MS U18 2016: Slovenskí mladíci bojovali, no na fínskeho favorita nestačili

Druhým súperom slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie v americkom Grand Forks boli mladí reprezentanti Fínska. Slováci favoritovi statočne vzdorovali, napokon však z ľadu odchádzali bez bodu po prehre 2:4.

Fínsko – Slovensko 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Góly a asistencie: 14. Räsänen (Vesalainen, Välimäki), 23. Vesalainen (Räsänen), 34. Mäkinen (Jääskä, Moilanen), 53. Kuokkanen (Vesalainen, Niemeläinen) – 29. Buček (Fehérváry), 35. Ružička (Fehérváry)

Zostava Fínska: Laakso – Välimäki, Heiskanne, Robin Salo, Niemeläinen, Vaakanainen, H. Jokiharju, Kotkansalo – E. Tolvanen, Räsänen, Vesalainen – Oksanen, Kuokkanen, Mäkinen – E. Tuulola, Somppi, Nurmi – Jääskä, Moilanen, Koppanen.

Zostava Slovenska: Durný – D. Kmec, Fehérváry, Zeleňák, M. Bodák, M. Krempaský, Hedera, Rajnoha, M. Ivan – Solenský, A. Ružička, Lacka – Studenič, Miloš Roman, S. Buček – Šmida, F. Krivošík, A. Liška – E. Smolka, Bjalončík, R. Václav.

Rozhodovali: Jacob Grumsen (DEN), Cameron Voss (USA) – Andrew Dalton (GBR), Libor Suchánek (CZE)

Zverenci trénera Petra Mikulu sa zjavne poučili z nezvládnutej prvej tretiny zo zápasu s Dánskom a v defenzíve podali v prvej tretine oveľa zodpovednejší výkon. Do našej brány sa postavil Roman Durný, ktorý proti Dánom dostal šancu až za stavu 1:3 v náš neprospech. Náš gólman nás viackrát podržal pri nebezpečných šanciach fínskeho mužstva. Azda najviac sa vytiahol pri tečovanej strele Niemäleinena v 7. minúte, ktorú v protipohybe zastavil hokejkou tesne pred bránkovou čiarou. Fínom sa napokon predsa len podarilo skórovať, aj keď k tomu potrebovali aj poriadny kus šťastia. V 14. minúte brankár Durný vykorčuľoval po puk za vlastnú bránu, rozohral ho však len na hokejku Aapeliho Räsänena a ten už nemal problém trafiť odkrytú svätyňu slovenského mužstva. Až po tomto góle sa do prvých šancí dostali aj Slováci. Najbližšie k vyrovnaniu sme mali v samom závere úvodného dejstva, keď sa po chybe fínskej defenzívy dostal puk na hokejku Adama Ružičku, ten však dokázal namieriť len do lapačky fínskeho gólmana Laaksa.

Vstup do druhej tretiny našej osemnástke už nevyšiel celkom podľa predstáv, keď sa Fínom podarilo už v 23. minúte zdvojnásobiť ich vedenie. Kristian Veselainen prešiel našou obranou ako nôž maslom a umiestnenou strelou nedal brankárovi Durnému šancu. Našim inkasovaný gól z úvodu prostrednej časti hry pomohol a začali si vytvárať tlak v útočnom pásme, z čoho rezultovali aj fauly fínskych mladíkov. V 28. minúte bol vylúčený Janne Kuokkanen a ponúknutú presilovú hru sa nám podarilo využiť. Približne v polovici trestu pre fínskeho útočníka našiel na útočnej modrej Martin Féherváry Samuel Bučeka a náš talentovaný útočník tak mohol postupovať sám na brankára Laaksa. Nemýlil sa a po peknej kľučke znížil opäť už len na rozdiel jediného gólu. To však nevydržalo dlho, keďže v 34. minúte vrátil Fínom dvojgólové vedenie Otto Mäkinen. Už o necelú polminútu prepadli Fíni v strednom pásme a Adam Ružička dokázal naše prečíslenie využiť na kontaktný gól – 3:2. Ružička svojim gólom uzavrel gólovo bohatú a vyrovnanú druhú tretinu.

V úvode tretej tretiny mali obe mužstvá možnosť zahrať si v početnej prevahe. Ani jedno z nich však presilovku nedokázalo napriek niektorým pekným šanciam využiť na strelenie gólu. V 50. minúte takmer prišiel trest za našu nevyužitú presilovku. Fínom sa totiž podarilo prekonať brankára Durného aj po štvrtý raz, puk však prešiel za bránkovú čiaru po nedovolenom zásahu rukou od fínskeho útočníka a tak gól platiť nemohol. Avšak netrvalo dlho a Fíni sa mohli predsa len tešiť aj zo štvrtého gólu. V 52. minúte ho po peknej akcii Kristiana Vesalainena dosiahol Janne Kuokkanen. V závere mali naši hráči ešte možnosť presilovej hry, no tú nevyužili. K odvolaniu brankára Durného sa tréner Mikula dostal až približne tridsať sekúnd pred záverečnou sirénou, a tak našim nezostal dostatok času na prípadný kontaktný gól. Slováci tak podľahli vo svojom druhom vystúpení na MS U18 v americkom Grand Forks Fínom 2:4. Ďalšie vystúpenie čaká našich mladých reprezentantov v noci z pondelka na utorok nášho času, keď ich súperom bude vysoko favorizovaný tím Kanady.

Foto: ©corund/fotky&foto