MS 2016: Slováci na úvod turnaja zdolali Maďarsko rozdielom triedy

Slovenskí hokejisti majú za sebou úspešnú premiéru na majstrovstvách sveta 2016. V petrohradskej hale Jubilejnyj zdolali výber Maďarska bez väčších problémov 4:1. Do tabuľky B-skupiny si tak pripísali prvé tri body, na ktoré budú chcieť nadviazať už zajtra v súboji s Francúzskom.

Slovensko – Maďarsko 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly a asistencie: 8. Marcinko (Dravecký, Graňák), 18. Jurčo (Sekera, Marinčin), 36. Sekera (Jurčo, Marinčin), 58. Lušňák (Hrnka) – 14. Banham (Galló, Bartalis).

Rozhodovali: Timothy Mayer (USA), Marc Wiegand (SUI) – Roman Kaderli (SUI), Judson Ritter (USA)

Najlepší hráči: Andrej Sekera (SVK) – Vilmos Galló (HUN)

Zostava Slovenska: Konrád (J. Hudáček) – Meszároš, Sersen (A), Marinčin, Sekera (C), Graňák, Mikuš, Jaroš, Švarný – Daňo, Réway (A), Bakoš – Jurčo, Viedenský, L. Hudáček – Dravecký, Marcinko, Bartánus – Hrnka, Lušňák, Šťastný.

Zostava Maďarska: Rajna (Hetényi) – Wehrs, Dudas, Szirányi, Sagert, Stipsicz, M. Vas (C), Garét – G. Nagy, Sofron, Bartalis – Kóger, Galló, Sarauer – Kovács (A), J. Vas (A), Sebök – K. Nagy, Magosi, Banham – Benk.

Slovenská hokejová reprezentácia vstúpila do svojho prvého zápasu na 80. svetom šampionáte veľmi aktívne. Od úvodu mala jasnú streleckú prevahu, no prvé pokusy Martina Bakoša skončili len na bočnej sieti. Prvého gólu sa zverenci Zdena Cígera dočkali na začiatku ôsmej minúty. Strelu Vladimíra Draveckého maďarský brankár len vyrazil a po následnej skrumáži pred bránou hostí sa najlepšie zorientoval Tomáš Marcinko. Slovenský tím však v rozlete pribrzdil faul Tomáša Hrnku. Ten sa podľa rozhodcov previnil nedovoleným bránením a Maďari jeho zákrok nemilosrdne potrestali. Puk za Branislava Konráda dostal 41-ročný veterán Frank Banham, hoci v tom čase stál v bránkovisku. Naši južní susedia sa dostali späť do hry, no už o štyri minúty neskôr ich schladil presným tečom Sekerovej strely útočník Tomáš Jurčo – 2:1.

Na začiatku druhej časti hry mali Slováci výhodu presilovej hry, no žiadnu vážnejšiu šancu si nevypracovali. Náš tím pohrozil až pri rovnovážnom počte hráčov na ľade. Najprv Andrej Meszároš pálil len do pravej žrde a o niekoľko sekúnd neskôr nevyužil svoju príležitosť ani Dravecký. Maďari sa v prostrednej časti hry takmer k ničomu nedostali, veď Konráda ohrozili len štyrmi strelami. Slovenskí reprezentanti boli lepším tímom, no dlho nevedeli prekonať solídne chytajúceho brankára Miklosa Rajnu. Napokon sa im to ale podarilo. Tomáš Jurčo nádhernou spätnou prihrávkou našiel Andreja Sekeru a náš kapitán z tesnej blízkosti upratal puk do brány súpera. Obranca Edmontonu Oilers bol jediným strelcom druhého dejstva, a tak pred záverečnou tretinou viedla krajina spod Tatier nádejným dvojgólovým rozdielom.

Na rozdiel od úvodných dvoch tretín vstúpili do tej tretej lepšie Maďari, ktorí chceli streliť čo najskôr kontaktný gól. Pri vylúčení Martina Marinčina na to mali ideálnu možnosť, no pri ich početnej výhode zaujal iba nevyberaný zákrok Istvana Sofrona na Tomáša Marcinka. Strelec úvodného gólu je ale tvrdý chlap a zápas našťastie dohral. S pribúdajúcim časom stúpala nervozita najmä na strane Maďarska, ktorému však dodali krídla zbytočné slovenské oslabenia. Zverenci Richa Chernomaza hrali v poslednej časti až tri presilové hry, no náš tím podržal dobrými zákrokmi spoľahlivý Branislav Konrád. Maďari už tri minúty pred koncom odvolali brankára, no pri záverečnej power play dal definitívnu podobu výsledku gólom do prázdnej brány Patrik Lušňák. Slovensko tak vyhralo 4:1 a pripísalo si víťazný štart do majstrovstiev sveta.