MS U18 2016: Medailový sen sa rozplynul, do semifinále postupujú Švédi

Slovenskí hokejisti si na MS hráčov do 18 rokov o medaily nezahrajú. V kľúčovom štvrťfinálovom zápase totiž nestačili na rovesníkov zo Švédska, ktorým podľahli jednoznačne 7:2. 

Švédsko – Slovensko 7:2  (3:1,3:0, 1:1)

Góly: 12. Brännström (Lindström), 16. Andersson (Liljegren), 17. Hugg (Jonsson Fjällby, Brännström), 34. Boqvist (Tilander, Moverare), 39. Jonsson Fjällby (Hugg, Söderlund), 40. Bratt (Pettersson, Danielsson), 49. Wahlgren (Pettersson, Andersson) – 7. Ružička, 45. Zeleňák (Buček, Studenič).

Rozhodovali: Brett Sheva (USA), Jan Hribik (CZE) – Alexander Sysuev (RUS), Libor Suchánek (CZE).

Zostava Švédska: F. Gustavsson (Larsson) – Moverare, Tilander, Cederholm, Brännström, Danielsson, Liljegren, Sellgren – Steen, Lindström, Bratt – A. Nylander, El. Pettersson, L. Andersson – J. Boqvist, Lundeström, T. Wahlgren – Hugg, Söderlund, Jonsson Fjällby.

Zostava Slovenska: Durný (Hrenák) – D. Kmec, Fehérváry, Zeleňák, M. Bodák, M. Krempaský, Hedera, Rajnoha, M. Ivan – Solenský, A. Ružička, F. Krivošík – Studenič, Miloš Roman, S. Buček – Lacka, Bjalončík, R. Václav – E. Smolka, Šmida, Liška.

Slovenskí reprezentanti mali vynikajúci štart do zápasu. Už v úvodnej minúte sa dostal do šance Miloš Roman, ale z dobrej pozície netrafil bránu. Začiatok stretnutia bol v réžii zverencov Petra Mikulu, ktorí sa v siedmej minúte zaslúžene ujali vedenia. V útočnom pásme získal puk Adam Ružička, nakorčuľoval si na os ihriska a strelou švihom prekonal švédskeho brankára. Bohužiaľ, nášmu tímu vedenie vydržalo len niečo viac ako päť minút. Švédi sa veľmi ľahko dostali do útočnej tretiny a hoci Roman Durný dokázal vyraziť pokus Linusa Lindströma, na následku dorážku v podaní Erika Brännströma už nestačil zareagovať. Tri korunky tento gól nakopol a v ďalšom priebehu vytrestali Slovákov sa ich nedisciplinovanosť dvoma gólmi z presiloviek. V 16. minúte skóroval Lias Anderson a o 64 sekúnd neskôr pridal švédsku gólovú poistku Rickard Hugg.

Hokejisti Švédska sa po vydarenej prvej tretine neuspokojili a naďalej zamestnávali slovenskú defenzívu na čele s brankárom Romanom Durným. Ten niekoľkokrát podržal svoje mužstvo a zaskvel sa najmä pri šanciam Liasa Andersona. Ani on však na konci 34. minúty nedokázal zabrániť štvrtému švédskemu gólu. Jesper Boqvist dostal peknú prihrávku do jazdy, po pravej strane sa prehnal okolo našich obrancov a z tesnej blízkosti skóroval. O osude zápasu v neprospech Slovenska sa definitívne rozhodlo v záverečných minútach prostrednej časti hry. Sedemdesiat sekúnd pred druhou sirénou sa po veľmi peknej a rýchlej akcii strelecky presadil Axel Jonsson Fjällby a o 41 sekúnd neskôr uzavrel gólový film druhej tretiny Jesper Bratt – 6:1.

Do poslednej tretiny opäť vstúpili lepšie Slováci, na čom sa do určitej miery podpísalo aj uspokojenie favorita zápasu. Vo veľkej šanci sa ocitol Rastislav Václav, no skorigovať stav zápasu sa podarilo až Vojtechovi Zeleňákovi, ktorý zužitkoval presilovú hru. Posledné slovo v dnešnom dueli ale mali predsa len Severania. Tí využili už svoju tretiu presilovku v zápase, keď z nulového uhla skóroval Tim Wahlgren. Slovenský výber tak v americkom Grand Forkse utrpel tretiu prehru, ktorá ho definitívne vyradila z turnaja. Reprezentanti do 18 rokov tak nechtiac nadviazali na svojich o dva roky starších kolegov, ktorí na januárových MS U20 takisto nestačili vo štvrťfinále na Švédsko. Slovensko však končí na svetovom šampionáte na výbornom piatom mieste, čo je jeho najlepší výsledok od roku 2007.

Foto: ©corund/fotky&foto