MS 2016: Prvým súperom Slovenska nováčik z Maďarska

V Moskve a Petrohrade sa dnes začínajú jubilejné 80. majstrovstvá sveta v hokeji. Slovenskú reprezentáciu čaká prvý zápas v sobotu o 11:15 SELČ. Ich súperom bude nováčik z Maďarska, s ktorým sa naposledy stretli na šampionáte vo Švajčiarsku v roku 2009. Vtedy naši vybojovali tesný triumf 4:3 vďaka gólu Ľuboša Bartečka 13 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času.

Cieľom štvrťfinále, v bráne začne Konrád

Slováci prichádzajú do Petrohradu s jasným cieľom, ktorým je postup do štvrťfinále. Medzi najlepšiu osmičku sa im však podarilo dostať naposledy v roku 2013 v Štokholme a Helsinkách. Na posledných dvoch veľkých turnajoch patrila našim hokejistom prvá nepostupová deviata priečka. Zo súčasného kádra si vlaňajší šampionát pamätá 11 hráčov. V rámci záverečnej prípravy na MS v Rusku odohrali zverenci Zdena Cígera osem zápasov, z ktorých však vyhrali len tri. Premiéru na svetovom šampionáte si okrem hlavného trénera Cígera v Petrohrade a Moskve odbije aj šestica hráčov. V záverečnej nominácii už po tretí raz, no v bráne vôbec premiérovo sa objaví brankár Branislav Konrád. Ako prezradil už vo štvrtok tréner Cíger, gólman českého Olomouca bude našou brankárskou jednotkou v prvom zápase s Maďarskom. Lídrami nášho tímu by mali byť štyria hráči z NHL Andrej Sekera, Martin Marinčin, Marko Daňo a Tomáš Jurčo. Práve obranca Andrej Sekera bude na svojom drese nosiť kapitánske „céčko“. Asistentov mu budú robiť Michal Sersen a Martin Réway.

V maďarskom tíme aj Kanaďania či Američan

Maďarskí hokejisti sa v elitnej kategórii majstrovstiev sveta predstavujú prvý raz od roku 2009. Zaujímavosťou je, že aj vtedajší šampionát vo švajčiarskom Klotene začínali zápasom proti našej reprezentácii. Postup na MS do Ruska si naši južní susedia spolu s Kazachstanom vybojovali na minuloročných majstrovstvách sveta 1. divízie A skupiny v poľskom Krakove. Výsledky tohto turnaja sa vyvinuli tak, že o postup si to v priamom súboji medzi sebou rozdali maďarskí hokejisti s domácou reprezentáciou. Tento zápas dopadol po tesnom výsledku 2:1 lepšie pre Maďarov, a tí sa tak mohli tešiť z postupu medzi svetovú hokejovú elitu opäť po siedmich rokoch. V Rusku bude mať kanadský tréner maďarskej reprezentácie Rich Chernomaz k dispozícii skúsený tím. Až sedem hráčov z jeho kádra si totiž pamätá spomínaný zápas so Slovenskom z MS 2009, medzi nimi aj kapitán Márton Vas. V nominácii trénera Chernomaza sa však nachádzajú aj štyria naturalizovaní Kanaďania a jeden rodák zo Spojených štátov amerických.

Stavte si na tento zápas na Tipsport.sk »

Aktuálne kurzy: 1 – 1.16, X – 9.60, 2 – 14.00

Foto: ©corund/fotky&foto