MS U18 2016: Napínavú bitku s Čechmi rozhodol Buček

V poslednom zápase základnej skupiny B na majstrovstvách sveta hráčov do 18 rokov v americkom Grad Forks nastúpili naši chlapci proti rovesníkom z Česka. Z tohto zápasu si napokon odnášajú tri body, keď sa im vďaka skvelej tretej tretine podarilo otočiť z 2:3 na konečných 4:3.

Slovensko – Česko 4:3 (1:2, 1:1, 2:0)

Góly: 4. Liška (Smolka), 36. Bjalončík (Kmec), 43. Solenský (trest. str.), 57. Buček – 2. Zachar (Havelka), 13. Karafiát (Bělohorský, Kurovský), 21. Zadina (Doudera, Reichel)

Rozhodovali: Cameron Voss (USA), Shane Warshaw (AUT) – Jake Davis (USA), Dmitry Golyak (BLR)

Zostava Slovenska: Durný – D. Kmec, Fehérváry, Zeleňák, M. Bodák, M. Krempaský, Hedera, Rajnoha, M. Ivan – Solenský, A. Ružička, F. Krivošík – Studenič, Miloš Roman, S. Buček – Šmida, Lacka, A. Liška – E. Smolka, Bjalončík, R. Václav.

Zostava Česka: Kořenář – Hájek, L. Doudera, Budík, Vála, Kachyňa, Kvasnička, Sirota, Novák – Pavlík, K. Reichel, F. Zadina – Kousal, O. Najman, Kantner – Zachar, Kodýtek, Havelka – Karafiát, D. Kurovský, Bělohorský.

Slováci podobne ako v úvodnom dueli s Dánmi nezachytili úvod stretnutia a už od 2. minúty prehrávali po dorážke Mareka Zachara – 0:1. K vyrovnaniu sa naša reprezentácia dopracovala o dve minúty neskôr. Po chybe českej obrany sa sám na bránku súpera rútil Erik Smolka. Jeho pokus ešte úspešný nebol, no puk dokorčuľoval Adam Liška, ktorý celú akciu úspešne dokončil a vyrovnal stav zápasu na 1:1. Nasledujúce minúty sa niesli najmä v znamení aktivity slovenského tímu. Tú prerušili len dve presilové hry Čechov, ktorí sa však do žiadnej vážnejšej príležitosti v týchto početných prevahách nedostali. Krátko po skončení tej druhej, v 13. minúte, po pravom krídle unikol našej defenzíve Matouš Bělohorský, medzi kruhmi našiel voľného Jiřího Karafiáta, a ten umiestnenou strelou prekonal brankára Durného – 1:2. Vo zvyšnom priebehu prvej časti hry boli zverenci Petra Mikulu o niečo aktívnejší. Po góle volala najmä presilovková tutovka Mariána Studeniča. Stav však zostal nezmenený a do kabín odchádzali spokojnejší reprezentanti Česka.

Úvod druhej tretiny bol z našej strany opäť poznačený nižšou koncentráciou, na čo sme doplatili tým najhorším možným spôsobom. Už po 41 sekundách hry sa do streleckej pozície dostal Filip Zadina a peknou strelou švihom priamo pod brvno Durného bránky zabezpečil svojmu tímu dvojgólové vedenie. Tento gól dostal Čechov do psychickej pohody. Začali si vytvárať tlak v našom obrannom pásme a naši sa k akýmkoľvek šanciam na odpoveď dostávali len veľmi ťažko. A keď sa im to aj podarilo, tak zasiahol český gólman Josef Kořenář. Našim reprezentantom sa nedarilo zatlačiť na súpera ani v početnej prevahe. Práve naopak, v jednej z nich pri vylúčení Mareka Zachara sa do dvoch veľkých príležitostí dostali Filip Zadina a Petr Kodýtek. Čo sa nepodarilo Čechom, dokázali v 36. minúte Slováci. Pri vlastnom oslabení unikla dvojica Dušan Kmec-Peter Bjalončík a po zakončení druhého menovaného to bolo opäť len o gól – 2:3. Obrovskú šancu na vyrovnanie mal samotný kapitán mužstva Samuel Solenský, ktorý v poslednej minúte prostredného dejstva dostal možnosť trestného strieľania. Nedal, a tak aj po 40 minútach mali viac dôvodov na úsmev českí hokejisti.

Na začiatku tretej dvadsaťminútovky sa už tretieho faulu v zápase dopustil Samuel Buček. Pri jeho pobyte na trestnej lavici sme však Čechov k ničomu nepustili. Práve naopak, kapitán Samuel Solenský sa po ďalšej chybe od českej obrany opäť dostával do samostatného úniku. Opäť bol faulovaný, a tak si mohol zopakovať trestné strieľanie zo záveru druhej tretiny. Tentoraz bol však už úspešnejší a podarilo sa mu vyrovnať – 3:3. Od tohto momentu sme boli svedkami viacerých zaujímavých príležitostí na oboch stranách. Slováci však preukázali v závere väčšiu chuť po víťazstve a napokon za to boli aj odmenení. To, čo sa nám nepodarilo pri viacerých presilových hrách, dokázali naši chlapci v rovnovážnom počte hráčov na ľade. V 57. minúte dostal prihrávku spoza bránky Samuel Buček a z pravého kruhu na vhadzovanie nedal peknou strelou českému brankárovi šancu – 4:3. V úplnom závere sa český tím ešte odhodlal k hre bez brankára, vyrovnať sa mu však už nepodarilo, a tak sa z víťazstva mohli tešiť naši chlapci. Tých teraz vo štvrťfinále čaká ďalší náročný súper – Švédsko. Zápas je na programe v noci zo štvrtka na piatok o 01:00 SELČ.

Foto: ©corund/fotky&foto