kategórie. Už 63-ročný tréner sa bude môcť spoľahnúť síce len na jedného hráča z NHL, ale jeho tím napriek tomu tvoria ostrieľaní mazáci so skúsenosťami zo svetových šampionátoch. Okrem Antoine Roussela je v kádri Davea Hendersona napríklad brankár Cristobal Huet, obranca Yohann Auvitu, či jeden z najlepších strelcov KHL Stephane Da Costa.

Lotyšsko

V predstavovaní trénerov nezabúdame ani na lotyšský tím, ktorý v Prahe nastúpi pod vedením Aleksandrsa Beļavskisa. Počas svojej hráčskej kariéry reprezentoval Belavskis svoju krajinu na MS A-kategórie celkovo 6-krát. V 36 zápasoch nazbieral dnes už 51-ročný tréner 24 bodov s bilanciou 12 gólov a 12 asistencií. Beļavskis sa už raz zúčastnil na MS v hokeji aj v pozícii trénera. Zhodou okolností to bolo v roku 2004, keď takisto hostilo šampionát Česko. V tom čase ale plnil „len“ funkciu asistenta trénera. Na tohtoročnom šampionáte vo svojom tíme ale zrejme neprivíta ani jedného hráča zo zámorskej profiligy. Kým Zemgusa Girgensona, ktorý dostal v nominácii pre Zápas hviezd NHL od fanúšikov najviac hlasov, trápi zranenie členka, Ronaldsa Ķēniņša zatiaľ Vancouver neuvoľnil. Tím tak budú tvoriť skúsení hráči ako Edgars Masalskis, Kaspars Daugavinš alebo Lauris Darzinš.

Nórsko

Podobne ako minulý rok aj počas tohtoročných MS si Slovensko v základnej skupine zmeria sily s Nórskom. Nóri sa postupom času vypracovali a rozhodne už nepatria medzi fackovacích panákov. Rovnako ako v prípade „galského kohúta“ aj na lavičke Nórska je dlhodobo tréner, ktorý ma nepochybne veľkú zásluhu na vzostupe nórskeho hokeja. Je ním rodák z Osla Roy Johansen. Tréner, ktorý len včera oslávil svoje 55. narodeniny je na lavičke nórskej reprezentácie nepretržite od roku 2005 a MS v Česku tak budú jeho jubilejné desiate. Okrem MS sa vo funkcii hlavného trénera predstavil aj na dvoch ZOH v rokoch 2010 a 2014. Roy Johansen nemá v kádri žiadneho hráča z NHL. Lídrom tímu tak bude Patrick Thoresen, ktorý sa v tejto sezóne tešil zo zisku Gagarinho pohára v drese SKA Petrohrad.

Bielorusko

Po odchode Glena Hanlona sa na lavičke Bieloruska predstaví nový tréner. Je ním bývalý výborný obranca Dawe Lewis, ktorý vo svojej kariére odohral v Národnej hokejovej lige obdivuhodných 16 sezón. Za túto dlhu dobu vystriedal 4 tímy, keď hrával za NY Islanders, Los Angeles Kings, New Jersey Devils a na sklonku kariéry obliekal aj dres Detroitu Red Wings. V tíme červených krídiel sa o 15 rokov neskôr objavil v dvoch sezónach aj na trénerskej lavičke. V oboch prípadoch získal víťazstvo v divízii, no v play off ani raz do finále nepostúpil. Na reprezentačnom fóre tak zažije vo funkcii hlavného trénera veľkú premiéru. Kanadský rodák z Kindersley sa bude snažiť napodobniť svojho krajana Glena Hanlona, ktorý dosiahol vo farbách Bieloruska najväčšie úspechy. Aj Lewisovi prišlo vypadnutie NY Islanders vhod a v priebehu nasledujúcich hodín určite bude kontaktovať Mikhaila Grabovskeho.

Dánsko

Krajina z Jutského polostrova bude v Ostrave našim prvým súperom na svetovom šampionáte. Dáni tradične nepatria medzi favoritov na postup, o čom svedčí aj fakt, že vo svojej histórii len raz dokázali prekĺznuť do štvrťfinále. Podobný úspech sa bude snažiť dosiahnuť so svojim tímom aj švédsky kormidelník Janne Karlsson, ktorý bude na dánskej lavičke po druhýkrát. Na MS v Bielorusku svoj tím nepriviedol k úspechu, keď Dáni nepostúpili do play off a celkovo obsadili až 13. priečku. Severania zatiaľ nemajú vo svojom kádri ani jedného hráča z NHL, no po vypadnutí Vancouvru sa šanca reprezentovať naskytá dvojici Jannik Hansen a Nicklas Jensen. V tíme Janneho Karlssona sa môžeme tešiť na známe mená ako: Morten Green, Morten Madsen, Julian Jakobsen či Kim Stall.

Slovinsko

Družina Matjaža Kopitara v posledných rokoch celkom pravidelne strieda účasti na MS A-kategórie a B-kategórie. Po tom ako na MS 2013 vo Švédsku nevyhrali ani jeden zápas a hoci dokázali obrať o bod aj veľkú Kanadu, zisk dvoch bodov im na záchranu nestačil. V roku 2014 ale Matjaž Kopitar dokázal svoj tím výborne pripraviť na šampionát B-kategórie a vďaka výhre nad Rakúskom 3:1 v poslednom zápase vidíme Slovinsko opäť medzi elitou. Zaujímavosťou je, že tréner slovinského mužstva bude mať vo svojom kádri aj svojho syna. Útočník Los Angeles Kings Anže Kopitar bude najväčšou hviezdou tímu. Stále len 27-ročný hokejista dokázal prekonať svojho otca, ktorý sa počas svojej hráčskej kariéry nikdy do NHL nedostal. Anže je dokonca aj dvojnásobným víťazom Stanley Cupu a stal sa vôbec prvým Slovincom, ktorý tento slávny pohár doniesol do svojej vlasti.

Rakúsko

Poslednou krajinou, ktorá sa predstaví na svetovom šampionáte je Rakúsko. Naši západní susedia sa podobne ako Slovinci museli minulý rok pretĺkať B-kategóriou, no svoj postup si pred Japonskom nakoniec postrážili. Hlavným trénerom rakúskej reprezentácie bude v susednom Česku Kanaďan Daniel Ratushny. Pomerne mladý, len 44-ročný tréner, odohral počas svojej kariéry množstvo zápasov v zámorí, ale do NHL nakukol len raz. V Národnej hokejovej lige odohral len jedno stretnutie, a dokonca si v ňom okrem dvoch trestných minút pripísal aj asistenciu. Kanadu reprezentoval aj na ZOH 1992 vo francúzskom Albertville, kde získal striebornú medailu. Počas svojej krátkej trénerskej kariéry trénoval nemecký Straubing a v práve skončenej sezóne aj rakúsky Salzburg. Na MS ho tak čaká krst ohňom, respektíve tvrdý boj o udržanie sa v elitnej hokejovej skupine.