MS U18 2016: Po veľkej dráme sa medzi elitou zachránili Lotyši

Tohtoročný súboj o záchranu na MS hráčov do 18 rokov medzi Dánskom a Lotyšskom ponúkol obrovskú drámu. Keďže v prvých dvoch zápasoch raz uspeli obe mužstvá, rozhodnúť sa muselo až v treťom dueli. Aby tej drámy nebolo málo, dnešné rozhodujúce stretnutie dospelo až do samostatných nájazdov. V nich boli napokon úspešnejší Lotyši, a tak práve reprezentáciu tejto pobaltskej krajiny uvidíme aj budúci rok na svetovom šampionáte v Košiciach a Poprade.

Lotyšsko – Dánsko 4:3 sn (0:1, 0:1, 3:1 – 0:0, 1:0)

Góly a asistencie: 45. Krastenbergs (Nazarovs), 54. Smirnovs, 59. Zeile, rozh. náj. Smirnovs – 12. Mathiasen-Wejse (Grundtvig, Gatz), 25. Gatz, 49. Grundtvig

Zostava Lotyšska: Grigals (Mitens) – Zeile, Svars, Kalkis, Komuls, Udris, Selickis, Berzins, Smons – Vulkanovs, Krastenbergs, Klavins – Apfelbaums, Ezitis, Blugers – Egle, Nazarovs, Strombergs – Smirnovs, Sicevs, Gegeris.

Zostava Dánska: Krog (Gransoe) – Heine, Jessen, Hansen, Gatz, D. Andersen, Larsen, Mohr – Schmidt-Svejstrup, Mathiasen, Nielsen – Krag, Molge, Blichfeld – Grundtvig, Rondbjerg, Mortensen – L. Andersen, Madsen, J. Andersen – Gath.

Rozhodovali: Vladimír Baluška (SVK), Jeff Ingram (CAN) – Jake Davis (USA), Nathan Vanoosten (CAN)

Prvý zápas sa hral v utorok. Priebeh bol dlho vyrovnaný. Góly začali padať v druhej polovici prvej tretiny. Do vedenia sa po góle Denissa Smirnovsa dostali Lotyši, no to im vydržalo len dve minúty, keď vyrovnal Joachim Blichfeld. Po prvej dvadsaťminútovke tak bol stav zápasu vyrovnaný. Víťazný gól padol v 29. minúte a postaral sa oň Vladislavs Vulkanovs, ktorý tak strhol misky váh na stranu Lotyšska. V tretej tretine mladí reprezentanti pobaltského štátu svoje vedenie už len navyšovali, keď sa postupne presadili Tomass Zeile a dvakrát Erelnds Klavinš. Lotyšsko – Dánsko 5:1.

Do druhého zápasu, ktorý sa hral v noci z piatka na sobotu SEČ, tak pod väčším psychickým tlakom išli jednoznačne Dáni, ktorí museli zvíťaziť, ak chceli ešte bojovať o záchranu medzi svetovou elitou v tejto vekovej kategórii. A začali dobre. Dvoma gólmi Magnusa Molgeho a Caspera Mortensena na rozmedzí prvej a druhej tretiny sa dostali do rozhodujúceho náskoku. Tri minúty pred koncom zápasu síce znížil Roberts Blugers, no Severania pridali ďalšie dva góly zásluhou Jakoba Jessena a Andreasa Grundtviga a vybojovali si tak rozhodujúci tretí duel. Dánsko – Lotyšsko 4:1.

Najdramatickejší zo všetkých bol dnešný zápas, v ktorom sa rozhodlo o tom, že v A-kategórii MS tejto vekovej kategórie sa zachránili lotyšskí reprezentanti. Duel mal veľmi zaujímavý priebeh. Dánski hokejisti viedli v 25. minúte po góloch Christiana Mathiasena a Olivera Gatza už 2:0. Lotyšom sa na začiatku tretej tretiny podarilo znížiť, keď sa presadil Renars Krastenbergs. Dáni sa do dvojgólového vedenia dostali opäť v 49. minúte po presnom zásahu Andreasa Grundtviga. Lotyši však predviedli skvelý finiš, keď najskôr v 54. minúte využil presilovku Deniss Smirnovs a 67 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času vyrovnal Tomass Zeile. O víťazovi nerozhodlo ani predĺženie a tak zápas dospel až do samostatných nájazdov. V nich o triumfe svojho tímu rozhodol Deniss Smirnovs.

Foto: pixabay.com