Nevýrazný výkon Slovenska znamená prvú prehru na turnaji

Slovenským reprezentantom tretí zápas na šampionáte nevyšiel. Hoci po prvej tretine viedli najtesnejším rozdielom, v ďalšom priebehu zápasu dominovali nemeckí hokejisti. Tí zápas otočili vo svoj prospech a po víťazstve 1:5 si pripísali do tabuľky B-skupiny cenné tri body.

Slovensko – Nemecko 1:5 (1:0, 0:3, 0:2 )

Góly a asistencie: 9. Cehlárik (Bartánus, Mikuš) – 25. Hager (Gogulla, Schutz), 29. Gogulla (Müller, Hager), 35. Reimer (Kahun, Draisaitl), 44. Macek (Braun, Müller), 55. Kahun (Reimer, Rieder).

Rozhodovali: Brett Iverson (CAN), Aleksi Rantala (FIN) – Jon Kilian (NOR), Judson Ritter (USA).

Najlepší hráči: Martin Marinčin (SVK) – Patrick Hager (GER)

Zostava Slovenska: Konrád (44. J. Hudáček) – Sersen (A), Meszároš, Sekera (C), Marinčin, Mikuš, Graňák, Švárny, Jaroš – Dravecký, Réway (A), Bakoš – Jurčo, Viedenský, L. Hudáček – Cehlárik, Marcinko, Bartánus – Hrnka, Lušňák, Šťastný.

Zostava Nemecka: Pielmeier (Brückmann) – Holzer, Ehrhoff (A), Reul, Müller, Boyle, Akdag, Braun – Seidenberg, Goc (C), Kink (A) – Noebels, Draisaitl, Macek – Rieder, Kahun, Reimer – Gogulla, Hager, Schütz – Fauser.

Slovenskí hokejisti vstúpili do zápasu veľmi dobre. Po faule na Tomáša Hrnku poriadne zatlačili svojho súpera, no Libor Hudáček z tesnej blízkosti trafil len ľavú žrď nemeckej svätyne. Namiesto zraneného Marka Daňa napísali tréneri na súpisku Petra Cehlárika, ktorý v prvej tretine zohral významnú rolu. Hviezdna chvíľa žilinského rodáka prišla na konci 9. minúty, keď sa po prihrávke Mareka Bartánusa dokázal presadiť strelou z takmer nulového uhla. Pre Cehlárika to bol premiérový gól na seniorských majstrovstvách sveta. Tento gól Slovákov upokojil a zvyšok úvodnej časti hry kontrolovali. Bez najmenších problémov ubránili presilovú hru Nemcov, ktorých takmer k ničomu nepustili. V 17. minúte sa dostal do veľkej šance Tomáš Jurčo, ale jeho bekhendové zakončenie dokázal zlikvidovať brankár Timo Pielmeier.

Kým úvod zápasu patril slovenským reprezentantom, v druhej tretine boli jasne lepším tímom Nemci. Zverenci Marca Sturma vyrovnali stav už v 25. minúte, keď sa z hranice bránkoviska presadil Patrick Hager. Bohužiaľ, náš tím sa nepoučil z inkasovaného gólu a naďalej kopil chyby v obrannom pásme. Smerom dopredu Slováci takmer nič nepredviedli, výnimkou bola len šanca Libora Hudáčka. Nemecko sa ujalo vedenia v 29. minúte, keď peknou strelou od modrej čiary prekonal Branislava Konráda skúsený Philip Gogulla. Tréner Zdeno Cíger si po vedúcom góle prekvapujúco nevyžiadal oddychový čas, čím mohol pribrzdiť rozbehnutých Nemcov. Tí v prostrednej časti pridali ešte jeden gól, keď pri vylúčení Andreja Meszároša skóroval Patrick Reimer. Navyše, do druhej tretiny nezasiahol Tomáš Hrnka, ktorý si narazil kľúčnu kosť.

Na začiatku poslednej časti hry mali Slováci výhodu presilovej hry. V nej si ale žiadnu šancu nevypracovali, a tak na druhej strane prišiel trest. Brooks Macek prebral puk v strednom pásme, prehnal sa slovenskou obranou a strelou švihom prekonal Branislava Konráda. Ten bol následne vystriedaný Júliusom Hudáčkom. Brankár švédskeho Örebra si ale takisto neudržal čisté konto. V 55. minúte ho prekonal český rodák Dominik Kahun, ktorý definitívne uzavrel gólový film zápasu. Slovensko tak nenadviazalo na víťazstva zo zápasov s Maďarskom a Francúzskom. Proti Nemcom prehrali štvorgólovým rozdielom, čím si skomplikovali cestu do štvrťfinále. Už zajtra majú zverenci Zdena Cígera šancu na reparát, keď si zmerajú sily s Bieloruskom.