Na úvod šampionátu proti nepríjemným Dánom

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji dnes odštartujú prvými štyrmi zápasmi. Najmä zápas Česko – Švédsko bude určite zaujímavý a bude patriť medzi ozdoby tohtoročného šampionátu. Pre Slovensko sa ale turnaj začína až zajtra, keď sa v úvodnom zápase stretne o 12:15 hod. s hokejistami Dánska.

Hokejisti Dánska sa v Českej republike predstavia na svojich 14. majstrovstvách sveta. Krajina z Jutského polostrova debutovala na svetovom šampionáte v roku 1949, no od vtedy čakala na postup do elitnej kategórie neuveriteľných 54 rokov. V roku 2003 ale Dáni doslova šokovali celý hokejový svet, keď v prvom zápase senzačne porazili USA 2:5. Navyše, v tom istom roku neprehrali ani s druhým zámorským tímom, keď s Kanadou remizovali 2:2. Svoje najlepšie umiestnenie dosiahli Dáni v roku 2010, keď po prvý a zatiaľ jediný krát prebojovali do štvrťfinále. V ňom síce nestačili na Švédsko (4:2), no napriek tomu si vybojovali výborne 8. miesto. V základnej skupine opäť porazili Američanov a po druhýkrát za 7 rokov ich poslali do boja o záchranu.

Tento rok sa ale Dáni budú musieť zaobísť bez svojich najväčších hviezd. Švédsky kormidelník Janne Karlsson, ktorý bude na dánskej lavičke po druhýkrát nemá vo svojom tíme ani jedného hráča z NHL. I keď v prvom kole zámorskej profiligy vypadol Vancouver i New York Islanders, ani jeden z trojice Jannik Hansen, Nicklas Jensen (VAN), či Frans Nielsen (NYI) nebude Dánsko reprezentovať na 79. Majstrovstvách sveta v Česku. Tím Janneho Karlssona tak bude zložený prevažne z hráčov z nemeckej, švédskej a domácej dánskej ligy. Tradičnými oporami tímu tak budú Morten Green, Morten Madsen, Julian Jakobsen, Jesper Jensen, Kim Stall, či brankár Patrick Galbraith.

Slovenskí hokejisti sa na MS A-kategórie tento rok predstavia jubilejný 20-krát. Pod vedením Júliusa Šuplera debutovali na MS v roku 1996 vo Viedni, kde obsadili 10. miesto. Úspechy na seba nenechali dlho čakať a od roku 2000 do roku 2003 získalo Slovensko kompletnú medailovú zbierku. Tú najcennejšiu medailu získal tím Jána Filca v roku 2002 vo švédskom Göteborgu, keď po góle Petra Bondru 100 sekúnd pred koncom porazili Rusko 4:3. Z vtedajšieho kádra sa na MS 2015 ale nepredstaví ani jeden hráč. Naposledy sa krajina spod Tatier tešila zo zisku medaily vo fínskych Helsinkách v roku 2012. Vo finále síce tentokrát Rusom podľahla, no napriek tomu bol zisk striebornej medaily veľmi cenený. Slováci sa na MS do Ostravy vracajú po dlhých 11 rokoch.

V roku 2004 mali v Česku takmer domáce prostredie, ale napriek tomu skončili tesne pod stupňami víťazom. Vo vtedajšom tíme bol aj mladý 22-ročný Marián Gáborik, ktorý na cenný kov z MS stále čaká. Práve útočník Los Angeles Kings by mal byť našou najväčšou útočnou zbraňou. Okrem Gáborika sa zajtra predstaví v zápase s Dánskom aj ďalšie kvarteto z NHL (Mezsároš, Daňo, Pánik a Kopecký). Útočník Floridy Panthers Tomáš Kopecký navyše bude plniť aj prestížnu funkciu kapitána. Dobrou správou je aj to, že k tímu sa pripojí ešte aj dvojica Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo, ktorí by mali nastúpiť už na nedeľňajší zápas proti Bielorusku. Reprezentačný tréner Vladimír Vůjtek tak z kádra vyradil Štefana Ružičku a bohužiaľ aj Martina Réwaya.  Benjáminka nášho tímu vyradil z hry zápal v oblasti horných dýchacích ciest.  Na súpisku ešte hlavný tréner nenapísal brankára Konráda a obrancu Baranku.

Slovensko sa s Dánskom stretne na MS po piatykrát. Z doterajších štyroch zápasov vyhrali Slováci tri zápasy a zaznamenali jedinú prehru. Prehra 0:6 z Kolína nad Rýnom 2010 sa ale navždy zapísala do dejín slovenského hokeja čiernymi písmenami. Všetky góly nastrieľali Dáni v prvej tretine a tréner Glen Hanlon, či kapitán Richard Lintner neverili vlastným očiam. Naposledy sa oba tímy streli na minuloročnom šampionáte v Bielorusku, kde Slováci vyhrali 4:3. V príprave sa darilo obom tímom prakticky zhodne. V rámci Euro Hockey Challenge získali Dáni 10 bodov, teda o jeden viac ako zverenci Vladimíra Vůjtka. Prvý zápas MS je mimoriadne dôležitý a má takisto aj svoje špecifiká. Hráči z NHL si budú musieť zvyknúť na širšie ihrisko, čo môže chvíľu trvať. Verme, že si slovenskí hokejisti v tomto zápase budú počínať lepšie a svoj debut v ostravskej ČEZ Aréne zvládnu.

Foto: ©corund/fotky&foto