MS U18 2016: Cenné víťazstvo pootvorilo štvrťfinálové brány

Slovenskí reprezentanti do 18 rokov vstúpili do svetového šampionátu v americkom Grand Forksu dôležitým zápasom s Dánskom. Hoci v úvode duelu prehrávali dvojgólovým rozdielom, kľúčový zápas v boji o postup napokon dokázali otočiť vo svoj prospech.

Slovensko – Dánsko 5:4 (4:3, 0:1, 1:0)

Góly: 3. Lacka (Fehérváry), 5. Solenský (Ružička), 11. Buček, 18. Solenský (Ružička, Lacka), 49. Roman – 4. Schmidt-Svejstrup (Mathiasen-Wejse), 4. Molge, 5. Krag (Røndbjerg), 26. Blichfeldt (Krag, Gatz)

Rozhodovali: Roystian Hansen (NOR), Jan Hribik (CZE) – Dmitry Golyak (BLR), Johannes Kack (SWE).

Zostava Slovenska: Hrenák (5. Durný) – Kmec, Fehérváry, Bodák (A), Zeleňák (A), Krempaský, Hedera, Rajnoha, Ivan – Solenský (C), Ružička, Lacka – Roman, Studenič, Buček – Václav, Šmida, Krivošík – Smolka, Liška, Bjalončík.

Zostava Dánska: Krog (21. Gransøe) – Larsen, Gatz (A), Hansen, Heine, Jessen, Mohr, D. Andersen – Krad (A), Røndbjerg, Blichfeldt – Schmidt-Svejstrup, Mathiasen-Wejse (C), Nielsen – L. Andersen, Grundtvig, Madsen – Molge, Mortensen, J. Andersen – Gath.

Slovenskí hokejisti do 18 rokov začali kľúčový zápas s Dánskom tým najlepším možným spôsobom. Už v tretej minúte sa ujali vedenia, keď strelou z prvej otvoril skóre Jakub Lacka. Tesné vedenie ale nášmu tímu dlho nevydržalo. V priebehu 54 sekúnd inkasovali hneď trikrát, keď sa strelecky presadili Schmidt-Svejstrup, Molge a Krag. Už po necelých piatich minútach hry tak nastala zmena v bráne Slovenska, keď nešťastného Dávida Hrenáka nahradil Roman Durný. Našťastie, ani slovenská odpoveď na seba nenechala dlho čakať. Po oddychovom čase znížil bekhendovou strelou Samuel Solenský a v 11. minúte vyrovnal po peknej individuálnej akcii Samuel Buček. Zverenci Petra Mikulu boli v prvom dejstve strelecky aktívnejší a 135 sekúnd pred jeho koncom naklonil misky váh na stranu Slovenska svojim druhým gólom v zápase Samuel Solenský.

Do druhej tretiny nastúpil so zmenou v bráne aj dánsky tím. Mads-Emil Gransøe v nej zlikvidoval tucet slovenských striel a v niektorých momentoch výrazne podržal svoje mužstvo. Dánom sa v druhej tretine podarilo vyrovnať skóre zápasu, keď potrestali nedisciplinovanosť hokejistov spod Tatier. Pri vylúčení Erika Rajnohu stačilo Dánom len sedem sekúnd na to, aby využili presilovú hru. Po krížnej prihrávke cez celé pásmo si puk spracoval Joachim Blichfeldt a strelou nad lapačku prekonal Romana Durného. Od 26. minúty sa tak začínalo odznova. Snáď najväčšiu šancu druhej tretiny mal zo slovenských hokejistov Jakub Lacka, no v samotnom závere druhý gól v zápase nepridal.

V úvode tretej tretiny mali Dáni veľkú šancu dostať sa do opätovného vedenia. Ďalšiu početnú výhodu ale nevyužili, a tak ich neminul trest. V 49. minúte využil chybu Lucasa Andersena člen druhej útočnej formácie Miloš Roman, ktorý strelou z medzi kruhov prekonal Madsa-Emila Gransøena. S blížiacim sa záverom pribudlo viac tvrdých osobných súbojov a boli sme svedkami viacerých potyčiek. Presne 65 sekúnd pred koncom sa dánsky tréner Martin Struzinski rozhodol odvolať brankára, no ani tento ťah nepriniesol krajine z Judského polostrova vytúžené vyrovnanie. Slovensko sa tak víťazstvom 5:4 výrazne priblížilo k účasti vo štvrťfinále. Ďalší zápas zverencov Petra Mikulu čaká zo soboty na nedeľu, keď sa stretnú s favorizovaným Fínskom.

Foto: ©corund/fotky&foto