Negatívne predpovede sa naplnili, MS budú bez Cháru

Zdeno Chára definitívne neposilní slovenskú hokejovú reprezentáciu na blížiacich sa MS v Česku. Trenčianskeho rodáka vyradilo z hry zranenie členka, ktoré utrpel v závere základnej časti NHL v súboji s Torontom. Po Andrejovi Sekerovi tak Slovensko prišlo o ďalšieho kľúčového obrancu.

Kapitán Bostonu Bruins si zranenie privodil 4. apríla, keď ho pri snahe zblokovať strelu útočníka Maple Leafs Davida Bootha puk nešťastne zasiahol do ľavého členka. Záver základnej časti tak odohral so značným sebazaprením. Bohužiaľ, jeho zranenie sa ukázalo byť natoľko vážne, že 38-ročnému obrancovi nedovolilo posilniť slovenskú reprezentáciu na majstrovstvách sveta v susednom Česku. „Práve sme dostali správu od Zdena. Je mu to veľmi ľúto, ale má dvojitú fraktúru členka, šiel do dlahy a dva až štyri týždne sa bude liečiť,“ informoval tréner Vladimír Vůjtek na utorkovom zraze.

Chára tak prišiel o majstrovstvá sveta, ktoré by boli preňho už ôsme. „Mrzí ma to, lebo reprezentovať svoju krajinu je pre mňa obrovská česť a nikdy som žiadnu účasť v národných farbách neodmietol. Zdravie je, žiaľ, momentálne proti. Šampionát budem pozorne sledovať a chlapcom budem držať palce. Verím, že dosiahnu skvelé výsledky,“ povedal pre hockeyslovakia.sk skúsený obranca.

V drese s dvojkrížom na hrudi debutoval v roku 1999, keď sa zúčastnil na svetovom šampionáte v Nórsku. Z predošlých siedmich účasti má na konte 2 strieborné medaily, keď bol členom tímu Jána Filca v roku 2000 v Petrohrade a nechýbal ani vo výbere Vladimíra Vůjtka v Helsinkách 2012. Najmä na šampionáte vo fínskych Helsinkách patril Zdeno Chára k našim najlepším hráčom a právom zastával aj funkciu kapitána. Doposiaľ odohral vo svojej reprezentačnej kariére 76 zápasov, v ktorých nastrieľal 9 gólov a pridal 13 asistencií. V tejto sezóne odohral v drese „bostonských medveďov“ 63 zápasov, v ktorých nazbieral 28 kanadských bodov (8+20).

Vladimíra Vůjtka teší aspoň fakt, že na reprezentačný zraz už dorazili aj dávnejšie avizované posily z NHL. Richard Pánik, Tomáš Kopecký i Andrej Meszároš dokonca odohrajú aj posledné dva prípravné zápasy, ktoré Slovensko odohrá v Lotyšsku. Najmä pre obrancu Buffala Sabres budú tieto prípravne zápasy o niečo špecifickejšie. Rodák z Považskej Bystrice sa prvýkrát predstavil na MS v roku 2006 práve v lotyšskej Rige, kde slovenská reprezentácia po štvrťfinálovej prehre s Kanadou (1:4) obsadila konečné 8. miesto. Veľké odhodlanie a chuť reprezentovať prejavili aj útočníci Richard Pánik a Tomáš Kopecký. Ani jednému z nich sa počas klubovej sezóny príliš nedarilo, a tak si chcú napraviť reputáciu v drese Slovenska.

Foto: ©Dmitry Grushin/fotky&foto