MS U18 2016: Štvrťfinále bez prekvapení, Američania a Kanaďania nadeľovali

Hokejový šampionát hráčov do 18 rokov v americkom Grand Forks spoznal mená tímov, ktoré zabojujú o medaily. O šancu pobiť sa o cenné kovy bojovali aj slovenskí hokejisti, no zverenci Petra Mikulu neuspeli. Ich vysokej prehre so Švédskom sa ale venujeme v samostatnom článku. Aj ostatné výsledky štvrťfinálových zápasov však boli celkom jasné, s výnimkou toho medzi mladíkmi Fínska a Ruska.

V jedinej štvrťfinálovej dráme uspeli Fíni, hetrik Tolvanena

Prvú dvojicu v TOP 8 turnaja vytvorili mladé reprezentácie z dvoch hokejovo mimoriadne vyspelých krajín – Fínska a Ruska. Ruský tím do 18 rokov pred týmito majstrovstvami sveta zasiahol dopingový škandál s meldóniom, a tak sa vedenie ruského hokeja rozhodlo do Grand Forks vyslať o rok mladších reprezentantov. Napriek tomu bola táto dvojica považovaná už pred štvrťfinálovými bojmi za najatraktívnejšiu a priebeh ich zápasu to len potvrdil. Skóre zápasu otvoril krátko pred koncom úvodnej tretiny Eeli Tolvanen. Pár minút po príchode z kabín vedenie Suomi navýšila hviezdička známa už aj zo šampionátu do 20 rokov Jesse Puljujärvi. V polovici zápasu padli v priebehu necelej minúty až tri góly. Za Rusko sa presadili Maxim Marušev a Dmitri Samorukov a za Fínsko svoj druhý gól pridal Eeli Tolvanen. Ten 21 sekúnd pred druhou sirénou zavŕšil svoj hetrik a Severania tak opäť viedli o dva góly. V tretej tretine sa ruským mladíkom podarilo zásluhou Jaroslava Alexejeva skorigovať na záverečných 4:3 v prospech Fínska. Suomi tak budú mať po vlaňajšom striebre opäť šancu zabojovať o cenný kov na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie.

Kanaďania neohrozene do štvrťfinále, Švajčiari odchádzajú s debaklom

V ďalšom štvrťfinále bol už favorit na postup úplne jasný. Boli ním mladíci z Kanady, ktorí túto úlohu v zápase so Švajčiarskom potvrdili najmä v druhej a tretej tretine. V úvodnej časti hry sa do streleckej listiny zapísali dvaja hráči. V oslabení Tyson Jost a v presilovej hre David Quenneville. Skutočný gólový uragán sa však na bránku Helvétov spustil až v prostrednej časti hry, keď sa opäť presadil Jost a po góle pridali aj Cameron Morrison a Michael McLeod. Čestný presný zásah Švajčiarov dosiahol v početnej prevahe Janik Loosli. Posledná tretina zápasu, to už bola exhibícia zo strany kanadských hokejistov. Tí sa bavili hokejom a do bránky Švajčiarov nasádzali ešte ďalšie štyri góly. Hneď z kraja tretej dvadsaťminútovky sa presadil Brett Howden. Následne svoj hetrik zavŕšil Tyson Jost. Na rozdiel siedmich gólov upravil druhým gólom v zápase Michael McLeod a posledný klinec do švajčiarskej rakvy zatĺkol Brett Howden – 9:1. Kanaďania tak touto európskou prekážkou prešli ako parný valec a už sa môžu pripravovať na boj o medaily.

Česi bez šance, Američania rozhodli v tretej tretine

Poslednou dvojicou bojujúcou o miesto v TOP 4 tohto turnaja boli domáci Američania a mladý výber Česka. Ani v tomto zápase nebolo vôbec náročné nájsť favorita, ktorým bola domáca reprezentácia. Americkí mladíci sa rozbiehali trochu pomalšie. Po prvej tretine bol stav bezgólový, no od druhej tretiny akoby bolo na ľade už len jedno mužstvo. Veľké nádeje zámorského hokeja sa v tejto časti hry presadili trikrát zásluhou Caseyho Mittelstadta, Trenta Frederica a využitej presilovky z hokejky Joeyho Andersona. Ďalší gól pridal hneď po začiatku poslednej dvadsaťminútovky Clayton Keller. Na 5:0 zvýšil Graham McPhee, poltucet gólov v sieti Kořenářa dosiahol Nick Pastujov. Američania stále nemali dosť. Siedmy presný zásah pridal tentoraz vo vlastnom oslabení Joey Anderson a bodku za celým stretnutím dal ôsmym, opäť presilovkovým gólom, dve minúty pred koncom Ryan Lindgren. Američania si tak aj po štvrťfinále držia vysoký priemer strelených gólov na zápas a môžu ďalej snívať o zisku titulu majstrov sveta do 18 rokov na domácej pôde.

SEMIFINÁLOVÉ DVOJICE MS U18 2016 (hrá sa v sobotu 23.4.):

USA – Fínsko
Kanada – Švédsko

Foto: ©corund/fotky&foto