MS U18 2016: Šampionát sa skončil, vo finále dominovali Fíni

Dnes v noci v americkom Grand Forks vyvrcholili tohtoročné majstrovstvá sveta v hokeji hráčov do 18 rokov. Vo finále sa proti sebe postavili dvaja veľkí rivali. Neboli to však USA a Kanada, tak ako sa pred turnajom očakávalo, ale Švédsko a Fínsko. Napokon sa zápas o titul stal jasnou záležitosťou Suomi, ktorí aj vďaka hetriku Jesseho Puljujärviho rozdrvili svojho súpera v pomere 6:1.

Švédsko – Fínsko 1:6 (0:3, 1:1, 0:2)

Góly a asistencie: 33. Andersson (Nylander) – 2. Tolvanen (Kotkansalo), 16. Somppi (Kuokkanen), 17. Tuulola (Valimaki, Rasanen), 32. Puljujarvi (Kuokkanen), 46. Puljujarvi (Kuokkanen, Kotkansalo), 60. Puljujarvi (Tolvanen)

Zostava Švédska: Gustavsson (Larsson) – Moverare, Thilander, Brannström, Cederholm (C), Danielsson, Liljegren, Sellgren – Bratt, Lindström, Steen – Nylander, Andersson, Pettersson – Wahlgren, Bokvist, Lundeström – Söderlund, Hugg, Jonsson Fjällby.

Zostava Fínska: Luukkonen (Halonen) – Niemelainen, Salo, Kotkansalo, Heiskanen, Vaakanainen, Jokiharju, Valimaki (C) – Somppi, Kuokkanen, Puljujarvi – Vesalainen, Rasanen, Tolvanen – Tuulola, Makinen, Nurmi – Jaaska, Koppanen, Moilanen – Oksanen.

Rozhodovali: Brett Sheva (USA), Cameron Voss (USA) – Andrew Dalton (GBR), Dmitrij Goljak (BLR)

Už prvá tretina naznačila, akým smerom sa bude tento zápas uberať. Skóre otvoril už v 2. minúte Eeli Tolvanen. Ten si prebral puk vo vlastnom obrannom pásme, popri pravom mantineli ho odviezol až do obranného pásma Švédov a strelou spoza obrancu prekvapil brankára Filipa Gustavssona. V 16. minúte už Fíni viedli o dva góly. Janne Kuokkanen sa s pukom natlačil pred švédskeho gólmana, puk sa po skrumáži dostal k úplne voľnému Ottovi Somppimu a ten už vedel, čo s ním – 2:0. Netrvalo dlho a Suomi sa ocitli v pohodlnom trojgólovom trháku. V 17. minúte svoju šikovnosť predviedol Eetu Tuulola, ktorý si nakorčuľoval s pukom spoza bránky a namieril presne pod vinkel – 3:0. Švédi sa počas prvej tretiny dostali k jedinej nebezpečnej strele, keď strela obrancu Jacoba Moverareho skončila na brvne fínskej bránky. Tre Kronor vyslali na fínskeho brankára za prvých 20 minút len tri strely, a tak sa nemohli čudovať, že prehrávali o 0:3.

Druhá dvadsaťminútovka sa začala dvomi nevyužitými presilovkami mladých švédskych reprezentantov, a tak musel prísť trest. V 31. minúte na seba prvýkrát upozornil Jesse Puljujärvi. Ten si prebral prihrávku od Janneho Kuokkanena, prešiel švédskou defenzívou ako víchor a ľahučkým blafákom prekonal brankára Gustavssona. – 4:0. Čestný gól Švédov prišiel presne o minútu neskôr a bol teda vernou kópiou otváracieho gólu stretnutia. Lias Andersson potiahol puk do fínskeho obranného pásma a od pravého mantinelu poslal umiestnenú strelu spoza obrancu priamo na bránku brankára Luukkonena – 4:1. Následne dostali oba tímy príležitosť zahrať si v početnej prevahe. Fíni tú svoju nevyužili a tú švédsku prerušila siréna, ktorá ukončila prostrednú časť hry.

Záverečnú tretinu otvorili Švédi ďalšou nevyužitou početnou prevahou a krátko po nej už prehrávali o štyri góly. V 46. minúte opäť skvelo zafungovala spolupráca Kuokkanen-Puljujärvi a druhý menovaný tvrdou strelou k tyčke pridal svoj druhý gól v zápase – 5:1. Následne Fíni nevyužili 70 sekúnd trvajúcu presilovku 5:3. Tú však nevyužili a zápas sa následne už len dohrával. Finálový gólový účet a tým pádom aj celý šampionát uzavrel štýlovým spôsobom Jesse Puljujärvi. Ten v 60. minúte ďalším krásnym zakončením zavŕšil svoj hetrik a uzavrel na konečných 6:1 v prospech Fínska. Suomi tak po MS 20 ovládli v tomto roku aj svetový šampionát hráčov do osemnásť rokov. Budú sa z titulu tešiť aj v seniorskej kategórii?

Foto: ©corund/fotky&foto