MS U18 2016: Začína sa vyraďovacia časť, Slováci vyzvú Švédov

Tohtoročné majstrovstvá sveta v hokeji hráčov do 18 rokov v americkom Grand Forks majú za sebou základnú časť. Tá priniesla viacero zaujímavých zápasov. V Spojených štátoch nechýba ani naša reprezentácia a zverenci Petra Mikulu si sympatickými výkonmi zabezpečili postup do štvrťfinále z tretieho miesta v skupine. Pozrime sa teraz trochu bližšie na priebeh jednotlivých skupín.

Domáci Američania bez straty bodu

V základnej skupine A spĺňal domáci výber Spojených štátov amerických úlohu favorita už od úvodného zápasu. Mladíci, medzi ktorými sú aj budúce veľké hviezdy zámorskej NHL, vyhrali celú skupinu bez straty jediného bodu s fantastickým skóre 30:4. Reprezentantom Lotyšska dokonca uštedrili aj zatiaľ najvyššiu prehru tohtoročného šampionátu v pomere 1:12. Ďalším postupujúcim spoločne s USA je aj mladá reprezentácia Švédska. Tre Kronor sa síce v úvodnom zápase vytrápili s Lotyšskom, ktoré zdolali až po predĺžení, no následne zdolali tak Rusko, ako aj Švajčiarsko a ďalej idú z druhého miesta. Zaujímavým úkazom na tomto šampionáte je reprezentácia Ruska. Výber zbornej do 18 rokov totiž tiež zasiahol veľký dopingový škandál, ktorý teraz hýbe športovým svetom, a tak sa ruský hokejový zväz rozhodol na tento turnaj vyslať o rok mladší tím. Ten prekvapil, zaznamenal dve víťazstvá a do štvrťfinále ide z tretieho miesta. Poslednými postupujúcimi sú mladí hokejisti zo Švajčiarska, ktorým na to stačilo zdolať posledných Lotyšov.

Slováci držali krok aj s favoritmi, vo štvrťfinále ich čakajú Švédi

„Slovenská“ skupina B bola z hľadiska boja o prvé miesto podobne jednoznačná. Niet sa čo čudovať, veď jej členom bol výber Kanady. Javorové listy rovnako ako ich veľký americký rival nestratili ani bod. Z druhého miesta sa do štvrťfinále dostali mladí Fíni, ktorí prehrali jediný zápas, a to práve so spomínanou Kanadou. Naša reprezentácia do 18 rokov svojimi výkonmi rozhodne nesklamala, práve naopak. V úvodnom zápase s Dánmi sa síce trochu vytrápila, no následne dokázala držať krok tak s Kanaďanmi, ako aj s Fínmi, ktorým podľahla len tesne. V súboji o tretie postupové miesto proti Česku Slováci predviedli skvelý výkon a zaslúžene vyhrali 4:3. Hlavný tréner Peter Mikula po tomto zápase neskrýval nadšenie a svojim zverencom verí aj vo štvrťfinále proti Švédsku: „Aj v predchádzajúcich stretnutiach MS (Slováci, pozn.) naznačovali, aj keď nie tak výrazne, herný potenciál. Prečo sa nepokúsiť o ďalší tímový výkon a otvoriť si dvere do záverečnej fázy?“ povedal v rozhovore pre oficiálny web SZĽH. Posledným postupujúcim zo skupiny B sú českí reprezentanti, a to vďaka vysokému víťazstvu nad Dánskom.

Štvrťfinálové dvojice MS U18 2016:

Fínsko – Rusko (19:00)
Kanada – Švajčiarsko (22.30)
Švédsko – Slovensko (01:00 štvrtok/piatok)
USA – Česko (2:30)