Podarí sa našim hokejistom odplata za Soči?

Slovenskí hokejisti majú za sebou pomerne vydarený štart majstrovstiev sveta. Po dvoch zápasoch majú na svojom konte 4 body, keď v oboch stretnutiach dokázali vyhrať po predĺžení. Už zajtra večer nastúpia na svoj tretí zápas a rozhodne by to už chcelo bodovať naplno. V ČEZ Arene sa o 20:15 stretnú so Slovinskom, ktoré ešte na turnaji nebodovalo.

Hokejisti Slovinska sa na MS A-kategórie predstavia ôsmykrát v histórii. Svoj debut si odkrútili v roku 2002 v Göteborgu, kde skončili na 13. mieste. Paradoxom je, že práve v pozícii nováčika zaznamenali svoje najlepšie umiestnenie na svetových šampionátoch. Trinástu priečku dokázali zopakovať už len v roku 2005, ale vyššie sa ešte nikdy nedostali. Za najväčší úspech slovinského hokeja tak možno považovať účasť na ZOH 2014 v Soči, kde rozhodne neboli len do počtu. V základnej skupine tím trénera Matjaža Kopitara doslova šokoval celú hokejovú verejnosť po víťazstve 3:1 nad hviezdami nabitým Slovenskom. V osemfinále si poradili Slovinci aj s Rakúskom (4:0) a vypadli až po štvrťfinálovej prehre so Švédskom. V konečnom poradí obsadilo Slovinsko konečné 7. miesto – tento úspech nemá v slovinskom hokeji obdobu. V aktuálnom rebríčku IIHF patrí Slovinsku 14. miesto.

Tohtoročný šampionát je dôležitý aj z hľadiska nasadzovania do kvalifikácie na ZOH 2018. Do turnaja vstúpil tím okolo kapitána Tomaža Razingara dvoma prehrami, keď nestačil na krajiny bývalého ZSSR – Bielorusko a Rusko. Ani v jednom zápase ale Slovinci nesklamali a najmä v súboji s Bielorusmi siahali po bodovom zisku. O výhre zverencov Dawea Lewisa rozhodol až gólom do prázdne brány Alexander Kitarov. S Rusmi nezachytili Slovinci úvod zápas, keď už po 5. minútach prehrávali 2:0. Nakoniec ale prehrali len 5:3, čím dokázali, že rozhodne nebudú fackovacím panákom majstrovstiev sveta. Najväčšou hviezdou tímu je nepochybne Anže Kopitar, ktorý sa v zajtrajšom zápase predstaví vo vzájomnej konfrontácii proti svojmu klubovému spoluhráčovi Mariánovi Gáboríkovi. Tento zápas bude určite špeciálny aj pre Žigu Jegliča a Roka Tičara, ktorí obliekajú dres bratislavského Slovana či pre kapitána Tomaža Razingara, ktorý pôsobí v Dukle Trenčín.

Slováci majú sa v tabuľke B-skupiny zatiaľ nachádzajú na 3. mieste tabuľky. Úvodne dve stretnutia zvládli zverenci Vladimíra Vůjtka víťazne, keď po samostatných nájazdoch porazili Dánsko a včera aj po dramatickom predĺžení Bielorusko. Kým hrdinom sobotňajšej nájazdovej lotérie bol Marko Daňo, o výhre nad tradičným súperom z prípravných duelov rozhodol svojimi prvými dvoma gólmi v reprezentácii Andrej Meszároš. Obranca Buffala Sabres už na konci sezóny v NHL strelil v dvoch zápasoch po sebe góly a túto sériu predĺžil aj na svetovom šampionáte. Po dvoch vydretých víťazstvách si tak hráči Slovenska dnes užili deň voľna, ktorý si spríjemnili spoločným fotením. Deň voľna prišiel vhod najmä našim Tomášom z Detroitu, Tatarovi s Jurčom. Najmä Tomáš Tatar sa viackrát v médiách nechal počuť, že sa na ľade v nedeľňajšom zápase proti Bielorusku necítil celkom vo svojej koži. Práve rodák z Ilavy sa stal v tejto sezóne najlepším strelcom detroitských červených krídel, a tak doňho slovenskí fanúšikovia vkladajú veľké očakávania.

Slovensko sa na MS A-kategórie stretlo so Slovinskom celkovo trikrát. V roku 2008, v kanadskom Halifaxe, zviedli obe mužstvá tvrdý boj o udržanie sa v elitnej kategórii majstrovstiev sveta. V sérii hranej na 2 víťazné duely napokon obstáli lepšie zverenci Júliusa Šuplera, ktorí vyhrali hneď prvé dve stretnutia. V prvom dueli vyhralo Slovensko suverénne 5:1, ale v druhom sa poriadne natrápilo. Rozhodujúci samostatný nájazd premenil Ľubomír Višňovský a doslova sa na pár dni stal slovenským národným hrdinom. Naposledy sa na svetovom šampionáte stretli v roku 2011, kde v domácom prostredí uspeli naši reprezentanti. O tom, že to zajtra nebude mať slovenský výber ľahké koniec koncov svedčí aj posledné vzájomné stretnutie z minuloročných olympijských hier. Naši chlapci budú opäť v úlohe mierneho papierového favorita, a tak sa dá očakávať, že aj v tomto dueli budú mať herne navrch. Dúfajme, že naši reprezentanti sa zlepšia najmä v koncovke, ktorá je zatiaľ kameňom úrazu našej hry.

Foto: ©corund/fotky&foto

Podarí sa našim hokejistom odplata za Soči?
Ohodnoťte článok
Zdielať článok na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *