Päť pamätných zápasov Slovenska proti Česku na MS v hokeji

Športové zápasy medzi Slovenskom a Českom sú zakaždým veľkou prestížou. V ľadovom hokeji sú zatiaľ úspešnejší hokejisti spoza rieky Moravy, ktorí vyhrali až 40 zo 60 vzájomných duelov. Niektoré z nich nám ostali v pamäti dodnes a tie z majstrovstiev sveta si pripomenieme v nasledujúcich riadkoch.

Pri premiére sa gólovo presadil len Stümpel

Vôbec prvé stretnutie na pôde majstrovstiev sveta odohralo Slovensko v roku 1996, ale so svojim veľkým rivalom si zmeralo sily až o rok neskôr. V helsinskej Hartwall Arene sme v základnej skupine prehrali 1:3, no favoritovi zápasu sme kládli výrazný odpor. Na začiatku tretej tretiny znížil na rozdiel gólu Jozef Stümpel a až v poslednej minúte zápasu uzavrel skóre Vladimír Vůjtek ml. Pred zrakmi viac ako 12000 divákov sa predstavili hráči ako Vlastimil Plavucha, Zdeno Cíger, Ján Pardavý či mladý 21-ročný Ľubomír Višňovský. Aj kvôli tejto výhre českí hokejisti dokráčali k zisku svojho druhého bronzu. Naopak, Slovensko pod vedením Jozefa Golonku obsadilo celkové 9. miesto, čo bolo o jednu pozíciu lepšie ako vo Viedni 1996.

Druhý český krok k zlatému hattricku

Rok 2000 bol v znamení nečakaného finále. Kým Česi obhajovali zlato z predošlého roku, naši reprezentanti cestovali do Petrohradu s nesmelými ambíciami. Na turnaji ale predvádzali výborné výkony a zaslúžene postúpili do prvého veľkého finále. V samotnom zápase ale spravili príliš veľa zbytočných chýb, ktoré skúsený súper nemilosrdne potrestal. Na začiatku poslednej časti viedli Česi 1:4, no góly Miroslava Hlinku a Miroslava Šatana, ktorého nedávno uviedli do siene slávy bratislavského Slovana poriadne zdramatizovali záverečné minúty. Veľký favorit sa strachoval o výsledok, ale v správny moment ho upokojil Robert Reichel. Prvotný pocit sklamania u našich chlapcov ale neskôr vystriedala „strieborná“ radosť z historicky prvej medaily z MS v hokeji.

Prvé slovenské víťazstvo malo bronzový lesk

Jednoznačne najcennejší výsledok dosiahli slovenskí hokejisti na MS 2003. Už v nadstavbovej časti s Českom remizovali 3:3, čo im zaistilo postup do štvrťfinále z prvej pozície. Pamätné víťazstvo prišlo v zápase o tretie miesto, v ktorom tím Františka Hossu zvíťazil 4:2. V tomto dueli Slováci ani raz neprehrávali a skompletizovali svoju medailovú zbierku. Hviezdou zápasu bol Pavol Demitra, ktorý posilnil mužstvo napriek zraneniu palca na ruke. Jeho podmienkou bolo doniesť domov medailu a v spomínanom zápase najskôr prihral na gól Petra Bondru a v samotnom závere elegantne prekonal Tomáša Vokouna. „Vyhrali sme posledný zápas a to sa vždy počíta,“ dodal Róbert Švehla, pre ktorého to bol posledný reprezentačný zápas.

Pozrite si aj video

Keď nás Česi ušetrili od dvojciferného prídelu

Najväčší debakel sa v bratovražednom súboji zrodil v roku 2009. Vo švajčiarskom Klotene naši reprezentanti vyhoreli ako fakle. Trápili sa už od úvodného zápasu, keď s odretými ušami zdolali Maďarsko 4:3. V prestížnom súboji s Českom im nevyšlo prakticky nič a prehrali zahanbujúco 0:8. Slovákov dvoma gólmi načal Jaromír Jágr a už po prvom dejstve svietil na tabuli skóre stav 0:4. Aj v druhej časti pridali Česi štyri góly a debakel bol na svete. Po siedmom góle vystriedal Jána Lašáka v bráne Jaroslav Halák a ten inkasoval len po strele Patrika Eliáša. V poslednej tretine Česi evidentne stiahli nohu z plynu a neutŕžili nám dvojciferný gólový prídel. Napriek tomu je táto prehra zatiaľ najvyššia v histórii vzájomných zápasoch.

V Hartwall Arene bojovali pre legendárnu #38

Fínske Helsinki sú miestom, ktoré praje pamätným česko-slovenským súbojom. V roku 2012 tu Slováci bojovali za tragicky zosnulého Pavla Demitru a ich spanilú jazdu nezastavili ani Česi. Bol to jeden z mála prípadov, keď sa viac verilo našim chlapcom ako hokejistom spoza rieky Moravy. Slovensko malo zápas pod kontrolou a zaslúžene vyhralo 3:1. Epický rozhodujúci gól zaznamenal Miroslav Šatan, ktorý vo vlastnom oslabení ušiel obrane súpera a blafákom skóroval. O niekoľko minút neskôr podobným spôsobom zakončil aj Libor Hudáček, čím spečatil slovenský postup. Vo finále 76. svetového šampionátu nastúpili Slováci proti Rusom, no göteborský triumf nezopakovali a rozbehnutej červenej mašine podľahli 2:6.

Treba vidieť

V tomto roku sa MS v hokeji konajú vo Francúzsku a Nemecku, no ďalší pamätný bratovražedný súboj sa môže odohrať až vo vyraďovacích súbojoch. Každopádne čakajú nás opäť tri týždne, počas ktorých sa bude hovoriť len o hokeji. Aj závislí na hre automatov aspoň cez prestávku pozrú výsledok svojho tímu, nakoľko nová regulácia hovorí o krátkej pauze. Ponuka stávkových príležitostí bude bohatá a určite by si každý prial, aby finále bolo podobne ako pred 17 rokmi československou záležitosťou.

Foto: Fotky&Foto, video: youtube.com

Päť pamätných zápasov Slovenska proti Česku na MS v hokeji
5 - 1 (hlasy)
Zdielať článok na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *