MS U18 2016: Američania v súboji o bronz zosmiešnili kolísku hokeja

Po včerajších prekvapujúcich semifinálových výsledkoch sa v malom finále stretli dve zámorské hokejové veľmoci. Kto však čakal vyrovnaný zápas do posledných sekúnd sa poriadne mýlil. Domáci výber USA nedal Kanade absolútne žiadnu šancu a bronzové medaily získal po výsledku 10:3.

USA – Kanada 10:3  (6:1, 1:0, 3:2)

Góly: 5. Anderson (Keller, Krys), 6. Brown (Yamamoto, Mittelstadt), 8. Bellows (Keller, Greenway), 12. Brown (Mittelstadt, Yamamoto), 15. Anderson (Keller, Greenway), 17. Pastujov (Howdeshell, Lockwood), 22. Yamamoto (Mittelstadt, Brown), 45. Walker, 46. Luce (Hellickson, Frederic), 59. Lockwood (Hellickson, McPhee) – 7. Bitten (Shaw, Phillips), 48. Hall (Shaw, Malenstyn), 52. Tippett (Krys, Hall).

Rozhodovali: Marcus Linde (SWE), Jan Hribik (CZE) – Alexander Sysuev (RUS), Libor Suchánek (CZE)

Zostava USA: Oettinger (Woll) – Fox, Greenway, Martin, Lindgren (C), Krys, Hellickson, Luce – Anderson, Keller, Bellows – Frederic, Lockwood, Sanchez – Mittelstadt, Yamamoto, Brown – Pastujov, Howdeshell, Walker – McPhee.

Zostava Kanady: Skinner (od 8. Fitzpatrick) – Fabbro, Chychrun, Stanley Hague, Phillips, Quenneville, Hall – Jost (C), Shaw, Bitten – Laberge, Howden, Gregor – Comtois, McLeod, Kyrou – Katchouk, Malenstyn, Tippett –Morrison.

Súboj o bronzové medaily sa od začiatku niesol v americkej réžii. Už v piatej minúte využil presilovú hru Joey Anderson a o pol minútu neskôr pridal druhý presný zásah Logan Brown. Kolíska hokeja síce gólom Williama Bittena znížila stav na 2:1, no v prvom dejstve inkasovala ešte ďalšie kvarteto gólov. Hosťom nepomohla ani zmena brankára, keď nešťastného Stuarta Skinnera nahradil už po necelých ôsmich minútach hry Evan Fitzpatrick. Čo sa týka strelecký pokusov, Kanada na tom bola len o dve strely horšie, no totálne prepadla v defenzíve. Svoje druhé góly zaznamenali Brown i Anderson a po krásnej prihrávke od Keeghana Howdeshela spoza bráni uzavrel gólový účet prvej tretiny Nicholas Pastujov – 6:1.

Prostredná časť hry bola ovplyvnená množstvom vylúčení na oboch stranách. Už v 22. minúte sa z tesnej blízkosti strelecky presadil Kailer Yamamoto, pre ktorého to bol siedmy gól na svetovom šampionáte. Obe mužstvá si v ďalšom priebehu vytvorili nádejné šance na skórovanie, no stav duelu sa v druhej dvadsať minútovke nezmenil. Najväčšiu príležitosť mal kanadský hokejista Boris Katchouk, ktorý mal v 35. minúte výhodu trestného strieľania. Mladučký 17-ročný hokejista sa snažil o bekhendový blafák, no brankár Jake Owttinger jeho úmysel dokonale prečítal.

V záverečnej tretine sa zápas už len dohrával. Kanaďania sa dostali k slovu až za stavu 9:1, keď sa presadili Connor Hall a Owen Tippett. Jedinou otázkou bolo, či sa domácemu výberu podarí zosmiešniť súpera dosiahnutím dvojciferného počtu gólov. Američanom sa to nakoniec podarilo. Jubilejný desiaty gól zverencov Coleho Dantona zaznamenal 61 sekúnd pred koncom zápasu center druhej útočnej formácie William Lockwood. Bronzové medaily tak ostali na domácom ľade, naopak Kanada je prekvapujúco bez medaily. Američania získali cenný kov z MS U 18 trinástykrát za sebou, čím natiahli svoju rekordnú sériu.

Foto: ©corund/fotky&foto