MS bez Handzuša! Štart Cháru a Gáboríka je stále neistý

Na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji 2015, ktoré sa u našich západných susedov začínajú už o 18 dní, sa nepredstaví okrem obrancu Andreja Sekeru ani útočník Banskej Bystrice Michal Handzuš. Okrem neúčasti skúseného banskobystrického rodáka, nepotešila reprezentačného trénera Vladimíra Vůjtka ani správa z amerického Bostonu. Zdena Cháru totiž trápi zranený členok, a tak je jeho štart na blížiacich sa MS v Česku ohrozený.

Michal Handzuš svoje rozhodnutie oznámil krátko po skončení finálovej série slovenskej Tipsport extraligy, v ktorej jeho rodný klub HC 05 Banská Bystrica prehral s HC Košicami 4:2 na zápasy. Trojnásobný medailista zo svetových šampionátov sa po skončení sezóny vyjadril v tom zmysle, že na MS by mali ísť tí najlepší hráči z extraligy, ku ktorým už ale podľa jeho slov nepatrí. Skúsený 38-ročný hokejista odohral v tejto sezóne, vrátane play off 40 zápasov, v ktorých nazbieral 30 bodov s bilanciou 10 gólov a 20 asistencií. Tradične bol pre svoj tím platný v presilovkách, či oslabeniach a výrazne pomohol „baranom“ k historicky prvej finálovej účasti. Svoj najväčší klubový úspech dosiahol Michal Handzuš v roku 2013, keď sa v drese Chicaga Blackhawks tešil zo zisku Stanley Cupu.

Účasť Zdena Cháru na MS 2015 je takisto zahalená pod rúškom tajomstva. Kapitán Bostonu Bruins síce so svojim tímom do záverečných bojov o Stanley Cup nepostúpil, ale posledné zápasy základnej časti odohral so značným sebazaprením. Najvyššieho hráča NHL totiž opäť trápi zranený členok. V súboji proti Torontu Maple Leafes, ktorý sa odohral 5.4. 2015, nešťastne zblokoval nohou strelu jedného z hokejistov kanadského tímu, čím sa mu jeho zranenie obnovilo. „Nechcel by som teraz dávať veľké vyjadrenia, ale môj zdravotný stav nie je ideálny. Prvoradé je doliečiť sa. Nebolo by vhodné, ak by som mal len zaberať miesto v mužstve niekomu inému a uškodiť tímu,“ povedal obranca Bostonu v rozhovore pre Rádio Slovensko.

Všetci slovenskí hokejoví priaznivci veria, že po Meszárošovi, Pánikovi a Kopeckom, potvrdí svoju účasť na MS aj ďalší hráč z NHL – Marián Gáborík. Trenčiansky rodák síce prejavil chuť reprezentovať, ale u svojho zamestnávateľa sa ešte musí podrobiť výstupným testom. Definitíva ohľadom jeho štartu na MS padne už zajtra, keď víťaz Stanley Cupu z minulej sezóny absolvuje v Kalifornii zdravotnú prehliadku. Pokiaľ jeho testy dopadnú dobre, Gáborikovi už nič nebude brániť v tom, aby sa objavil v slovenských farbách aj na samotných majstrovstvách sveta. Gáborík zatiaľ stále čaká na medailu z MS, ktorá v jeho zbierke určite veľmi chýba. Najbližšie mal k nej 33-ročný hokejista v roku 2004, kde ale v súboji o tretie miesto Slovensko prehralo s USA 0:1 po samostatných nájazdoch.