MS U18 2016: O prehre Slovákov rozhodla nešťastná druhá tretina

Po zápase so silným Fínskom čakalo na slovenských hokejistov do 18 rokov ďalšie náročné stretnutie. Tentokrát boli ich súperom vysoko favorizovaní rovesníci z Kanady. Slováci sa ale kolísky hokeja nezľakli a hoci prehrali 3:1, v americkom Grand Forkse podali ďalší mimoriadne sympatický výkon.

Kanada – Slovensko 3:1 (0:0, 3:0, 0:1 )

Góly: 24. Quenneville (Jost), 29. Howden (Gregor, Hall), 40. Katchouk (Jost, Bitten) – 51. Buček.

Rozhodovali: Brett Sheva (USA), Viktor Trilar (SLO) – Johannes Käck (SWE), Libor Suchánek (CZE).

Zostava Kanady: St. Skinner (E. Fitzpatrick) – Fabbro, Ja. Chychrun, Stanley, Hague, Phillips, D. Quenneville, Hall – Kyrou, W. Bitten, Jost – Laberge, Malenstyn, Mi. McLeod – Gregor, B. Howden, Katchouk – Shaw, Comtois, Morrison, Tippett.

Zostava Slovenska: Durný (Hrenák) – D. Kmec, Fehérváry, Zeleňák, M. Bodák, M. Krempaský, Hedera, Rajnoha, M. Ivan – Solenský, A. Ružička, F. Krivošík – Studenič, Miloš Roman, S. Buček – Šmida, Lacka, A. Liška – E. Smolka, Bjalončík, R. Václav.

Slovenskí hokejisti do 18 rokov mali už pred dnešným zápasom s Kanadou zaručený postup do play off. Po dobrých výkonoch s Dánskom a Fínskom si zverenci Petra Mikulu trúfali na bodový zisk aj v zápase s veľkým favoritom celého turnaja a v prvom dejstve predviedli veľmi dobrý výkon. Vyvarovali sa veľkému počtu oslabení a hoci bol zámorský tím strelecky aktívnejší, brankár Roman Durný si udržal čisté konto. Snáď najväčšiu príležitosť na skórovanie mal prvý kanadský útok. Po prihrávke od Wiliama Bittena sa dostal do zakončenia Jordan Kyrou, ktorý však trafil len betóny slovenského gólmana.

V prostrednej časti hry sa predsa len prejavila väčšia kvalita súpera aj na ukazovateli skóre. V 24. minúte dostal až priveľa priestoru obranca David Quenneville, nakorčuľoval si pred Romana Durného a bekhendom dostal puk za bránkovú čiaru. Okamžite po inkasovanom góle mohli Slováci vyrovnať v presilovej hre, ale paradoxne najväčšiu príležitosť v nej zahodil domáci Mason Shaw. O dve minúty na to sme inkasovali po druhýkrát. Noah Gregor vybojoval puk v rohu útočného pásma, spätnou prihrávkou našiel Bretta Howdena, ktorý strelou z prvej dostal puk za chrbát slovenského brankára. Dvojgólový náskok Kanady nemusel byť pre Slovákov neprekonateľnou prekážkou, no 40 sekúnd pred druhou sirénou pridali javorové listy aj tretí gól. Kanaďania krásnou kombináciou na jeden dotyk vyšachovali slovenskú obranu a Boris Katchouka dostal svoj tím do komfortného vedenia.

Úvod tretej tretiny narušil veľký počet vylúčení na oboch stranách. V 51. minúte mohla Kanada definitívne pochovať šance nášho tímu, no paradoxne počas vlastnej presilovky inkasovala. Iskričku nádeje pre slovenské farby vykresal Samuel Buček, ktorý využil chybnú rozohrávku Jakoba Chychruna. Pre rodáka z Nitry to bol už tretí gól na turnaji, čím si upevnil pozíciu najlepšieho strelca krajiny spod Tatier. O päť minút neskôr mohli Slováci streliť kontaktný gól, pretože na lavici hanby sedel Logan Stanley. Veľkú šancu mal kapitán nášho tímu Samuel Solenský, no jeho strelu z kruhov na vhadzovanie dokázal brankár Stuart Skinner vyraziť do bezpečia. Minútu pred koncom sa tréner Peter Mikula rozhodol pre hru bez brankára, ale tento taktický ťah už zmenu skóre nepriniesol.

Slovensko tak po sympatickom výkone prehralo s kolískou hokeja 3:1. V poslednom zápase skupiny ho ešte čaká prestížne derby s Českom, ktoré rozhodne o tom, ktorý tím skončí v základnej B-skupine na treťom mieste. Naopak už teraz je jasné, že zdolané mužstvo z nasledujúceho zápasu si o postup do semifinále turnaja zahrá s domácimi Američanmi.

Foto: ©corund/fotky&foto