Na MS v hokeji 2017 nás čaká novinka: Čo sa zmení?

Budúcoročný svetový šampionát v ľadovom hokeji prinesie okrem iného aj jednu zaujímavú novinku. Kongres IIHF totiž schválil návrh, podľa ktorého sa predĺženie bude hrať odlišným formátom, ako tomu bolo na predošlých majstrovstvách sveta v Rusku.

Po stopách atraktívnej NHL

Pokiaľ sa zápas v riadnom hracom čase skončí nerozhodne, bude síce nasledovať klasické päťminútové predĺženie, ale už len s troma korčuliarmi na každej strane.

Tento nový formát si vlani odbil premiéru v kanadsko-americkej NHL a stretol sa s výrazne priaznivými ohlasmi. Hra bola divácky atraktívnejšia, do útočenia sa často zapájali aj obrancovia a vďaka väčšiemu priestoru padlo v predĺžení množstvo krásnych gólov. Samozrejme, pokiaľ gól nepadne nasledovať budú samostatné nájazdy po troch sériách a s následnou možnosťou rýchlej smrti.

V play off budú nájazdy ešte napínavejšie

Na medzinárodnej scéne by sa týmto systémom malo hrať už MSJ 2017, ktoré sa tradične konajú na prelome rokov. Aplikácia nového formátu predĺženia len s troma korčuliarmi bude však platiť len pri zápasoch v základných skupinách. Naďalej teda bude platiť to, že vo štvrťfinále a semifinále sa bude hrať desaťminútové predlženie so štyrmi hráčmi na každej strane a v prípade finále sa bude hrať dvadsať minút s normálnym počtom hráčov na ľadovej ploche. Vo finále MS v ľadovom hokeji sme naposledy videli predĺženie v roku 2008, keď o triumfe ruskej zbornej nad Kanadou rozhodol v presilovej hre Iľja Kovaľčuk.

Počas zápasov play off sa síce počet korčuliarov meniť nebude, no zmena nastane v počte exekútorov samostatných nájazdov, ktoré nastanú v prípade, že sa o víťazovi nerozhodne ani v predĺžení. Kým na predošlom šampionáte mohol hlavný tréner napísať len troch hokejistov, teraz sa tento počet zvýši na päť korčuliarov.

Formát je prakticky zhodný s tým, ktorý Slovensku pomohol aj k göteborskému zlatu. V roku 2002 sme sa totiž dostali do finále aj vďaka úspešným samostatným nájazdom, v ktorých sme zrušili švédsky sen o domácom titule majstra sveta.