Po veľkej dráme sa v elitnej kategórii zachránili Dáni

Posledné tímy oboch skupín sa stretli v sérií hranej na dva víťazné zápasy. Miernym favoritom boli dánski mladíci. Papierové predpoklady aj potvrdili a po dvoch dueloch poslali bieloruských rovesníkov do nižšej kategórie.

Obe mužstvá boli outsidermi

Už pred začiatkom Majstrovstiev sveta boli adepti na posledné miesta v skupine jasní. Dáni doplatili na nesmierne silných súperov. V štyroch dueloch inkasovali až 26 gólov a dali iba dva. Ani v jednom zo stretnutí nemohli ani pomýšľať na víťazstvo. Bielorusi naproti tomu ešte v tretej tretine rozhodujúceho duelu proti Švajčiarom viedli. Ak by zvíťazili, mohli si zahrať vo štvrťfinále.

Prvý duel bol ofenzívnym predstavením

Až deväť gólov videli diváci v prvom súboji o záchranu. Severania viedli po prvej tretine už 2:0. Hneď v úvode druhého dejstva však Iľja Litvinov znížil. Dáni znervózneli, dopustili sa viacerých nedovolených zákrokov a po jednom z nich aj kapitulovali. Tretie dejstvo sa začalo v rovnako nedisciplinovanom duchu, keď dostal osobný trest Bovbel. Napriek oslabeniu však Bielorusov poslal do vedenia Drozdov a o niekoľko minút svoj náskok ešte zvýšili gólom Martynova. Následne sa však dánski juniori prebudili a ich prvá lajna na čele s Blichfeldom zariadila vyrovnanie. Pätnásť sekúnd pred koncom strhol víťazstvo na stranu Dánov Grundtvig.

V druhom zápase už išlo o veľa

Aj v druhom zápase hrala prím prvá dánska formácia v zložení Blichfeld-Rondbjerg-Nielsen. Tí sa postarali o úvodné dva presné zásahy svojho tímu. Tréner Bieloruska reagoval zmenou na brankárskom poste a do stretnutia poslal Rodika. Ten v ďalšom priebehu zatiahol roletu a v riadnom hracom čase ani v predĺžení už neinkasoval. Jeho spoluhráči  v priebehu dvoch minút tretej tretiny dokonca vyrovnali stav. Rozhodnúť sa však muselo až v nájazdoch. Tam Rodik kapituloval až štyrikrát a nezachránil tak svoj tím pred zostupom do nižšej kategórie.

Dáni sa teda v elitnej spoločnosti predstavia aj o rok. Bielorusov nahradí v budúcom ročníku Kazachstan, ktorý pomerne prekvapivo zvíťazil na MS A skupiny I. divízie, ktoré sa pred niekoľkými týždňami uskutočnili vo Francúzsku.

Foto: Fotky&Foto