MS v hokeji do 20 rokov v roku 2017 bude hostiť Kanada

Majstrovstva sveta v hokeji hráčov do 20 rokov sa z Európy opäť sťahujú do Severnej Ameriky. Na prelome rokov 2016 a 2017 bude v poradí 41. svetový šampionát hostiť Kanada, a to už po dvanástykrát. Po ročnej prestávke sa opäť bude hrať v mestách Toronto a Montreal.

Záujem o šampionát je obrovský

Kanada je v posledných rokoch pomerne pravidelným organizátorom juniorských majstrovstiev sveta. Niet divu, veď v kolíske hokeja je tento šampionát mimoriadne populárny a divácky atraktívny. Každoročne možno sledovať budúce jednotky draftu NHL a pre mnohých hokejistov sú MSJ akýmsi odrazovým mostíkom v ich kariére. Hoci krajina javorových listov na tohtoročnom šampionáte vo fínskych Helsinkách skončila až na 6. mieste, stále je najúspešnejšou v rámci tejto vekovej kategórie. Kanadskí mladíci ovládli MSJ už 16-krát, z toho päťkrát na domácom ľade. Naposledy sa tak stalo v roku 2015, keď si vo finále poradili s Ruskom po výsledku 5:4. Na spomínaný šampionát majú pekné spomienky aj slovenskí reprezentanti, ktorí sa senzačne tešili zo zisku bronzu.

Slovensko bude hrať v Toronte

Dejiskami turnaja budú mestá Toronto a Montreal. To znamená, že miestne kluby NHL, teda Maple Leafs a Canadiens, budú musieť odohrať približne 8-zápasovú sériu vonkajších zápasov. Hrať sa bude Air Canada Centre s kapacitou 19746 divákov a v montrealskom Bell Centre, do ktorého sa zmestí 21287 priaznivcov hokeja. Na rozdiel od MSJ 2015 odohrá domáci kanadský tím zápasy základnej B-skupiny v Toronte a zápasy o medaile už bude hostiť Montreal.  Na MSJ 2016 nebude chýbať ani Švajčiarsko, ktoré zdolalo v tohtoročnom boji o záchranu Bielorusko 2:0 na zápasy. Hrací systém sa oproti ostatnému šampionátu nemení. Z päťčlenných základných skupín postúpia do play off prvé štyri tímy a posledné mužstvá skupín budú musieť bojovať o záchranu. Obhajcom titulu budú Fíni, ktorí v dramatickom finále zdolali v Helsinkách rovesníkov Rusko 4:3 po predĺžení. Na divákov po celom svete čaká 31 zápasov plných krásnych akcii, fantastických brankárskych zákrokov a tvrdých súbojov. MSJ 2017 sa začnú 26. decembra 2016 a vyvrcholia finálovým zápasom 5. januára 2017.

Zloženie základných skupín MS 2017

Skupina A (Montreal) – Fínsko, Švédsko, Česko, Dánsko. Švajčiarsko.
Skupina B (Toronto) – Rusko, USA, Kanada, Slovensko, Lotyšsko.

Foto: ©corund/fotky&foto